Drzwi wejściowe do domu – co brać pod uwagę podczas zakupu?

0
951
Drzwi wejściowe do domu - co brać pod uwagę podczas zakupu?

Zakup drzwi wejściowych to nie jest wcale prosta sprawa – przekonali się o tym z pewnością wszyscy, którzy próbowali podchodzić do tego zadania bez odpowiedniego przygotowania. Każdy budynek jest nieco inny, dlatego drzwi wejściowe do domu jednorodzinnego muszą spełniać kilka ogólnych kryteriów, by okazały się zakupem udanym i służącym nam przez lata. O tym, na co warto zwrócić uwagę kupując drzwi wejściowe, piszemy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury.

Drzwi wejściowe – na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Wybierając drzwi wejściowe do domu musimy najpierw znać wymiary framugi, w którą drzwi się wpasują – popularne wymiary to 90 cm szerokości i 210 centymetrów wysokości. Dzięki temu nie tylko swobodnie przejdziemy przez powstały po otwarciu drzwi otwór, ale będziemy mogli wnieść przez niego np. meble. Następnie powinniśmy wybrać materiał, z którego mają być wykonane – do wyboru mamy między innymi stal, drewno, PCV i aluminium. Możemy wybrać szklane drzwi wejściowe do domu (przeszklone) lub jednolite – te drugie dają nam więcej prywatności, bo nikt niepożądany nie zaglądnie nam do środka domu. My natomiast będziemy mogli sprawdzić, kto stoi na progu patrząc przez tak zwany „judasz” – specjalnie przeznaczony do tego otwór.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Musimy też pamiętać, że podstawową cechą każdych drzwi tego typu jest zapewnienie nam bezpieczeństwa. To one oddzielają nas od świata zewnętrznego i chronią przed ewentualnym zagrożeniem. Czy to przed napastnikiem, który chce wtargnąć do naszego mieszkania i nas skrzywdzić, czy to przed złodziejami, którzy postanowią nas „odwiedzić” pod naszą nieobecność. Drewniane drzwi wejściowe do domu muszą być więc solidne i wytrzymałe. Na rynku dostępne jest wiele drzwi typu antywłamaniowego, które są dodatkowo wzmocnione. Mogą one stawiać opór różnego rodzaju próbom włamania – zarówno tym, które są wykonywane podejmowane przy pomocy starodawnych metod (przy użyciu np. łomu), jak i bardziej nowoczesnym (różnego rodzaju wiertarki itp.).

Współczynnik przenikania ciepła i hałasu

Pamiętajmy, że świat zewnętrzny to nie tylko ludzie, którzy być może czyhają na nasze zdrowie lub dobra materialne. To również czynniki atmosferyczne, takie jak mróz czy deszcz, od których drzwi zewnętrzne nas oddzielają. Właściwy rodzaj drzwi musi być dźwiękoszczelny i mieć wysoki współczynnik nieprzenikalności temperatury – z jednej strony musi oddzielać nas od mrozu, który jest na zewnątrz, z drugiej powinien zapobiegać uciekaniu z naszego domu ciepła.