Czy warto kupić okna energooszczędne?

0
933
Czy warto kupić okna energooszczędne

Planujesz wymianę okien w swoim mieszkaniu? Zastanów się dobrze nad ich wyborem. Może warto byłoby zainwestować w okna energooszczędne? Wydane pieniądze szybko Ci się zwrócą, w postaci niższych rachunkach za ogrzewanie.

Przenikanie ciepła jest określane współczynnikiem oznaczanym symbolem Uw. Określa on ile ciepła wydostaje się przez szklane powierzchnie na zewnątrz. Dopuszczalna wysokość współczynnika Uw wynosi 1. 1, a jego niższa wartość mówi o mniejszej utracie ciepła. Warto zastanowić się w jakie okna zainwestować, aby jak najwięcej ciepła pozostawało wewnątrz naszego mieszkania. Pożądany efekt możemy uzyskać montując okna energooszczędne.
Obecnie na rynku mamy bogatą ofertę tego produktu. Co prawda okna energooszczędne są droższe od innych, ale zainwestowane w nie pieniądze szybko się zwracają. Innowacyjne są okna, których produkcja polega na połączeniu i wypełnieniu ramy okna specjalnym aerożelem i warstwą pianki poliuretanowej. Grubość ścianki profilu wynosi 3 mm gwarantując zwiększoną ochronę przed wnikaniem z zewnątrz zimnego powietrza. Współczynnik UW w takich oknach jest całkiem przyzwoity, bowiem wynosi 0. 6. Zakup tych okien jest zatem rewelacyjnym sposobem na oszczędzanie.
Prócz tego dzięki użyciu darmowych pakietów szybowych można czerpać darmową energię cieplną pochodzącą z promieniowania słonecznego, którą można wykorzystywać do ogrzewania domu. W sprzedaży mamy też funkcjonalne okna z aluminiowymi nakładkami.
Ile możemy zaoszczędzić rocznie na oknie energooszczędnym o wymiarze 1500mm x 1500mm? Jeśli korzystamy miejskiej sieci ciepłowniczej rocznie oszczędzamy około 28 zł, jeśli ogrzewamy mieszkanie olejem opałowym 43 zł, a przy ogrzewaniu gazem 50 zł. Kwota ta może wydawać się niezadowalająca, ale jest tu mowa tylko o jednym oknie. Im więcej okien energooszczędnych w naszym domu, tym oszczędności będą większe. Przez kilka lat z pewnością nazbieramy całkiem pokaźną kwotę.
Okna powinny być też odpowiednio zamontowane. Coraz częściej dla okien energooszczędnych stosuje się ciepły montaż tzn. z warstwą ocieplenia.
Jeśli budujemy dom od podstaw powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na sposób osadzenia okien. Przy oknach energooszczędnych warto wykorzystać specjalne kotwy, na których oparte będą ramy okienne. Należy też szczelnie wypełnić pianką montażową wszystkie szczeliny pomiędzy ścianą, a oknem.
Jak wiadomo przez okna ucieka w naszym domu najwięcej ciepła, dlatego warto zainwestować w dobre, energooszczędne okna. Co prawda są one droższe od tradycyjnych okien, ale inwestycja ta szybko nam się zwróci.