Dlaczego drzewka owocowe sadzimy jesienią?

0
502
Dlaczego drzewka owocowe sadzimy jesienią?

W ciągu roku wyróżnia się dwa najlepsze okresy na to, by zasadzić drzewka owocowe. Należy do nich wiosna oraz jesień. Ogrodnicy zgodnie twierdzą, że zdecydowanie lepszą jest druga z wymienionych pór roku. W tym okresie uprawa drzewek owocowych ma szereg zalet. Wśród nich można wymienić oszczędność czasu, pracy, pieniędzy oraz szybszy rozwój roślin.

Jesienna uprawa drzewek owocowych

Wiosną należy przygotować ziemię do sadzenia i odpowiednio zadbać o sadzonki, czyli podlać je, chronić przed szkodnikami i promieniowaniem słonecznym. Natomiast jesienią gleba jest odpowiednio nawilżona, a słońce nie operuje już w sposób, który mógłby uszkodzić młode rośliny. Takie warunki zwiększają szansę na ukorzenienie się i przyjęcie drzewka owocowego, co umożliwia mu przetrwanie zimy. Przed samym procesem sadzenia, należy odpowiednio przygotować glebę, a po posadzeniu dbać o jej odpowiednie nawodnienie. Jesienią nie musisz się obawiać szkodników w ogrodzie, ponieważ dominują niskie temperatury. Dodatkowo decydując się na późniejsze sadzenie, będziesz mieć duży wybór roślin w sklepach ogrodniczych. Młode drzewka owocowe są świeżo kopane i odpowiednio przygotowywane, co daje większą gwarancję na zakup zdrowych sadzonek, które łatwo dostosują się po zasadzeniu do warunków środowiska.

Sadzenie drzewek owocowych jesienią – jakie gatunki najlepiej wybrać?

Wczesna jesień jest najlepszym czasem na sadzenie drzewek owocowych. Mają one wówczas czas na regenerację i wzmocnienie swoich systemów korzeniowych. Dzięki temu roślina wraz z nadejściem wiosny może sprawnie pobierać substancje odżywcze oraz wodę z gleby. Wybierając gatunek drzewka owocowego, należy wziąć pod uwagę jego wrażliwość na temperaturę. W przypadku czereśni, brzoskwiń czy wiśni warto zdecydować się na sadzenie ich wiosną.

Drzewka owocowe, które najlepiej sadzić jesienią:

  • grusza,

  • śliwa,

  • jabłoń,

  • morele.

Jak prawidłowo sadzić drzewka owocowe jesienią?

W czasie sadzenia drzewek należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby odpowiednio przygotować roślinę do okresu wegetacji. Co więcej, niezwykle ważne są lokalne warunki pogodowe, ponieważ to one bezpośrednio wpływają na odpowiedni termin sadzenia. Tak więc dla wschodniej i południowej części kraju optymalnym czasem uprawy jest wrzesień i pierwsza połowa października. Z kolei na zachodnich i północnych obszarach, drzewka owocowe można sadzić od drugiej połowy września do końca października. Przed rozpoczęciem uprawy, glebę należy odpowiednio przygotować. Istotne jest jej wcześniejsze nawożenie w celu uzyskania właściwego pH oraz właściwej ilości składników organicznych. Dołki na sadzonki warto przygotować na kilka tygodni przed sadzeniem, by gleba zdążyła osiąść. Bezpośrednio po posadzeniu rośliny należy ją obficie podlać, glebę wyściółkować a pnie drzewek owocowych zabezpieczyć przed zwierzętami.