Drzwi prysznicowe – jakie wybrać?

0
525
Drzwi prysznicowe – jakie wybrać?

Drzwi prysznicowe to jeden z kluczowych elementów przestrzeni natryskowej. Ich wybór nie może być dziełem przypadku. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając takie drzwi.

 

Zakup drzwi prysznicowych nie wydaje się skomplikowaną czynnością. Trzeba jednak przy tym zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii.

 

Sposób zamknięcia

 

Przed wybraniem konkretnego modeli drzwi prysznicowych należy zastanowić się, jaki typ zamknięcia tych drzwi będzie dla nas najlepszy. Trzeba wziąć pod uwagę takie aspekty jak wielkość łazienki, typ kabiny prysznicowej lub kabiny walk-in, a także nasze przyzwyczajenia. Jakie rozwiązania mamy na rynku?

 

Klasyczny wariant to drzwi prysznicowe uchylne. W takim typie zawiasy są montowane po jednej stronie drzwi. Taki element to najprostsze rozwiązanie i najtańsze. Niestety, nie zawsze takie drzwi sprawdzą się w małej łazience. Skrzydło otwiera się na oścież, zatem potrzebuje dość dużo miejsca przed kabiną natryskową.

 

O wiele popularniejsze rozwiązanie to drzwi przesuwne. Można je bez problemu zamontować zarówno do dużej, jak i bardzo małej łazienki, ponieważ w ogóle nie zabierają przestrzeni przed kabiną. Przy bardzo małym prysznicu montuje się przeważnie pojedyncze drzwi przesuwne. Gdy kabina jest dużo większa, zwykle od 80 do 100 cm, montowane są przeważnie podwójne drzwi prysznicowe i to najpopularniejszy wariant. Czasami można się również spotkać z potrójnymi drzwiami wnękowymi, które mogą być również przesuwne lub składać się w harmonijkę. Bez względu na to, z ilu elementów będą składały się drzwi przesuwne, należy pamiętać, żeby je precyzyjnie zamontować. W innym przypadku pojawią się problemy przy ich otwieraniu i zamykaniu.

 

Rozmiar drzwi

 

Kolejna ważna kwestia, na którą należy zwrócić uwagę, to rozmiar drzwi prysznicowych. Nie jest to wcale obojętne. Jeśli chodzi o wysokość drzwi, najczęściej znajdziemy na rynku modele o rozmiarze 190 lub 195 cm. Tutaj nie ma wielkiego wyboru. Co innego, jeśli chodzi o szerokość drzwi prysznicowych. Najczęściej znajdziemy na rynku drzwi o wymiarach: 70, 100, 110 i 120 cm. Można napisać, że to standardowe drzwi. Oprócz tego często można jeszcze znaleźć drzwi o szerokości 80 i 90 cm, co nie znaczy, że na tym kończą się możliwości. Zwykle dobiera się tak drzwi prysznicową, żeby zajęły cały front kabiny prysznicowej. Tymczasem jej wymiar może być bardzo różny. Dlatego wielu producentów dopuszcza także możliwość wykonywania drzwi prysznicowych na zamówienie o wskazanej przez klienta szerokości.

 

Jaki materiał najlepszy?

 

Na koniec trzeba jeszcze zwrócić uwagę na materiał, z jakiego zostały wykonane drzwi prysznicowe. Do wyboru mamy szkło hartowane i tworzywo sztuczne. Najpopularniejsze jest szkło po hartowaniu, ponieważ jest dość wytrzymałe, odporne na zarysowania i zacieki, na zmiany temperatury, a do tego producenci oferują różne fantazyjne zdobienia takich drzwi. Rzadziej spotykane są skrzydła kabiny z poliwęglanu. Takie drzwi są lżejsze, ale mniej odporne na uszkodzenia niż ze szkła hartowanego.

 

Ostatecznego wyboru drzwi musimy i tak dokonać samodzielnie, ale warto przeanalizować te trzy aspekty, o których napisaliśmy.

Sprawdź drzwi prysznicowe od https://onninen.pl/pl-PL/kabiny-natryskowe/drzwi-natryskowe,c2659