Dekoracyjne żarówki halogenowe. Charakterystyka.

0
902
Dekoracyjne żarówki halogenowe - Charakterystyka

Większość żarówek halogenowych, choć ma doskonałe parametry, takie jak długa żywotność czy energooszczędność, nie może niestety poszczycić się specjalnie interesującą formą. Dopiero schowane w oprawach pokazują swoje najlepsze cechy. Obecne trendy w dziedzinie projektowania wnętrz chętnie eksponują nie tyle oprawę, ile samo źródło światła i tu otwiera się pole do popisu dla dekoracyjnych żarówek halogenowych.

Doskonałe właściwości i inspirująca forma

Mleczne, przejrzyste, czy w nowoczesnej formie kryształu, dekoracyjne żarówki halogenowe tak samo, jak żarówki tradycyjne, świecą dzięki wolframowemu żarnikowi.  Ich cechą szczególną jest jednak to, że cieszą nasze oko około 1000 godzin dłużej i świecą 30% efektywniej. 

Ich przedłużona żywotność wynika z „atmosfery” w bańce żarówki, która wypełniona jest mieszaniną tak zwanych halogenków metali, takich jak fluor, brom, czy jod.  Dzięki temu koktajlowi chemicznemu zachodzi w nich zjawisko nazywane „cyklem halogenkowym”.

Skrótowo rzecz ujmując, w pracującej żarówce halogenowej wolfram z żarnika nie może swobodnie wykruszać się i przemieszczać w bańce żarówki, zatem zamiast osadzać się na jej ściankach i tłumić światło, kumuluje się z powrotem na żarniku.  W wyniku tego, drucik wolframowy nie przepala się tak szybko, jak w żarówkach tradycyjnych, a emitowane światło przez cały okres pracy żarówki pozostaje tak samo jasne.

Zastosowanie      

Żarówki halogenowe emitują światło ciepłe ( temperatura barwowa 2800K) bądź najbardziej zbliżone do dziennego ( 4000K).  Projektując oświetlenie, w którym najmocniej zależy nam na osiągnięciu ciekawych efektów świetlnych, a nie na samej lampie, z powodzeniem zastosować możemy dekoracyjne żarówki halogenowe.  Dzięki nim wykreujmy doskonałe, możliwie najbliższe naturalnemu światło w łazience. Stworzymy interesujące, nieprzekłamujące barw oświetlenie punktowe oraz klimatyczne strefowe.  Dekoracyjne żarówki halogenowe,  zwieszone na kablach w ciekawym oplocie, zebranych w „kiść”, stanowić będą niebanalne rozwiązanie oświetlenia ogólnego, zwłaszcza w nowoczesnych wnętrzach.  Po inspirację warto udać się do miejsc takich, jak showroom Kolorowe kable.

I wszystko jasne

  • Warto pamiętać, że żarówki halogenowe działają ze ściemniaczem
  • Stosując je, nie musimy czekać aż się rozjarzą, tak jak to jest w przypadku energooszczędnych żarówek kompaktowych   
  • Te wysokonapięciowe ( przystosowane do napięcia 230V) można stosować w takich samych oprawach, jak żarówki tradycyjne
  • Do niskonapięciowych niezbędne jest zainstalowanie transformatora
  • Dekoracyjne żarówki halogenowe pogodzą estetów i zwolenników ekonomicznego podejścia do kwestii oświetlenia wnętrz