Jak i gdzie kupować sprawdzone nasiona warzyw do domowego ogródka?

0
937
Jak i gdzie kupować sprawdzone nasiona warzyw do domowego ogródka

Koniec zimy to czas, kiedy temperatura z dnia na dzień wzrasta, a słońce coraz częściej pojawia się na niebie zwiastując nadejście wiosny. Na działkach ruszają pierwsze prace przygotowujące podłoże do sezonu, a w sklepach ogrodniczych można zauważyć wzmożony ruch przy półkach z nasionami i sadzonkami. Wybór odmian jest tak zróżnicowany, że czasami ciężko poradzić sobie z wyborem, czym więc kierować się podczas zakupu nasion?

Wybór odmian warzyw

Zanim wybierzesz się do sklepu przeanalizuj dostępne na działce miejsca i zastanów się jakie warzywa chcesz posadzić. Dobra organizacja jest niezwykle ważna szczególnie w przypadku warzywniaka o ograniczonej wielkości, gdyż niektóre odmiany nie mogą koło siebie rosnąc. Bierz pod uwagę również swoje możliwości i potrzeby. Nie ma sensu sadzić cukinii, gdy wśród domowników nie ma amatorów dań z tego warzywa, ale też nie rzucaj się od razu na głęboką wodę, jeżeli nie masz doświadczenia w uprawie lub czasu na pielęgnacje sadzonek. Wybieraj sprawdzone nasiona warzyw, które znasz, lubisz i wiesz jak się z nimi obchodzić. Pozwoli Ci to zaoszczędzić czas spędzony w sklepie i ograniczyć zbędne wydatki.

Gdzie kupować sprawdzone nasiona warzyw?

Nasiona do wysiewu można kupić praktycznie wszędzie, a ich wybór jest nieograniczony. Tak naprawdę to, czy wybierzesz się na zakupy do hipermarketu, osiedlowego sklepu, czy centrum ogrodniczego nie ma żadnego znaczenia, ważniejszą kwestią jest jakość nasion i ich producent. Największy asortyment bez wątpienia znajdziesz w sklepach internetowych, gdyż w ich ofercie często figurują odmiany mało spotykane, a nawet egzotyczne wymagające specjalistycznej wiedzy. Sprawdzone nasiona warzyw najlepiej zamawiać ze sklepów o dobrej opinii, w której pracuje doświadczona obsługa, mogąca doradzić w wyborze odmian oraz sposobie ich uprawy. Zamawianie przez internet jest również korzystniejsze z punktu widzenia ceny i jakości, gdyż bezpośrednia współpraca z producentami, pozwala dostarczać nasiona z długim terminem ważności i w niższych cenach.

Czym się kierować podczas zakupu?

Nasiona są najczęściej zapakowane w opakowania, na których umieszczone są przydatne informacje. Dzięki nim możesz się dowiedzieć z jaką konkretną odmianą masz do czynienia, skąd pochodzą nasiona oraz jaki jest ich termin przydatności. Sprawdzone nasiona warzyw od producentów godnych zaufania powinny mieć także na opakowaniu pieczątkę z numerem seryjnym i oznaczeniem uprawy. Pamiętaj, aby nie kupować nasion z krótkim terminem ważności, gdyż mogą nie wykiełkować. Zrezygnuj również z opakowań uszkodzonych, wilgotnych i nieposiadających najważniejszych informacji o producencie. Na woreczku powinno się także znaleźć oznaczenia, które informują o tym czy są to nasiona ekologiczne, zaprawiane, otoczkowane, czy inkrustowane, co ma duży wpływ na sposób uprawy oraz jakość warzyw. Nawet sprawdzone nasiona warzyw nie wyrosną, jeżeli odpowiednio nie zadbasz o ich pielęgnację, dlatego wcześniej przygotuj podłoże do wysiewu i wybierz miejsce odpowiednie dla wzrostu konkretnej odmiany.