Jak dobrze wyczyścić płytę grzewczą?

0
1017
Jak dobrze wyczyścić płytę grzewczą?

Kuchnia to istotne pomieszczenie w każdym domu. To w niej powstają posiłki, pyszne ciasta i smaczne potrawy. Od jakości narzędzi, jakie znajdują się w kuchni zależy nie tylko szybkość, ale i jakość przygotowywanego pokarmu. Jednym z najważniejszych elementów jest zatem kuchenka lub, obecnie bardzo popularna płyta indukcyjna. Aby jednak mogły one działać i zapewniać wszystkim mieszkańcom pyszne posiłki, należy dbać o ich czystość.

  1. Czym czyścić płytę indukcyjną?
  2. W jaki sposób czyścić płytę ceramiczną?
  3. W jaki sposób zadbać o czystość płyty gazowej?
  4. Czy czyszczenie płyty grzewczej jest trudnym zabiegiem?

Zastanówmy się, jakiego rodzaju zabiegi są wymagane przez poszczególne rodzaje płyt.

Czym czyścić płytę indukcyjną?

Płyta indukcyjna to obecnie bardzo popularne rozwiązanie w kuchni. Jej sposób wykonania daje możliwość wygodnego umiejscowienia. W przeciwieństwie do tradycyjnego pieca, płytę indukcyjną można bardzo szybko rozgrzać, co pozwala na szybsze gotowanie. Aby jednak nie uległa ona zbyt szybkiej eksploatacji, należy w odpowiedni sposób czyścić płytę indukcyjną. Choć nie każdy o tym wie, do czyszczenia powierzchni płyty nie potrzeba wyjątkowych środków. W zupełności wystarczy zwykły środek myjący, jak na przykład płyn do mycia naczyń. Warto pamiętać także o tym, by użyć szmatki lub gąbki, która nie porysuje płyty indukcyjnej. Dobrym sposobem na uniknięcie smug jest użycie płynu do czyszczenia szyb i wytarcie go ręcznikiem papierowym. Dzięki tym środkom lekkie zabrudzenia zostaną szybko usunięte. W przypadku przypalonego tłuszczu sprawa staje się nieco bardziej skomplikowana. W takiej sytuacji warto wykorzystać specjalny skrobak, który pozwoli usunąć brud, nie niszcząc przy tym powierzchni płyty.

W jaki sposób czyścić płytę ceramiczną?

Płyta ceramiczna z wyglądu jest bardzo podobna do płyty indukcyjnej i tak jak w przypadku tej drugiej, aby mogła służyć przez długie lata i wciąż wyglądać nieskazitelnie, wymaga ona zabiegów konserwacji płyt ceramicznych. Do codziennej pielęgnacji wystarczy przetrzeć ją czystą wodą z dodatkiem płynu do naczyń. Należy pamiętać, że powierzchnia płyt ceramicznych jest wrażliwa, dlatego nie należy czyścić jej, używając nieprzeznaczonych do tego, silnych środków chemicznych. Mogą one uszkodzić płytę. W przypadku mocnych zabrudzeń, takich jak resztki potraw czy przypalony tłuszcz dobrze jest użyć specjalnego mleczka do czyszczenia płyt ceramicznych.

W jaki sposób zadbać o czystość płyty gazowej?

Czyszczenie, jakiego wymaga płyta gazowa różni się w zależności od materiału, z jakiego wykonana jest jej powierzchnia. Najlepszym i najpewniejszym sposobem, poza używaniem płynów do mycia naczyń rozcieńczonych wodą, jest korzystanie ze środków, przeznaczonych do konkretnego materiału. Dzięki temu zyskuje się pewność, że płyta nie zostanie zniszczona. Warto także pamiętać o regularnym czyszczeniu rusztu. Niestety ten element jest bardzo podatny na zabrudzenia, dlatego warto o niego zadbać. Ciekawym sposobem jest pozostawienie go na noc w roztworze wody z płynem do mycia naczyń, a następnie użycie do przetarcia wody i sody oczyszczonej.

Czy czyszczenie płyty grzewczej jest trudnym zabiegiem?

Bez względu na rodzaj, płyta grzewcza wymaga pielęgnacji, dlatego warto pamiętać, że każdego dnia na końcu wystarczy wytrzeć płytę. Dzięki temu może ona wyglądać nieskazitelnie przez długie lata. Czyszczenie płyty grzewczej nie jest trudne, jeśli wykonuje się je regularnie. Niedbałe przecieranie sprawi, że nagromadzony brud będzie trudny do usunięcia. Aby proces czyszczenia stał się jeszcze prostszy, warto zaopatrzyć się w zestaw do czyszczenia płyty grzewczej. Dzięki odpowiednim środkom w kilka chwil można będzie zadbać o stan płyty.