Gdzie ustawić łóżko w sypialni?

0
814
Gdzie ustawić łóżko w sypialni?

Odpowiednio zaaranżowana sypialnia to podstawa dobrego i komfortowego snu. Oczywiście łóżko pozostaje głównym meblem w naszej sypialni i to od niego najwięcej zależy. Przed wyposażeniem sypialni warto zrobić wstępną wizualizację oraz rozplanować ułożenie mebli w taki sposób, że sypialnia wciąż będzie przestronna i jednocześnie łóżko będzie stało w optymalnym miejscu. Wydawać by się mogło, że to stosunkowo błaha rzecz, jednak tak nie jest. Od miejsca, w którym ustawimy łóżko, w dużej mierze zależeć będzie nasze zdrowie i samopoczucie.

Wiele zawsze zależy od wielkości sypialni, którą dysponujemy. Jeżeli jest to duże pomieszczenie to łóżko powinno być ustawione na ścianie, która leży naprzeciw wejścia do sypialni. Dzięki temu zadbamy o odpowiednią komunikację w pomieszczeniu, ponieważ po wejściu do sypialni będziemy mogli swobodnie dojść do łóżka z każdej strony. To również bardzo estetyczne rozwiązanie, które wprowadza ład i harmonię do naszej sypialni, a przecież na tym powinno nam zależeć. W przypadku mniejszych sypialni łóżko powinniśmy ustawić na pełnej ścianie, która nie ma okien lub drzwi i do łóżka dostosowujemy wówczas pozostałe meble i ich ustawienie.

Jak ustawić łóżko w sypialni w pobliżu okien?

Kolejną kluczową kwestią będzie odpowiednie ustawienie łóżka względem okien, które znajdują się w sypialni. Tu istnieje wiele szkół, które pokazują prawidłowe ustawienie okien. Jeżeli będziemy kierowali się feng shui to łóżko zawsze musi stać przy pełnej ścianie, więc automatycznie odpadają ściany z oknami lub drzwiami. Nawet gdy odrzucimy reguły feng shui to ustawienie łóżka przy oknie lub tyłem łóżka pod oknem będzie niepraktyczne. Do okna ze względów bezpieczeństwa oraz codziennego użytkowania, powinniśmy mieć swobodny dostęp, a łóżko w jego pobliżu może go ograniczyć.

Jeżeli łóżko postawimy na linii drzwi – okno, to również nie będzie to rozsądne rozwiązanie. W przypadku wietrzenia sypialni, czy też po prostu otwartych okien, możemy narazić się na niebezpieczeństwo zachorowania. Leżąc w tzw. “przeciągu”, czyli trasie cyrkulacji mas powietrza pomiędzy oknem i drzwiami, będziemy odczuwać czasem przyjemny, a czasem zimny wiatr, ale w obu sytuacjach będzie mogło to prowadzić do choroby, na przykład zapalenia ucha, a przecież tego chcemy uniknąć. To kolejny powód dla którego nie warto stawiać łóżka przy oknie. Optymalnie postawić je przy pełnej ścianie, która leży prostopadle do ściany z oknem.

Co jeszcze warto wiedzieć o ustawieniu łóżka w sypialni?

Łóżko powinno być ustawione wezgłowiem przy ścianie. Ponadto powinniśmy zapewnić swobodny dostęp do łóżka z trzech stron, czyli od przodu oraz boków, dzięki czemu znacznie zwiększymy funkcjonalność przestrzeni. Sypialnia to miejsce, w którym będziemy spędzać wiele czasu, przede wszystkim w trakcie snu, dlatego warto zadbać o przemyślaną aranżację, która korzystnie będzie wpływać na nasze codzienne samopoczucie oraz pozwoli nam na ładowanie energii i relaks.

Według prawideł feng shui przyjmuje się również, że głowa w trakcie snu powinna być skierowana na północ, a nogi na południe, co zapewnia prawidłowy przepływ energii przez nasze ciało. Nie powinniśmy również trzymać nóg bezpośrednio w pobliżu drzwi, ponieważ może to negatywnie wpływać na podświadomość. Trzymając się tych kilku prostych zasad, na pewno zaaranżujemy praktyczną i wygodną sypialnię.