Deszczownica – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

0
1275
Deszczownica - wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Deszczownica – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Wygoda i funkcjonalność – dwie najważniejsze cechy każdej deszczownicy. Nic dziwnego, że wiele osób decyduje się na ich zakup. Sprawdzają się w łazienkach nowoczesnych i tych klasycznych, wszędzie tam, gdzie jest prysznic. Chcesz wymienić swoją na nową? Może potrzebujesz tego elementu armatury, bo remontujesz lub wykańczasz łazienkę? Pomożemy Ci wybrać odpowiednie rozwiązanie!

1. Na co zwrócić uwagę kupując deszczownice?

2. Deszczownica – działanie

3. Dostępne rodzaje deszczownic

4. Czym różni się deszczownica do wanny od tej do prysznica?

Wysoka jakość wykonania, trwałość i oferowana wygoda. Wszystko to najważniejsze atuty deszczownicy. Musisz jednak postawić na produkty cenionych producentów. Znajdziesz je w sklepie Castorama, link do kategorii tutaj: https://www.castorama.pl/produkty/wykonczenie/kabiny-wanny-i-hydroterapia/elementy-prysznicowe-podtynkowe/deszczownice.html.

Na co zwrócić uwagę kupując deszczownicę?

Przede wszystkim powinna być odporna na osadzanie się kamienia, bo usuwanie zanieczyszczeń z jej wnętrza jest mocno utrudnione. Powierzchnia odporna na osadzanie się kamienia sprawi, że woda przepływać będzie bez zarzutów, a także będzie czysta i zdrowa. To jednak nie koniec, bo kolejną kwestią jest oszczędność wody. Po to montuje się deszczownicę prysznicową, aby zaoszczędzić na wodzie, przy tym zadbać o ekologię i ochronę środowiska. Co więcej, powłoka samej deszczownicy musi być odpowiednio wyprofilowana, tak aby usuwanie zabrudzeń, śladów zaschniętej wody, czy odcisków palców. Najlepiej, jeśli wykonana jest z lekkiego, ale trwałego plastiku chromowanego. Oczywiście nie możesz zapomnieć o montażu, ten powinien być bardzo łatwy. Czy to koniec? Wciąż nie, musisz pamiętać o odpowiednim wyborze deszczownicy, jeśli chodzi o jej rodzaj i przeznaczenie. Ta do wanny różni się od tej do prysznica. Postaw na rozwiązanie, które będzie idealnie dostosowane do wystroju wnętrza i stylu, w jakim wykończyłeś łazienkę. Masz do dyspozycji deszczownice w różnej kolorystyce, często chrom, także czerń i biel. Nie brak jednak konstrukcji złotych, czy granitowych – wielu producentów decyduje się bowiem na wprowadzanie coraz to nowocześniejszych, przy tym bardziej eleganckich rozwiązań.

Deszczownica – działanie

Główną zasadą działania deszczownicy jest rozpraszanie strumienia wody wydobywającego się z rur na Twoje ciało, głównie głowę. Deszczownicę montuje się w suficie lub na ścianie kilkadziesiąt centymetrów nad głową, czasem w konstrukcji kabiny, jeśli jest taka możliwość lub konieczność. Rozpraszanie strumienia odbywa się na kilka sposobów, wszystko zależy od tego, co dany produkt oferuje. Strumień Rain jest jednym z najprostszych, imituje po prostu deszcz płynący z góry do dołu. Do Twojej dyspozycji w wielu deszczownicach jest także strumień kaskadowy, mocny, ukierunkowany na mniej punktów, co za tym idzie większy. Wiele osób ceni sobie go, kiedy chce wypocząć pod strumieniem, uwielbia uczucie i odgłos, jaki woda wydaje, kiedy uderza o skórę i głowę. Rozproszenie strumienia może więc być dwojakie, czasem producenci, stawiając na nowocześniejsze konstrukcje, decydują się wprowadzać inne rodzaje rozproszenia, takie deszczownice są oczywiście droższe.

Dostępne rodzaje deszczownic?

Deszczownica do wanny, prysznica, jakie masz możliwości? Jest ich naprawdę sporo. Główny podział to właśnie armatura montowana w prysznicu lub nad wanną. To jednak nie koniec, możesz stawiać na konstrukcje z wystającym ramieniem, albo te sufitowe, w których większość elementów montażowych jest schowana w suficie. Wyróżnia się także konstrukcje różniące się od siebie kształtem. Deszczownice prysznicowe i te do wanny mogą być naprawdę niewielkich rozmiarów, często jednak są obszerniejsze, aby strumieniem okryć całe ciało użytkownika. Ponadto możesz oczekiwać różnego kształtu każdej deszczownicy. Konstrukcje są okrągłe, czasem prostokątne i kwadratowe. Producenci starają się prześcigać między sobą, stawiając na coraz to nowsze i ciekawsze rozwiązania, nie ma w tym jednak nic dziwnego, zyskujesz na tym Ty, jako użytkownik i potencjalny klient!

Czym różni się deszczownica do wanny od tej do prysznica?

Deszczownice łazienkowe można podzielić na dwa podstawowe rodzaje, czyli ten wannowe i prysznicowe. Czym one dokładnie się różnią? Chodzi tutaj głównie o ochronę przed zachlapaniem. Wiadomo, wanna nie ma zamykanej konstrukcji drzwi transparentnych, po której strugi wody będą spływać. Należy więc postawić na deszczownicę, która lepiej ochroni okolice wanny przed zalaniem. Najlepiej sprawdzi się dodatkowy panel składany ze szkła hartowanego. Jak jednak sprawić, aby dana deszczownica nie chlapała wodą po płytkach w łazience? Wybrać taką, która ma mniejszą średnicę. Rozproszenie strumienia będzie mniejsze, bardziej punktowe, co za tym idzie zachlapanie, nie będzie możliwe lub znikome. To podstawowa różnica pomiędzy deszczownicą do wanny, a deszczownicą prysznicową. Pamiętaj o tym, kiedy następnym razem będziesz wybierał deszczownice.