Jak wybierać lampy do różnych pomieszczeń?

0
763
Jak wybierać lampy do różnych pomieszczeń?

Lampy w poszczególnych pomieszczeniach pełnią nie tylko rolę użytkową, ale również dekoracyjną. To, jakie lampy do domu wybierzemy, ma ogromne znaczenie dla komfortu życia i wydajności działań wszystkich domowników. Jakie oświetlenie kupić do salonu i sypialni, a jakie powinny być lampy do łazienki? Sprawdźmy…

Lampy do różnych pomieszczeń dobieramy w zależności od funkcji, jakie mają pełnić oraz indywidualnych potrzeb wszystkich domowników. Inny rodzaj światła potrzebujemy do czytania, inny do czynności precyzyjnych (np. nauki, szycia czy rysowania), a jeszcze inny do wypoczynku przed telewizorem. W większości pomieszczeń przydają się lampy wiszące (np. żyrandole) lub oprawy wpuszczane w sufit jako oświetlenie główne oraz różnego rodzaju lampy podłogowe, lampy stołowe i kinkiety jako oświetlenie dodatkowe – z pomysłem rozlokowane po całym pokoju.

Jakie lampy pasują do sypialni?

Sypialnia nie potrzebuje intensywnego oświetlenia górnego. Lampy do sypialni powinny przede wszystkim budować atmosferę relaksu i sprzyjać wyciszeniu przed snem. W tym zadaniu nieocenione okazują się kinkiety i lampki nocne, które dają punktowe światło – najlepiej modele z funkcją precyzyjnego ukierunkowania światła na wybraną strefę, np. czytaną wieczorem książkę. Odrębne źródło światła może nam posłużyć do podkreślenia uroku dekoracji ściennej czy własnoręcznie odnowionej komody.

Jakie lampy wybrać do jadalni i salonu?

W jadalni i salonie potrzebne nam będą różne typy oświetlenia – zarówno lampy wiszące, jak również lampy podłogowe (np. bardzo modny obecnie model z kloszem zamocowanym na długim pałąku) oraz kinkiety. Warto dobrze rozświetlić strefę ze stołem. Światło powinno padać na cały blat. W salonie najlepiej sprawdzi się lampa wisząca lub oprawy wpuszczane w sufit. Strefę z TV warto doświetlić delikatnym światłem, aby zapobiec nadwyrężaniu wzroku.

Optymalne lampy do kuchni

Kuchnia wymaga dobrego rozświetlenia wszystkich zakamarków. Samo górne oświetlenie może okazać się niewystarczające dla miłośników kulinarnych eksperymentów. Warto umieścić listwy LED pod szafkami lub w ścianie, aby skutecznie (i modnie!) doświetlić powierzchnię blatów. Z kolei kuchenną wyspę lub blat barowy doświetlamy od góry, np. tworząc kompozycję z kilku nowoczesnych lamp wiszących.

Jakie lampy do przedpokoju?

W holu i na korytarzu najlepiej sprawdzą się kinkiety, oświetlenie sufitowe oraz listwy LED. Jeśli w przedpokoju mamy lustro oraz wnęki, należy je odpowiednio doświetlić. Ekonomiczne oświetlenie LED można zamocować w korytarzu, by w nocy bezpiecznie dotrzeć do łazienki. To ważne zwłaszcza, gdy w domu mieszkają małe dzieci lub często przyjmujemy gości.

Odpowiednie lampy do łazienki

Łazienka na pewno wymaga dobrze doświetlonej strefy umywalkowej z lustrem, gdzie kobiety wykonują makijaż, a mężczyźni golą się. Bardzo modnym rozwiązaniem są nie klasyczne kinkiety, ale nowoczesne lampy wiszące nad umywalką. W łazience sprawdzą się również lampy mocowane w suficie oraz listwy LED-owe, umieszczone np. w strefie wannowej.

Lampy do pokoju dziecięcego

Pokój dziecięcy wymaga przede wszystkim dobrego oświetlenia górnego, odpowiedniej lampki biurkowej, lampki nocnej do czytania, a czasem także delikatnego, energooszczędnego źródła światła uruchamianego na całą noc, jeśli dziecko boi się ciemności albo chodzi w nocy do toalety.