Czym wyróżnia się styl eklektyczny?

0
1030
styl eklektyczny

Łączenie kilku stylów w jednej aranżacji? Taki pomysł na pozór może wydawać się nietrafiony, ale jeśli przyjrzymy się wnętrzom urządzonym w stylu eklektycznym dochodzimy do wniosku, że eklektyzm nie musi oznaczać chaosu. Jest stylem zwariowanym, radosnym i pełnym kontrastów, ale dzięki wyczuciu smaku i przy zachowaniu pewnych zasad, nie jest chaotyczny.

Jak urządzić wnętrze w dobrym guście łącząc kilka stylów?

Charakterystyka stylu eklektycznego

Jeśli sądzisz, że wnętrze eklektyczne to zwykły misz masz bez ładu i składu – jesteś w błędzie. Eklektyzm we wnętrzach od lat jest postrzegany, jako odrębny styl, którym rządzą pewne prawidłowości. Właśnie one sprawiają, że eklektyczne wnętrza, pełne rożnych wzorów, kolorów, nieco zwariowane są jednak równocześnie wnętrzami urządzonymi ze smakiem.

Pomimo dużej swobody w dobieraniu dodatków, aby zapanować nad chaosem, musimy zdecydować się na jeden wiodący w aranżacji motyw. Tylko w takim wnętrzu można czuć się naprawdę dobrze, bez uczucia przeładowania i bałaganu.

Styl eklektyczny to nie tylko łączenie mebli i wyposażenia w rożnym stylu. To również łączenie ze sobą kolorów – intensywnych i na pozór nie pasujących do siebie. Idealnym podkreśleniem stylu eklektycznego, mogą być na przykład różnokolorowe płytki na ścianie lub podłodze w kuchni, czy korytarzu. Płytkowy patchwork to niemal sztandarowe rozwiązanie we wnętrzach eklektycznych.

Podłoga nie musi też być w całości wyłożona płytkami, lub drewnem – niby dlaczego nie połączyć tych materiałów, na przykład w kuchni, czy jadalni?

Styl eklektyczny nie znosi zestawów mebli, identycznych lamp, czy wieloczęściowych kompletów wypoczynkowych. Śmiało więc można w nim połączyć nowoczesna, wygodną rozkładaną sofę z ulubionym fotelem – uszakiem po babci.

Jeśli masz pomysł na takie odkrywcze połączenia, może warto spróbować eklektycznie odmienić swoje otoczenie?

Często impulsem do zmian jest odziedziczony zabytkowy mebel, lub zestaw mebli w określonym stylu. Kiedy nie wchodzi w rachubę dokupienie reszty wyposażenia i dekoracji do tego konkretnego detalu, zawsze możemy pójść w kierunku eklektycznego połączenia rodzinnej pamiątki z nowoczesnym tłem. Tak naprawdę wiele osób ma wnętrza urządzone w stylu eklektycznym nawet o tym nie wiedząc. Cieszą je po prostu własne pomysły na niesztampowe połączenia starego z nowym, prostego z wyszukanym, czy skromnego z ozdobnym.

Masz pomysł? Nie zwlekaj z realizacją

Dobre pomysły na wnętrza maja to do siebie, ze są ulotne. Warto więc zająć się realizacją, kiedy poczujesz chęć odmiany i znajdziesz pomysł na własne wnętrze. Taka metamorfoza nie musi być droga, ale warto wiedzieć, skąd w razie czego wziąć zastrzyk gotówki. Kredyt przez internet na get-money.pl to opcja, z której warto skorzystać, kiedy masz potrzebę dokonania zmian w otoczeniu i chwilowe braki w kasie. Brak ograniczeń finansowych w urządzaniu domu, to dużo większe możliwości wyboru takich elementów wyposażenia i dekoracji, które pomimo różnego pochodzenia, czy różnego stylu, będą do siebie pasować.