Jak dbać o drewnianą podłogę?

0
739
Jak dbać o drewnianą podłogę

Nawet najpiękniejsza podłoga straci swój blask, jeżeli odpowiednio o nią nie zadbamy. Na rynku dostępnych jest wiele środków czyszczących do pielęgnacji parkietów, jednak równie skuteczne są domowe sposoby na mycie drewnianej podłogi, które warto wykorzystać w swoim domu. Samodzielne przygotowanie preparatu do czyszczenia jest nie tylko tańsze, ale także bezpieczniejsze zarówno dla drewna, jak i otoczenia.

Naturalne środki myjące

Do przyrządzenia domowego środka myjącego potrzebne są składniki dostępne w każdej kuchni. Należy jednak pamiętać, że każda podłoga jest inna, dlatego przygotowując mieszankę, warto wcześniej poznać właściwości poszczególnych produktów. Sok z cytryny pięknie nabłyszczy parkiet, jednak nie sprawdzi się w przypadku ciemnego drewna, gdyż może odbarwić deski i pozostawić na nich nieestetyczne smugi. Natomiast czarna herbata nie sprawdzi się w przypadku jasnych podłóg, gdyż może na niej zostawić ciemniejsze plamy i sprawić, że będzie wyglądała na brudną. Przygotowując domowy płyn do mycia nie można zapominać o właściwych proporcjach, gdyż zbyt skoncentrowane składniki mogą niekorzystnie wpłynąć na drewniany parkiet. Przepisy na naturalne środki czyszczące i kilka przydatnych wskazówek dotyczących pielęgnacji podłóg znajdziesz w artykule „Domowe sposoby na mycie drewnianej podłogi”. Właściwa pielęgnacja drewna zabezpieczy powierzchnię przed zarysowaniami oraz odświeży ją, dzięki czemu podłoga przez wiele lat będzie wyglądała jak nowa.

Środki chemiczne

Drewno jest trwałym materiałem, jednak wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Chemiczne środki czyszczące mogą być zbyt silne dla drewnianego parkietu, dlatego bezpieczniejszym rozwiązaniem jest samodzielne przygotowanie płynu do mycia. Długotrwałe używanie gotowych preparatów dostępnych w sklepach może uszkodzić strukturę desek i sprawić, że drewno stanie się matowe i podatne na uszkodzenia. Domowe środki czyszczące są dużo tańsze, a ich przyrządzenie banalne proste, dlatego warto zdecydować się na takie rozwiązanie, jeżeli zależy nam na tym, aby podłoga pozostała piękna na długi czas.