Jak efektownie oświetlić ogród?

0
781
Jak efektownie oświetlić ogród.

Kiedy zawita do nas wiosna, na pewno wiele osób będzie chciało odpowiednio zadbać o swój ogród czy inną okolicę swojego domu. Jest to w końcu idealne miejsce nie tylko na odpoczynek, ale również na zabawę czy spotkanie z bliskimi. Jednym z najlepszych pomysłów, jeżeli zależy nam na naprawdę spektakularnych efektach, jest zdecydowanie się na odpowiednie, efektowne oświetlenie. Co warto wiedzieć i jak sprawić, by nasz ogród prezentował się spektakularnie? Zapraszamy do dalszej lektury!

Przed zakupem oświetlenie powinniśmy jednak pamiętać, że nie tylko o nie powinniśmy zadbać. Nic nam ono nie pomoże, jeżeli wokół będzie panował bałagan czy rośliny nie będą zadbane. Przed zaplanowaniem odpowiedniego oświetlenia warto więc zastanowić się, czy samo otoczenie nie wymaga zmian. Jeżeli mamy w planach np. posadzić nowe rośliny, stworzyć oczko wodne lub wyciąć cześć kwiatów – zróbmy to przed zakupem oświetlenia, dzięki czemu dopasujemy je do nowego stanu rzeczy.

Lampy solarne

Cały czas jednym z najpopularniejszych rozwiązań w polskich ogrodach są właśnie lampy solarne. Nie można się temu dziwić – są one relatywnie tanie, do tego świecą dzięki energii słonecznej, którą pozyskują w trakcie dnia. Dzięki temu nie tylko nie musimy przejmować się zwiększeniem rachunków za energię elektryczną, ale również nie dotyczy nas problem doprowadzenie instalacji elektrycznej w taki sposób, aby podpiąć do niej konkretne lampy. Jest to więc idealne rozwiązanie, jeżeli chcemy oświetlić miejsca trudno dostępne lub na tyle oddalone od naszego domu, że doprowadzenie tam instalacji elektrycznej byłoby albo dużym problemem, albo rzeczą kosztowną i pracochłonną.

Na wielki plus trzeba zaliczyć fakt, że obecnie lampy solarne prezentują się znacznie lepiej, niż jeszcze kilka lat temu. Możemy zapomnieć o wyłącznie nudnych wzorach, kształtach czy kolorach, obecnie mamy do wyboru naprawdę okazałą gamę lamp solarnych, dzięki czemu idealnie będziemy mogli dopasować je do naszego planu czy gustu. Jeżeli planujemy nowe oświetlenie dla naszego ogrodu – radzimy nigdy nie zapominać właśnie o lampach solarnych.

Oświetlenie najazdowe

To kolejny rodzaj oświetlenia, o którym powinniśmy pamiętać. Idealnie sprawdza się w przypadku oświetlenia drogi dojazdowej do posesji, nie inaczej będzie w przypadku oświetlania np. oczka wodnego czy ścieżki za naszym domem. W tym przypadku nie możemy liczyć co prawda na to, że uda nam się obejść bez podpięcia oświetlenia do instalacji elektrycznej, ale oświetlenie najazdowe posiada ogrom innych plusów.

Przede wszystkim, jest to oświetlenie niezwykle wytrzymałe. Jeżeli zdarzy nam się przejechać po nim np. kołami naszego samochodu, nic mu się nie stanie. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku opadów atmosferycznych, lampy najazdowe są bowiem wodoodporne.

Nie można zapomnieć też o tym, że prezentują się po prostu bardzo dobrze, a ich odpowiednim ułożeniem możemy uzyskać naprawdę niesamowite efekty wizualne. Pamiętajmy również, że przy planowaniu całego oświetlenia, warto postawić na różne rodzaje lamp – te najazdowe, stojące, solarne czy kinkiety. Dzięki temu każdy rodzaj spełni swoje funkcje, a odpowiednio zaplanowane oświetlenie będzie wyglądało naprawdę imponująco. Ograniczenie się do jednego czy dwóch rodzajów często prezentuje się po prostu nudno i przewidywalnie.

Żarówki ogrodowe

To rozwiązanie zachwyci wszystkich, którzy chcą wprowadzić w swoim ogrodzie niesamowity, może nawet romantyczny, klimat. Jeżeli nie chcemy decydować się na konkretne lampy, możemy zdecydować się właśnie na same żarówki. W takim przypadku mamy do czynienia ze sznurami żarówek, które możemy zamontować np. w altanie lub pomiędzy dwoma drzewami czy krzewami.

Same żarówki są zawsze odpowiednio uszczelnione, więc są odporne na deszcz i inne niesprzyjające warunki pogodowe. Całość prezentuje się naprawdę okazale, więc jeżeli zależy nam na efektownym oświetleniu naszego ogrodu, będzie to na pewno jedno z rozwiązań, które warto brać pod uwagę!

Blask płomienia

Dużo powiedzieliśmy już o lampach, pamiętajmy jednak, że zawsze możemy postawić też na blask świec. Coraz więcej osób decyduje się na wykorzystanie świec, tealightów czy nawet pochodni podczas oświetlania swojego ogrodu. Oczywiście takie rozwiązania sprawdzają się tylko podczas konkretnych wydarzeń jak np. imprezy ze znajomymi. Pomimo tego, że takie oświetlenie zapewne nie będzie na co dzień funkcjonować w naszym ogrodzie, warto brać je pod uwagę.

Oczywiście w tym przypadku koniecznym warunkiem jest przede wszystkim pomyślenie o bezpieczeństwie naszym, naszych bliskich, jak i naszego domu, który znajduje się nieopodal. Zawsze dbajmy o to, aby wykorzystane źródła ognia nie generowały zagrożenia pożarowego!

Idealne oświetlenie ogrodowe

Jeżeli poszukujesz lamp ogrodowych, które spełnią wszystkie Twoje oczekiwania, koniecznie zapoznaj się z ofertą sklepu internetowego Lampy-Ogrodowe.pl. Szeroki wybór, atrakcyjne ceny, profesjonalna pomoc obsługi – to tylko kilka z plusów, które na Ciebie czekają. Jeżeli masz problem, polecamy kontakt z obsługą, która pomoże wybrać oświetlenie ogrodowe, które idealnie wpasuje się w Twoje wymagania, dzięki czemu ogród zawsze będzie oświetlony w sposób prawdziwie efektowny i praktyczny zarazem!