Czyste powietrze – zdrowy człowiek

0
3218

W dzisiejszych czasach zwraca się dużą uwagę na czystość środowiska. Bardzo popularne są różne akcje promujące walkę na rzecz środowiska, na przykład sprzątania świata. Wszędzie możemy znaleźć informacje jak czyścić i chronić środowisko przed przedmiotami, takimi jak plastikowe butelki, czy reklamówki, jednak nie każdy wie i pamięta, że nie tylko zagrożeniem są rzeczy materialne, ale też środki unoszące się w powietrzu. Chodzi tutaj o zanieczyszczenia powietrza.

  1. Skąd biorą się zanieczyszczenia powietrza?
  2. Co to jest oczyszczasz powietrza?
  3. Powietrze w samochodzie też wymaga oczyszczenia

1. Skąd biorą się zanieczyszczenia powietrza?

Przede wszystkim największym źródłem zanieczyszczeń powietrza są paleniska, kominki domowe, ale także pożary. Dym z palenia tworzyw sztucznych i plastiku wchłania się do naszego organizmu, a w tym związki chemiczne, które wywołują w naszym organizmie zmiany. Największy problem pojawia się na przełomie jesieni i zimy, kiedy wszyscy zaczynają palić w kominkach i stężenia smogu w powietrzu jest bardzo wysokie. Zanieczyszczeniem powietrza można też nazwać alergeny, grzyby i wirusy. Jak skutecznie pozbyć się wszystkich skażeń powietrza i sprawić, żeby wdychane przez nas powietrze było zdrowe i nie zagrażało naszemu zdrowiu? Z pomocą przychodzą oczyszczacze powietrza.

2. Co to jest oczyszczasz powietrza?

Oczyszczacz powietrza jest to urządzenie, które służy, jak sama nazwa wskazuje, do oczyszczania powietrza w mieszkaniach, ale także do jego nawilżania. Składa się on z kilku filtrów. Urządzenie zasysa powietrze i od razu oczyszcza je z włosów, sierści i kurzu, które się w nim znajdują. Następnym filtrem jest ten, który usuwa z powietrza związki chemiczne. Kolejnym jest aktywny węgiel, który niweluje z powietrza nieprzyjemny zapach. Nawilżanie powietrza jest bardzo ważne, ponieważ suche powietrze powoduje wysuszenie błon śluzowych i skóry, co prowadzi do jej pękania i swędzenia. Potocznie mówi się „ale mam sucho w gardle” – jest to właśnie spowodowane zbyt suchym powietrzem w pomieszczeniu. W zależności od firmy i modelu oczyszczacza, można wskazać jeszcze inne filtry, które pojawiają się w nich, jednak są to już dodatki proponowane przez różnych producentów. Jedną ze stron, na której możemy dostać tego typu urządzenia, a także dowiedzieć się więcej jest Zdrovi. Jednymi z polecanych i dostępnych na stronie są oczyszczacze powietrza LIFAair.

3. Powietrze w samochodzie też wymaga oczyszczenia

Znaczny procent Polaków spędza wiele godzin w aucie. W okresach letnich używamy klimatyzacji, a w okresach zimowych ogrzewanie. Powietrze przeważnie pobierane jest z zewnątrz, następnie ogrzewane lub schładzane i wydmuchiwane do pojazdu. Po pierwsze, jeśli powietrze na zewnątrz jest zanieczyszczone, to po jego ogrzaniu skażenie nie zniknie. Zostanie ono wdmuchnięte do zamkniętej kabiny pojazdu z kierowcą. Po drugie w ogrzewaniu i klimatyzacji auta znajdują się filtry, które wstępnie usuwają zakażenia. Jednak należy je czyścić i wymieniać. Jeśli tego nie robimy zabrudzenia zostają na filtrze i z czasem mogą powodować nieprzyjemny zapach, a w momencie, kiedy ich ilość jest duża zostają wdmuchnięte do kierowcy. Rozwiązaniem dla wszystkich kierowców jest oczyszczacz powietrza przeznaczony do użytku w aucie. Jego działanie jest podobne do działania oczyszczaczy domowych, jednak ich rozmiar jest znacznie mniejszy. Samochodowy oczyszczacz LIFAair LAC52 jest polecanym produktem. Na wyświetlaczu, który się na nim znajduje, możemy sprawdzić jakość powietrza i stężenie pyłu, jakie obecnie występuje w aucie.