Jak urządzić mieszkanie w skandynawskim stylu?

0
2892

Popularny minimalizm nieodzownie łączy się ze stylem rozpropagowanym przez Skandynawów. Ich filozofia zakłada oszczędność wystroju mieszkania, harmonię i spójność. Jak zaplanować wystrój domu w stylu skandynawskim, dobierając np. pasujące łóżko małżeńskie? Sprawdź nasze podpowiedzi.

1. Kolorystyka i funkcjonalność

2. Skandynawska sypialnia

3. Praktyczne oświetlenie

4. Dodatki wystroju

5. Otwarte przestrzenie

Skandynawska prostota przypadła do gustu ludziom na całym świecie. Bezpretensjonalny styl łączy prostotę z gracją z pozoru banalnych rozwiązań. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim oszczędność, ponieważ nieskomplikowane tanie krzesła mogą świetnie wkomponować się w nasze wnętrze, przy okazji nie nadwyrężając domowego budżetu. Jakie jeszcze elementy wpisują się w skandynawski styl?

Kolorystyka i funkcjonalność

Kiedy wchodzimy do wnętrza urządzonego w stylu skandynawskim od razu zwracają naszą uwagę dwa aspekty. Pierwszym jest kolorystyka. Stonowana, ale nie ponura, gdzie jaskrawe kolory nie dominują, choć mogą pojawić się jako dodatek czy dekoracja. Kolory są jasne, często w odcieniach pastelowych. Charakterystyczne są też materiały – często spotkamy len, bawełnę i wełnę, co daje odczucie bliskości z naturą. Drugi atut to funkcjonalność. Każdy mebel powinien być przede wszystkim wygodny i praktyczny pod każdym względem. Dlatego przeważają proste i gładkie fronty, które łatwo utrzymać w czystości. Nowoczesne szafki często w ogóle nie mają uchwytów, co jeszcze bardziej podkreśla minimalistyczny styl. Prostota często prowadzi do pierwotnych materiałów, jak cegła, metal czy drewno. W salonie najlepszym przykładem zbioru tych cech są narożniki skandynawskie, które mają nieskomplikowaną bryłę. Brakuje tu wielu elementów zdobniczych, jest natomiast praktycznie. Narożnik z funkcją spania szary będzie idealnie łączył funkcję rekreacyjną z praktycznym miejscem do przenocowania gości. Podobnie prezentują się krzesła skandynawskie, które wcale nie muszą być drogie i ekstrawaganckie. Tanie krzesła zazwyczaj nawet skuteczniej wpisują się w minimalistyczny wystrój.

Skandynawska sypialnia

Podręcznikowa sypialnia w stylu skandynawskim będzie składać się jedynie z łóżka małżeńskiego i praktycznej szafy. Dla tych, którzy jednak lubią dekoracyjne dodatki, polecamy łóżka tapicerowane, których zagłówek będzie świetną ozdobą całego pomieszczenia. W skandynawskiej sypialni znajdziemy też elementy materiałowe, o których wspominaliśmy już wcześniej. Poduszki oraz narzuty wykonane z naturalnych tkanin nadadzą przytulnego charakteru wnętrzu. Uzupełnieniem wystroju będą metalowy lub żeliwny świecznik, kilka ramek na zdjęcia oraz szklany wazon na świeże kwiaty. Urządzając sypialnię w stylu skandynawskim warto pamiętać o zasadzie spójności. Meble dobrze utrzymać w jednolitej, pastelowej kolorystyce, podobnie jak dodatki. Dominują geometryczne wzory, np. w postaci rzeźbień na frontach szaf.

Praktyczne oświetlenie

Ważnym uzupełnieniem skandynawskiego wystroju jest oświetlenie. W myśl wymienionych już zasad wszelkie abażury powinny być utrzymane w minimalistycznym nurcie. Często są to industrialne kształty z metalu, utrzymane zazwyczaj w ciemnych barwach. Jeżeli oświetlenie ma kolorowy abażur, zazwyczaj będą to pastelowe odcienie, a papierowa faktura przepuszcza dużo światła. Drugi wymóg to użyteczność. Każdy z nas zna piękne lampy, które jednak zachwycają bardziej wyglądem niż praktycznością. W przypadku oświetlenia w stylu skandynawskim ważne jest, aby oświetlenie dawało jak najwięcej, żeby zamiast kilku niewielkich lamp, dominowało jedno, mocne źródło światła.

Dodatki wystroju

Utarło się, że skandynawski styl to surowy minimalizm, przekreślający wykorzystanie elementów dekoracyjnych, które nie mają praktycznego zastosowania na co dzień. To jednak mit, ponieważ mieszkania inspirowane stylem z północy pełne są interesujących dodatków. Przykładem mogą być materiałowe koce, narzuty czy poduszki. W przypadku dużych koców zdecydujemy się raczej na pastele, natomiast małe poduszki śmiało można wybrać coś w bardziej intensywnych barwach. Dla osób lubiących częste zmiany wystroju polecamy zaopatrzenie się w spory narożnik z pojemnikiem na pościel, w którym możemy co jakiś czas chować i wyjmować wybrane dodatki. Skandynawski styl pozwala łączyć to co ładne z praktycznym wymiarem. Często spotykanym surowcem jest również drewno, przez co wnętrze nabiera ciekawego, choć nieco pierwotnego charakteru. Klasyczne norweskie czy szwedzkie domy wykonywane są w całości z drewna, dlatego ten materiał przypomina o korzeniach wybranego przez nas stylu.

Otwarte przestrzenie

W myśl idei domów skandynawskich każda ściana czy przegroda to kradzież użytecznej przestrzeni. Dlatego wnętrza utrzymane w północnym stylu są często na wskroś otwarte. Przykładem jest połączenie kuchni, jadalni i salonu. Zamiast osobnej kuchni mamy wygodny aneks, a przygotowane dania trafiają od razu na jadalniany stół, zamiast wędrować korytarzami między pomieszczeniami. Podobnie jest salonem. Połączenie tych trzech miejsc ma również za zadanie utrwalenie więzi rodzinnych, ponieważ w tej codziennej przestrzeni domownicy przebywają razem przez cały dzień.