Jak odpowietrzyć grzejnik łazienkowy?

0
1643
Jak odpowietrzyć grzejnik łazienkowy

Ciepła łazienka gwarantuje komfort użytkowania niezależnie od pory roku. Nowoczesne grzejniki łazienkowe zapewniają nie tylko optymalną temperaturę i spełniają wymogi estetyczne klientów, ale dodatkowo są również praktycznymi meblami. Jednak co, jeśli z naszego grzejnika zaczynają wydobywać się dziwne dźwięki i jest on nierównomiernie nagrzany lub nie grzeje wcale? Oznaczać to może, że jest on zapowietrzony. Warto szybko reagować na tego typu problem, a czynnością jaką należy wykonać jest jego odpowietrzenie.
Odpowietrzenie grzejnika to prosta czynność konserwacyjna, którą każdy może wykonać samodzielnie. Wiedząc, jak odpowietrzyć grzejnik możesz sprawić, że ogrzewanie będzie bardziej energooszczędne a kocioł grzewczy utrzyma się w doskonałym stanie. Odrobina podstawowej wiedzy może zapobiec wszelkiego rodzaju problemom, od nieefektywnego ogrzewania po rdze, przecieki i uszkodzenia kotła.

Zapowietrzenie grzejnika – jakie są tego przyczyny

Jeśli centralne ogrzewanie nie nagrzewa domu prawidłowo, może to być spowodowane pęcherzykami powietrza uwięzionymi w instalacji. To właśnie wtedy trzeba odpowietrzyć grzejnik. Pozostały w instalacji gaz zapobiega efektywnej cyrkulacji ciepłej wody, dlatego grzejniki nie są tak gorące, jak powinny i potrzebują więcej czasu na ogrzanie pomieszczeń.

Powietrze może być wprowadzane do systemu centralnego ogrzewania na kilka sposobów. Może się to zdarzyć, gdy nowa woda dostanie się do systemu ze zbiornika wyrównawczego lub gdy przeprowadzana jest rutynowa konserwacja. Może być również wynik nieprawidłowego napełniania systemu c.o.

Zapowietrzenie grzejnika – jakie są tego skutki?

grzejnik lazienkowy upper_quadro

Zapowietrzenie grzejników wiąże się z niedogodnościami i problemami. Jeśli szybko nie usuniemy powietrza z kaloryfera osłabimy wydajność systemu grzewczego. Gazy zakłócają bowiem pracę całej instalacji grzewczej i powodują powstawanie korozji. Spada efektywność, a zapowietrzony grzejnik źle funkcjonuje, gdyż produkty korozji krążą po instalacji, utrudniając przepływ wody, co skutkuje niekiedy perforacją rur. Usterki techniczne są powodem zmniejszenia poziomu oddawanego ciepła co wiąże się z niedogrzaniem łazienki i dyskomfortem dla mieszkańców.

Odpowietrzanie grzejnika łazienkowego krok po kroku

Przygotuj: miskę na wodę lub szmatkę, śrubokręt płaski lub kluczyk do odpowietrzania grzejników.

  1. Przed rozpoczęciem upewnij się, że centralne ogrzewanie jest wyłączone (aktywny system ogrzewania może wprowadzić więcej powietrza do instalacji) a grzejnik jest zimny.

  2. Następnie znajdź zawór odpowietrzający. Znajduje się zwykle w górnej części grzejnika.

  3. Włóż klucz odpowietrzający do zaworu upustowego i ostrożnie obróć go w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Obracaj kluczem bardzo powoli, aż usłyszysz odgłos syczenia powietrza wewnątrz grzejnika (nie przekręcaj klucza zbyt daleko bo zmoczysz podłogę!).

  4. Gdy powietrze ucieka z grzejnika, z zaworu odpowietrzającego prawdopodobnie wycieka woda. Użyj ręcznika kuchennego lub szmatki aby wchłonąć wodę i nie rozlać jej na dywan lub podłogę. Ewentualnie użyj małej miski lub naczynia.

  5. Gdy powietrze przestanie syczeć, a woda zacznie wypływać równomiernie, należy ponownie dokręcić śrubę, uważając, aby nie spowodować nadmiernego dokręcenia i uszkodzenia zaworu. Należy wytrzeć grzejnik, aby uniknąć pozostawienia wilgoci, która mogłaby spowodować rdzę.

  6. Gdy wszystkie grzejniki zostaną odpowietrzone możesz ponownie włączyć ogrzewanie.

  7. Po ponownym włączeniu ogrzewania grzejnik powinien zacząć się nagrzewać jak zwykle. Jeśli okaże się, że grzejniki często wymagają odpowietrzania, może to oznaczać usterkę systemu i należy wezwać hydraulika.

Dobrą praktyką jest sprawdzanie działania grzejników na początku każdego sezonu grzewczego, pozwoli to zapobiec wyziębianiu łazienki, a także uniknąć ewentualnej awarii instalacji.