Firanki panelowe – aranżacyjny hit czy kit?

0
3255

Od setek lat firanki są nieodłącznym elementem okiennych aranżacji, jednak z biegiem czasu zostały poddane metamorfozie nie do poznania. Proste, jednolite tkaniny przeszły rewolucję, aby obecnie zmienić się się w firanki panelowe – modny i funkcjonalny dodatek do każdego wnętrza.

 

  1. Czym są firany panele?

  2. Panele okienne do każdego wnętrza

  3. Panele z firan – gotowe czy wykonane samodzielnie?

  4. Jak powiesić panel okienny?

 

Firany zostały częściowo wyparte przez rolety, chociaż coraz więcej osób decyduje się na użycie obu rozwiązań. W tym przypadku firany nie tylko zapewniają prywatność domownikom, ale stanowią również dekorację.

 

Czym są firany panele?

 

Firany panelowe to ostatni krzyk mody, który łączy w sobie cechy standardowych, typowych firanek, z elegancją rolet. Tego typu firany są usztywnione w górnej części, dzięki czemu nie marszczą się, i obciążone w dolnej, co sprawia, że opierają się podmuchom wiatru. Firanki panelowe wyglądają więc jak pasy prostej tkaniny, jednak każda z nich sama w sobie stanowi małe dzieło sztuki. Największy walor, jaki posiadają panele okienne, to estetyka wykonania i prezentacji na oknie. Choć nie można im odmówić funkcjonalności, to właśnie ich dekoracyjny charakter jest ceniony przez zwolenników tego rozwiązania.

 

Panele okienne do każdego wnętrza

 

Przypominające panele firany pasują do każdego wnętrza. Swoją uniwersalność zawdzięczają szerokiemu asortymentowi, jaki dostępny jest do wyboru na www.alena-firany.pl/gotowe-firany-panele.html. Panele okienne pojawiają się więc zarówno w pomieszczeniach urządzonych w stylu minimalistycznym, jak i vintage czy glamour.

Różnic można dopatrywać się we wzornictwie użytych tkanin. Do wnętrz nowoczesnych, hołdujących pragmatycznym rozwiązaniom, będą pasowały jednolite firany panelowe, a to wnętrz w stylu glamour, tkaniny wzorzyste. Wzory mogą być umieszczone na całej tkaninie lub tylko na jej fragmentach; wiele z nich tworzy w oknie efekt 3D, co doskonale wzmacnia wrażenie nowoczesnego wykończenia wnętrza. Materiały, wzory i kolory można swobodnie ze sobą łączyć, tworząc tym samym unikalną ozdobę okienną.

 

Panele z firan – gotowe czy wykonane samodzielnie?

 

Firanki panele to bardzo modny dodatek, dlatego można je znaleźć w ofercie wielu czołowych producentów firan. Ten rodzaj osłon okiennych można także wykonać samemu w domu. Trzeba jednak pamiętać o dokładnym wymierzeniu okna i zakupieniu ilości materiału, która wystarczy nie tylko na samą firanę, ale również na wykonanie koniecznych wykończeń, miejsca na wieszak i obciążniki. Konieczne też będzie dokupienie obciążnika, który znajduje się na dole firany, oraz wieszaków lub innych akcesoriów, które pozwolą powiesić panele na karniszu.

 

Jak powiesić panel okienny?

Sposób wieszania firanek panelowych nie jest bez znaczenia, ponieważ niektóre metody wieszania standardowych firan nie sprawdzą się w przypadku paneli. Panel okienny jest zazwyczaj mocowany na wbudowanym w jego strukturę wieszaku, który następnie zaczepia się na karniszu. Firanki panele można też powiesić na klasycznych żabkach lub haczykach, w tym wypadku trzeba jednak zadbać o dodatkowe usztywnienie firan, aby nie marszczyły się i nie przesuwały. Zdecydowanie nie sprawdzi się próba powieszenia tych firanek na flexach lub przelotkach – te metody sprawiają, że panele nie układają się tak jak powinny, przez co tracą one swoje walory estetyczne. Wybrany sposób wieszania firan powinien zapewniać ich stabilność oraz utrzymanie kształtu, aby mogły one pełnić swoją funkcję dekoracyjną i użytkową.