Jak dobrać balustradę schodową do stylistyki wnętrza?

0
765
Jak dobrać balustradę schodową do stylistyki wnętrza?

Oczami wyobraźni wszyscy widzimy swój pięknie urządzony, wymarzony dom. W praktyce urządzanie i prace wykończeniowe domu to trudne zadanie, które wymaga logistyki i dopasowania. Tutaj liczą się szczegóły!

Takim szczegółem są też schody na piętro wyżej. Nie da się ich ukryć, a rozmiar nie pozwala na ignorowanie tego elementu domu. Pomocna może okazać się balustrada schodowa. Jak dobrać balustradę schodową do stylistyki wnętrza? Nasz wskazówki mogą Ci pomóc.

Poręcz na schody a wystrój wnętrza

Przede wszystkim, nie wybieraj dużych elementów do domu spontanicznie i w pośpiechu. Oferta balustrad i poręczy jest tak szeroka, że większość z nich wprawi Cię w zachwyt. Piękna poręcz na schody i balustrada jak z zamku niekoniecznie sprawdzi się w Twoim klasycznym domu. Co zatem zrobić?

  • Zaplanuj wnętrze swojego domu i dopiero po wyborze większości mebli i stylów ścian, wybierz balustradę.

  • Oceń poręcz na schody pod względem estetycznym, ale także praktycznym. Może masz w domu małe dzieci, a może zależy Ci na powierzchni, która nie będzie się szybko zużywać i niszczyć?

Wbrew pozorom, dopasowanie balustrady schodów do wnętrza domu nie jest trudne. Wykonawcy są dzisiaj w stanie zrobić właściwie wszystko, czego sobie zażyczymy. Pomalowana na czarno stal będzie mało wymagającym materiałem na poręcz, a przy tym bardzo eleganckim. Idealnie sprawdzi się we wnętrzach nowoczesnych, które utrzymane są w modnych kolorach czerni, bieli i odcieniach szarości. Stal z łatwością wkomponuje się również w styl rustykalny, zwłaszcza w połączeniu z charakterystyczną, czerwoną cegłą.

Balustrady drewniane, czy warto?

Balustrada drewniana, jak wszystkie elementy drewniane dla domu, jest dodatkiem ponadczasowym. Drewno nie wyjdzie z mody i chociaż trendy zmieniają się jak w kalejdoskopie, to solidna, pięknie wykonana balustrada drewniana nigdy nie będzie raziła w oczy. Czy warto decydować się na takie rozwiązanie? Zastanówmy się.

  • Balustrada drewniana świetnie wpisze się zarówno w styl rustykalny, jak i klasyczny. Nie można zapomnieć także o stylu vintage. Klucz tkwi w sposobie wykonania i szczegółach wykończenia. Proste, jasne lub bardzo ciemne balustrady to styl rustykalny. Zdobione, wykonane z lakierowanego drewna poręcze i balustrady są domeną stylu vintage.

  • Balustrada z prawdziwego drewna będzie kosztowała nas więcej i w tym przypadku nie warto szukać oszczędności. Materiał musi mieć dobrą jakość.

Przyjemne dla oka balustrady drewniane są chętnie wybieranym rozwiązaniem. Mamy do wyboru wiele gotowych balustrad i poręczy do samodzielnego montażu. To wygoda, ale również pułapka, ponieważ “gotowce” nie zawsze mają dobrą jakość i z pewnością nie będą tak idealne, jak te robione pod zamówienie.

Jaki rodzaj balustrady wybrać?

Wyróżniamy właściwie 3 rodzaje balustrady (pomijając oczywiście styl i materiał wykonania).

  1. Balustrada pełna, czyli taka, która zasłania schody. To świetne rozwiązanie dla rodzin z małymi dziećmi, które nie uważają na swoje bezpieczeństwo na schodach. Bardzo popularna w tym rodzaju jest balustrada szklana ze stalową lub drewnianą poręczą.

  2. Balustrada Kurtynowa, czyli taka przesłaniająca schody w części. Ten rodzaj wymaga dobrego projektu, by ładnie się prezentował.

  3. Balustrada ażurowa, czyli najciekawszy i najchętniej wybierany rodzaj. Pod poręczą jest miejsce na różnie ułożone profile z dowolnego materiału: drewna, stali, szkła, a nawet plastiku.

Mnogość materiałów i fasonów powoduje, że trudno jest się zdecydować. Z łatwością jednak znajdziesz odpowiednią balustradę i poręcz, która nie narazi Twojego portfela na szwank, a jednocześnie spełni Twoje wymagania. Wystarczy dać sobie trochę czasu na wybór i skonsultować swój projekt z wykonawcą, który jako specjalista, będzie mógł doradzić, co ewentualnie może być złym, a co dobrym pomysłem.