Jak są zbudowane pompy ciepła?

0
714

Efektywna praca pompy ciepła pozwoli w pełni stosować wszelkie jej możliwości. Żeby tak się jednakże stało, mnóstwo elementów musi ze sobą harmonizować. Gdy konkretne elementy będą właściwie do siebie dostosowane, używanie systemu grzewczego będzie zarówno skuteczne, jak również niezawodne.

Przystosowanie mocy pompy ciepła do zamówienia budynku na ciepło jest bardzo istotne dla jej przyszłego działania. Niedowymiarowanie narzędzia może przydać się do za dużych wydatków eksploatacyjnych i/lub niedogrzania domu, natomiast w wypadku pomp gruntowych chociażby do wychłodzenia dolnego źródła ciepła.

Wykorzystanie
Zarówno gruntowa pompa ciepła, jak również powietrzna pompa ciepła stosowane przy ocieplaniu indywidualnych domów, mogą mieć niezwykle wyodrębnioną moc od kilku do kilkudziesięciu kilowatów. Ciepło, jakie przekazuje pompa ciepła, jest rozprowadzone po pełnym budynku poprzez układ pieców bądź układ ocieplania podłogowego. Efektywnym wyjściem używania pompy ciepła jest wykorzystanie jej do ogrzewania wody w kuchni i łazience. Jest również możliwość zastosowania ich do ogrzewania wody w zbiorniku, co zapewnia właściwą temperaturę oraz ekonomiczną eksploatacji.

Efektywność pompy ciepła – współczynniki COP oraz SCOP
Wskaźnik efektywności COP (Ceofficient of Performance) to jeden spośród najistotniejszych parametrów charakteryzujących skuteczność pracy pompy ciepła. Charakteryzuje stosunek ilości danego ciepła do ilości siły wykorzystanej podczas dobranego punktu pracy. Im większa jego wartość, tymże pompa ciepła jest tańsza w eksploatacji. Wskaźnik COP wyznacza się zgodnie z regułą PN-EN 14511. Poprawia się on w okresie pracy narzędzia oraz zależy od wielu elementów.

Pompa ciepła: reguła skierowanego działania lodówki
Kiedy na dworze robi się rzeczywiście zimno, jest to jedynie kwestia czasu, nim zrobi się także zimno w domu, gdyż ciepło zawsze kieruje się zgodnie z kierunkiem zmian temperatury: od łagodniejszego do konkretniejszego. To jakby pewne prawo naturalne pompa ciepła “obchodzi” spełniając pewny sposób. Dzięki niemu dopuszczalne jest dostarczanie ciepła w innym kierunku, tj. od zimnej powierzchni do cieplejszej. Jak to możliwe? Funkcjonowanie pompy ciepła jest generalnie jednakowe z oddziaływaniem doskonale znanego narzędzia normalnego użytku: lodówki.

Vinstal – produkty do ogrzewania domu.