Jak urządzić pokój dziecka, aby panował w nim porządek?

0
1282
Jak urządzić pokój dziecka, aby panował w nim porządek

Pokój dziecka to miejsce wyjątkowe – przeznaczone jednocześnie na wypoczynek, zabawę i naukę. Wszystkie te czynności generują mnóstwo rzeczy, które niestety na co dzień mogą być powodem ogromnego bałaganu. Jak sobie z nim poradzić? Jak urządzić pokój dla dziecka, aby był łatwiejszy w sprzątaniu?

Obojętnie, czy pokój należy do malucha, czy starszego nastolatka, jego sprzątanie może zająć sporo czasu. Jeśli na bieżąco nie porządkuje się zabawek, książek czy akcesoriów, bałagan rośnie i jest coraz trudniejszy do opanowania. O czym pamiętać, urządzając pokój dla dziecka? Jakie pomysły sprawdzą się najlepiej?

Minimalizm w cenie

Prosty, minimalistyczny wystrój jest nie tylko modny, ale i bardzo praktyczny. Rezygnacja z drobnych ozdób, które tylko zbierają kurz, nie tylko przyśpieszy sprzątanie, ale i ułatwi uzyskanie lepszych dla zdrowia warunków. Warto pozostawić na półce czy komodzie tylko najważniejsze akcesoria, którymi warto się pochwalić lub są wyjątkowe dla dziecka.

Praktyczne miejsca do przechowywania

W pokoju dziecka ważną rolę odgrywają miejsca do przechowywania rzeczy. Im jest ich więcej, tym łatwiej poradzić sobie z bałaganem. Jakie schowki będą najbardziej praktyczne?

  • Skrzynie na zabawki – zwykłe lub ozdobione dziecięcym motywem pudła. Są miejscem do przechowywania zabawek, ale też ozdobą wnętrza.
  • Półki na ścianie – warto praktycznie zagospodarować pustą przestrzeń na ścianie, umieszczając tam pojedyncze półki, które pomieszczą książki lub przedmioty, które powinny być na wyciągnięcie ręki.
  • Półki w ramie łóżka – na większe gadżety i akcesoria odpowiednie są schowki stosowane w niektórych ramach nowoczesnych łóżek dziecięcych oraz młodzieżowych.
  • Pufa – to nie tylko miejsce do siedzenia, ale często też miejsce do przechowywania. Najlepiej wybierać takie pufy, które w środku mają niewielki pojemnik.
  • Akcesoria do szafy – w szafie wykorzystaj praktyczne akcesoria. Można do nich zaliczyć szuflady, organizery oraz tekstylne kieszenie, które można powiesić na drążku. We właściwie podzielonym wnętrzu szafy łatwiej uporządkować garderobę.

Odpowiednie materiały

Zamiast firanek i zasłon, które zbierają kurz, a przy tym wymagają prania, można zawiesić proste rolety, które wystarczy od czasu do czasu przecierać. Więcej czasu zajmie sprzątanie mebli z ozdobnymi aplikacjami. Zrezygnuj też z dywanu, który często mocno się brudzi i potrzebuje dokładnej pielęgnacji. Praktyczne są za to meble z płyty MDF, podłogi z paneli czy zmywalne farby na ścianach, które są szybkie i łatwe w czyszczeniu.

Ważne regularne sprzątanie

Sprzątanie ułatwi nie tylko odpowiednie urządzenie wnętrza, ale też regularne porządkowanie rzeczy. Dzięki temu można uniknąć dużego bałaganu, który bywa bardzo uciążliwy. W przypadku, gdy na sprzątanie pokoju dziecka i innych pomieszczeń w domu brakuje ci czasu lub nieporządek wymknął się spod kontroli, możesz skorzystać z pomocy profesjonalnych firm działających w całej Polsce. Sprzątanie w Krakowie lub wielu innych miastach wykonywane przez fachowca w tej dziedzinie pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu. Dobrze wysprzątany pokój łatwiej utrzymać w czystości.