Tajemniczy mebel o tajemniczo brzmiącej nazwie? Etażerka pojawiła się w XVIII wieku we Francji. Co ciekawe, wiele osób myli etażerkę z regałem. Niesłusznie! Etażerka to absolutnie wyjątkowy element wyposażenia wnętrz.
1. Co to jest etażerka?
2. Do czego wykorzystuje się etażerki?
3. Z jakiego materiału może być wykonana etażerka?
4. Styl i kształt etażerki
5. Etażerka z szufladami czy bez?
Nazwa wywodzi się z języka francuskiego, a w dosłownym tłumaczeniu, słowo to oznacza „piętro”.
1. Co to jest etażerka?
Etażerka to nic innego, jak otwarty, lekki mebel, który umożliwia kolekcjonowanie, a raczej efektywne eksponowanie przedmiotów. Mogą to być zarówno zupełnie ”bezużyteczne” bibeloty, jak i rzeczy codziennego użytku. Etażerka ma wysokość 1-1,5 metra
Niektórzy uważają etażerkę za przeżytek i nie chcą jej widzieć w swoich domach czy mieszkaniach. To błąd! Po pierwsze, meble z dawnych czasów powróciły do łask i znów są w modzie. Po drugie, etażerka to wyjątkowy i oryginalny mebel, który nie tylko pięknie się prezentuje, ale posiada uniwersalne zastosowanie.
2. Do czego wykorzystuje się etażerki?
Pierwotnie etażerki służyły głównie eksponowaniu książek (do czego w wielu domach nadal się je wykorzystuje). Obecnie, przypisywanie etażerkom wyłącznie takiego zastosowania, jest dużym uproszczeniem.
Etażerki świetnie sprawdzą się w niemal każdym pomieszczeniu. W salonie odegrają rolę biblioteczki, barku, kwietnika, czy… tego, co akurat podpowie ci wyobraźnia.
W sypialni etażerka posłuży jako mebel, na którym możemy wystawić przedmioty, w otoczeniu których dobrze nam się zasypia i budzi. Ale etażerka może być również oryginalną toaletką.
W łazience wykorzystasz ją do przechowania ręczników lub umieszczenia przedmiotów, które sprawią, że twoja łazienka zmieni się w luksusowe SPA. A przynajmniej będziesz miała jego namiastkę. Etażerka przyda się również paniom, które interesują się pielęgnacją włosów lub skóry na tyle, że mają spory problem z pomieszczeniem kosmetyków, potrzebnych do każdej z tych pielęgnacji.
W wielu kuchniach natomiast, etażerka znajduje szczególnie praktyczne zastosowanie. Można dzięki niej przechowywać przetwory, owoce, czy też wypieki. Etażerka wiklinowa będzie nie tylko pięknie eksponować, ale i sama nada niepowtarzalnego charakteru wnętrzu kuchni.
Jeśli nie lubisz klasycznych mebli do przedpokoju, również tutaj swoje miejsce znajdzie etażerka, najlepiej z wikliny. Gdzie takie znaleźć?
Odkryj stylowe produkty do domu, dzięki którym poczujesz się jak u siebie, w sklepie https://www.wonder.pl/.
3. Z jakiego materiału może być wykonana etażerka?
Wybór jest naprawdę duży, a dokonując go, należy zastanowić się nie tylko nad względami estetycznymi, ale i nad przeznaczeniem etażerki.
Do pokoju, salonu czy sypialni, świetnie sprawdzą się etażerki wykonane z litego drewna lub rattanu. Wiklina, jak już było wspomniane, idealnie wpasuje się do kuchni, czy łazienki, ale to zależy od tego, do czego chcesz ją przeznaczyć.
Etażerki do zadań specjalnych wykonuje się z mosiądzu połączonego ze szkłem. W łazience może sprawdzić się również etażerka plastikowa lub też taka, którą wyprodukowano ze sklejek lub drewna odpornego na wodę!
4. Styl i kształt etażerki
Najczęściej spotykane są dwa rodzaje etażerek: narożna oraz prostokątna regałowa. Warto pamiętać, że możliwości jest naprawdę wiele, a często o ostatecznym efekcie decyduje nie tylko materiał, z jakiego etażerkę wykonano, ale i detale, pozornie nieistotne.
Etażerki zwykle są niższe i lżejsze od regałów i w ten sposób można je od nich odróżnić. Jeśli mamy małe mieszkanie lub małą przestrzeń w pomieszczeniu do zagospodarowania, najlepszym, choć jeszcze stosunkowo rzadki rozwiązaniem, będzie powieszenie etażerki na ścianie. Najlepiej narożnikowej.
5. Etażerka z szufladami czy bez?
Ponoć na każde pytanie można odpowiedzieć w jeden sposób: to zależy. Tak jest i w tym przypadku.
Jeśli zastanawiasz się, czy wybrać etażerkę z szufladami, czy bez nich, odpowiedź również brzmi: to zależy. Od czego?
Po pierwsze, od twoich osobistych preferencji i wymagań. Etażerki spełniają dwa podstawowe zadania: są funkcjonalne lub ozdobne. Oczywiście można starać się pogodzić te dwie funkcje, ale znalezienie mebla idealnego nie zawsze jest możliwe. Dlatego postaw na to, czego bardziej potrzebujesz.
Wiele osób lubi przechowywać, ”chomikować”, kolekcjonować wciąż nowe rzeczy. Jeśli masz świadomość, ze jesteś typem chomika, to niezależnie od tego w jakim pomieszczeniu będzie stała etażerka, szuflady pewnie będą ci potrzebne.
Natomiast jeśli lubisz otaczać się rzeczami, które są po prostu piękne (a niekoniecznie praktyczne), możesz wybrać etażerkę bez szuflad. W dalszym ciągu będziesz mógł postawić na niej wiele przedmiotów.
Szuflady przydadzą się w łazienkach i w przedpokoju. Wtedy schowasz do nich rzeczy służące do higieny intymnej. A w przedpokoju np. środki czyszczące do obuwia.
Różnorodność zastosowań i uniwersalność etażerki, niewątpliwie jest największą zaletą tego popularnego mebla.