Dom jednorodzinny, bliźniak a może segment – co wybrać?

0
1010

Więcej przestrzeni mieszkalnej, własny kawałek ogródka i większy komfort życia, to najczęściej wysuwane argumenty pokazujące wyższość mieszkania w domu nad mieszkaniem w bloku. Często pojawia się jednak wątpliwość, czy wybrać dom jednorodzinny, bliźniak czy może segment w zabudowie szeregowej. Zobaczmy, jakie są zalety i wady mieszkania w każdym z nich.

Dom jednorodzinny – zalety i wady

Dom jednorodzinny często bywa uznawany za jedyny słuszny wybór przez osoby marzące o domu. Nie ma żadnego sąsiada za ścianą, co daje pełną swobodę podczas mieszkania. Jeśli jest to dom budowany samodzielnie, to ma się pełny wpływ na układ jego wnętrza oraz wygląd zewnętrzny i można je dopasować do potrzeb rodziny i własnego gustu. Dla wielu osób możliwość wpływania na dom na każdym etapie budowy jest ogromną zaletą, ale dla innych będzie to wada i z myślą o nich domy jednorodzinne budują również deweloperzy.

Dom jednorodzinny ma jednak również wady, a do największych należą koszty związane z jego budową. Wynikają one przede wszystkim z tego, że dom jednorodzinny wymaga większej działki, w związku z tym koszt jej zakupu jest wyższy niż działki pod bliźniak czy segment. Koszt ten jest tym większy, im bardziej prestiżowa jest dzielnica, w której ma być wybudowany. Wola Justowska i okolice centrum, to jedne z najdroższych miejsc na dom, Skotniki zaś i inne obrzeża Krakowa będą tańsze.

Bliźniak – zalety i wady

Bliźniak czyli dom dwurodzinny to zwykle nieco tańsza alternatywa dla domu jednorodzinnego. Jest to też jedna z jego ważniejszych zalet, dzięki którym kupno bliźniaka może być kompromisem pomiędzy chęcią mieszkania w domu a możliwościami finansowymi.

Drugą ważną zaletą jest to, że domy w zabudowie bliźniaczej są często oferowane przez deweloperów, w związku z czym wybierając tę opcję można od razu przystąpić do urządzania domu, całkowicie pomijając etap jego budowy.

Mieszkanie w bliźniaku ma również pewne wady, a do największych można zaliczyć posiadanie sąsiada za ścianą. Nie można liczyć na taką swobodę jak w domu jednorodzinnym, ale jednak sąsiad jest tylko z jednej strony, a nie z dwóch, jak w przypadku segmentu.

Segment – zalety i wady

Segment czyli dom w zabudowie szeregowej często kojarzy nam się z zabudową charakterystyczną dla przedmieść w Wielkiej Brytanii. W Polsce jest to rodzaj zabudowy znany dopiero od kilkunastu lat, ale już w tym czasie zyskał wielu zwolenników. Wśród zalet budynków tego rodzaju warto wskazać większą powierzchnię mieszkalną w porównaniu z mieszkaniem w bloku. Do każdego segmentu przynależy też choćby niewielki kawałek ogródka, dający możliwość wygodnego spędzania czasu poza domem w sezonie wiosenno-letnim.

Mieszkanie w segmencie ma jednak również wady. Do największych należą sąsiedzi za ścianą, i to z obu stron, chyba że mamy do czynienia z segmentem skrajnym. W porównaniu z domem jednorodzinnym lub bliźniakiem blado wypada również ogródek, który czasem ma naprawdę mikroskopijne rozmiary.