Bezprzewodowy internet to bez wątpienia jeden z najbardziej rewolucyjnych wynalazków w ostatnich dekadach. Dzięki Wifi możemy bezprzewodowo kontaktować się z całym światem, za sprawą technologii LTE. Co zrobić, gdy jakość domowej sieci Wifi jest na tyle niska, że utrudnia swobodne korzystanie z internetu? Są na to pewne sposoby.
Dodatkowa, zewnętrzna antena LTE to z pewnością jeden z pierwszych pomysłów, które przychodzą do głowy osobom, narzekającym na kiepski zasięg WiFi. Niestety nie zawsze będzie to optymalne rozwiązanie.
Co warto wiedzieć o LTE?
LTE to obecnie jedna z najbardziej popularnych standardów w sieci telefonii komórkowej, umożliwiających sprawną transmisję danych. LTE (z ang. Long Term Evolution) jest techniką mobilnej sieci, dzięki której prędkość pobierania danych ma w teorii wynosić nawet 150 Mb/s, przy zachowaniu szerokości kanału na poziomie 20 MHz.
Warto podkreślić, że technika LTE jest usługą elastyczną pod wieloma względami. Jedną z nich jest częstotliwość, a także szerokość kanału transmisyjnego. Warto podkreślić, że w zależności od potrzeb, sieci LTE w Polsce mogą zostać zbudowane na częstotliwości sięgającej od 700 MHz do nawet 2,6 GHz. Jak widać, LTE to technika szerokopasmowa, dlatego kupowana antena również powinna obsługiwać wiele pasm.
Jak sprawdzić, czy potrzebuję dodatkowej anteny LTE?
Zanim pobiegniesz do sklepu i zakupisz antenę LTE, sprawdź, czy faktycznie jej potrzebujesz. Jak to poznać? Zajrzyj do panelu diagnostycznego sieci, który znajdziesz w oprogramowaniu Twojego routera lub modemu. Następnie sprawdź następujące parametry: RSRP, RSRG, SINR, a także RSSI.
Parametr RSSI (z ang. Received Signal Strength Indicator) jest wskaźnikiem siły sygnału odbieranego wraz ze wszelkimi zakłóceniami. Wartość poniżej -95 dBm oznacza konieczność zakupu anteny LTE. W przypadku parametry SINR, czyli Signal to Interference plus Noise Ratio jest również miarą jakości sygnału w stosunku do zakłóceń szumu. Jeśli wynosi mniej niż 0 dB, powinno się niezwłocznie nabyć antenę zewnętrzną LTE.
Samą miarę jakości sygnału pokazuje RSRQ, czyli wskaźnik Reference Signal Received Quality. Konieczność zakupu zewnętrznej anteny LTE występuje tutaj na poziomie wskaźników -16 dB do -20 dB. Z kolei RSRP, czyli Reference Signal Receive Power, oznacza miarę mocy sygnału. O zakupie anteny LTE należy pomyśleć, jeśli wartość RSRQ balansuje na poziomie -91 dBm -100 dBm.