Jak dobrać poduszki do salonu?

0
2169
Jak dobrać poduszki do salonu?

Poduszki dekoracyjne stanowią bardzo ciekawy element wystroju wnętrz. Można nimi wprowadzić do danego pomieszczenia odrobinę szalonego koloru lub ciekawe, geometryczne wzory. W salonie utrzymanym w romantycznej stylistyce dodadzą lekkości, a w etnicznych wnętrzach będą stanowiły swoistą wisienkę na torcie. Jaki styl poduszek dekoracyjnych wybrać? Wszystko oczywiście zależy od preferencji mieszkańców oraz od aranżacji całego pomieszczenia. A wybór w sklepach jest ogromny, dlatego czasem ciężko się zdecydować na konkretny styl. Jedno jest pewne: poduszki dekoracyjne mogą odświeżyć salon przy dość niskim nakładzie finansowym. Jeśli zatem nie chcemy zmieniać koloru ścian bądź mebli, to postawmy na zakup ciekawych poduszek. W niniejszym artykule podpowiadamy, jak dobrać poduszki dekoracyjne do salonu. 

  1. Rozmiar poduszki dekoracyjnej
  2. Kształt poduszki ozdobnej
  3. Materiał poduszki dekoracyjnej
  4. Ile poduszek dekoracyjnych umieścić w salonie?
  5. Jak ułożyć poduszki dekoracyjne w salonie?

Rozmiar poduszki dekoracyjnej

Poduszki dekoracyjne mogą odmienić każde wnętrze. Dlatego stają się coraz bardziej popularne. Decydując się na zakup kilku poduszek, warto zwrócić uwagę na ich rozmiary. Praktycznie każdy producent wprowadza swoje wymiary. I bardzo dobrze. Aranżując salon, lepiej kupić kilka poduszek w różnych rozmiarach. W ten sposób unikniemy nudy. Większe i mniejsze poduszki dekoracyjne ułożone obok siebie na sofie bądź fotelach mogą stanowić bardzo ciekawą kompozycję. A przecież o to chodzi w projektowaniu wnętrz. 

Kształt poduszki ozdobnej

Przeglądając oferty sklepów można zauważyć, że poduszki dekoracyjne mają bardzo różne kształty. Nie są to już tylko kwadraty. Wiele pięknych poduszek jest prostokątna bądź okrągła. Oprócz tego znajdziemy poduszki w kształcie serc, słońca czy kwiatów. Te ostatnie będą bardziej pasowały do pokoju nastolatki, chociaż nic nie stoi na przeszkodzie, aby zakupić kilka szalonych sztuk do salonu. Wszystko zależy od naszej wyobraźni oraz ogólnej stylistyki salonu. Pamiętajmy jednak o tym, aby postawić na różnorodność (tak jak w przypadku wyżej opisanych rozmiarów). Różne kształty poduszek dekoracyjnych nadadzą pomieszczeniu charakteru. Połączenie różnych kształtów może być bardzo ciekawe zwłaszcza w minimalistycznych wnętrzach, gdzie główną rolę odgrywają geometryczne kształty. Dobrze dobrane kształty oraz rozmiary poduszek mogą naprawdę wiele zdziałać. 

Materiał poduszki dekoracyjnej

Kolejną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę przy doborze poduszek, jest materiał, z jakie zostały wykonane. A tutaj dowolność jest niesamowicie duża, tak samo jak dużo różnych rodzajów tkanin znajduje się na rynku. Po pierwsze poduszki dekoracyjne mogą być uszyte z matowych materiałów. Osoby, które lubią styl glamour, mogą postawić na błyszczące modele dodatkowo udekorowane cekinami. Do etnicznych wnętrz warto zakupić haftowane poduszki o soczystych kolorach, na przykład w piękne folkowe wzory. Bardzo pięknie w eleganckim wnętrzu prezentują się aksamitne poduszki dekoracyjne. Niezależnie od tego, jaki materiał będzie dominował, warto zastanowić się nad doborem odpowiedniej palety barw. Aby ożywić wnętrze, postawmy na szalone odcienie. Czasami warto postawić na bardziej stonowane kolory, ale za to skupić się na wzorach na poduszkach dekoracyjnych. Bardzo ciekawie prezentują się poduszki w tym samym kolorze, ale o różnych odcieniach. Dzięki temu można stworzyć ciekawy kolorystycznie efekt. 

Ile poduszek dekoracyjnych umieścić w salonie?

Często pojawia się pytanie, ile poduszek dekoracyjnych można umieścić w salonie. Oczywiście nie ma jednej dobrej odpowiedzi na to pytanie. Poduszki dekoracyjne mogą leżeć na sofie, krzesłach, fotelach, a nawet na podłodze. Pamiętajmy przy tym, żeby zachować umiar. Dzięki temu poduszki będą stanowiły ciekawy element dekoracyjny, nie będą się wzajemnie zasłaniały i nie przytłoczą pomieszczenia. Jeśli chodzi o rozłożenie poduszek na sofie, to pamiętajmy, aby były one nie tylko dodatkiem dekoracyjnym, ale również pozwalały na wygodne siedzenie. Dlatego przy większych sofach można sobie pozwolić nawet 6 poduszek, podczas gdy przy mniejszych meblach 3 poduszki będą idealnie się komponowały z gabarytami kanapy. 

Jak ułożyć poduszki dekoracyjne w salonie?

Ułożenie poduszek dekoracyjnych może być dość kłopotliwą kwestią. Jeśli chcemy wyeksponować każdą z nich, musimy zastanowić się, jak ich nie pozasłaniać. Dlatego aranżując salon, warto wypróbować kilka opcji. Przy wyborze idealnego ułożenia możemy kierować się kształtami. Bardzo ładnie będą się prezentować obok siebie poduszki różnych kształtów. Można tutaj zastosować zasadę kontrastu. Takie rozwiązanie przyciągają uwagę gości. Wszystko oczywiście zależy od tego, jaki efekt chcemy uzyskać oraz jaki styl panuje w salonie. Większe poduszki można także ułożyć na podłodze. Będą wtedy pełniły rolę puf. A gdzie znaleźć ciekawe kształty, kolory, a także rozmiary poduszek dekoracyjnych? Odkryj stylowe produkty do domu, dzięki którym poczujesz się jak u siebie, w sklepie https://www.sfmeble.pl/