Kostka brukowa niezależnie od rodzaju jest najpopularniejszym rodzajem nawierzchni. Zastosowanie znajduje przede wszystkim na prywatnych posesjach, ale również układana jest jako miejskie chodniki, ścieżki rowerowe czy nawet parkingi. Ten wytrzymały produkt charakteryzuje się bardzo dobrą odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz niekorzystne warunki atmosferyczne.
Jakie zalety ma kostka brukowa?
Kostki brukowe oprócz bardzo dobrych właściwości użytkowych dają również świetny efekt dekoracyjny. Dostępne są w różnych rodzajach, kształtach, wielkościach i wzorach, dzięki czemu można je idealnie dopasować do konkretnej nieruchomości czy aranżacji terenu. W ten sposób można stworzyć nawierzchnię nie tylko wytrzymałą, ale również elegancką i nietuzinkową.
Warto jednak wiedzieć o tym, że kostka brukowa to materiał, który z czasem może się zużyć albo po prostu zabrudzić. W jaki sposób więc dbać o nawierzchnię brukową, żeby cieszyć się jej pięknym wyglądem przez długi czas?
Dbanie o kostkę brukową
Kostka brukowa jest materiałem niezwykle wytrzymałym, dlatego stosowana jest na różne nawierzchnie. Żeby jednak zachowała swoje właściwości przez wiele długich lat, trzeba o nią odpowiednio zadbać.
Warto regularnie czyścić kostkę brukową z zabrudzeń, porostów czy mchu. Należy także stosować odpowiednią pielęgnację oraz konserwację. Mimo tego, że wielu osobom takie działania mogą wydawać się zbyteczne, to jednak są niezwykle istotne, ponieważ zapewniają wieloletnie użytkowanie bruku bez uszkodzeń.
Jak zadbać o nawierzchnię brukową latem?
Wiosna i lato to dwa okresy, w których należy zadbać o powierzchnię z kostki brukowej. Właśnie w tym czasie ze względu na częste przejazdy dochodzi do zabrudzeń nawierzchni. Jakie czynności wykonywać?
Na początku wystarczy zwykłe zamiatanie i mimo to, że czynność ta wydaje się prozaiczną, to jest podstawą pielęgnacji każdego rodzaju kostki brukowej. Dopiero po zamiataniu można wykonać dalszy zabieg, czyli na przykład jej mycie. Najlepiej jest myć nawierzchnie brukową wodą ciepłą pod ciśnieniem.
Jeżeli pojawią się jakieś zabrudzenia, to do ich usunięcia należy użyć specjalnych preparatów przeznaczonych do takich celów. Po usunięciu plam warto wykonać impregnację również odpowiednimi środkami.
Jakie czynności wykonywać przy kostce brukowej zimą?
Jeżeli chodzi o okres zimowy, to w tym czasie należy przede wszystkim uważać na to, aby podczas odśnieżania czy skuwania lodu nie uszkodzić bruku. Nie powinno się również stosować soli i zdecydowanie lepiej jest wykorzystać chlorek magnezu albo nanieść warstwę antypoślizgową ze zwykłego żółtego piasku, który później uzupełni fugi.
Do ułożenia kostki brukowej, która będzie trwała I użytkowana przez wiele lat warto wykorzystać produkty od sprawdzonej firmy. Standardową kostkę oraz tą dekoracyjną oferuje przedsiębiorstwo Jadar. W ofercie znajdują się zarówno te o grubości 3-4 cm, które idealnie sprawdzają się do układania ciągów pieszych, ale także te grubsze 6-8 cm, które świetnie sprawdzą się jako powierzchnia na podjazd.