Zapobiega powstawaniu nadmiernej wilgoci i skutecznie usuwa zapachy powstające podczas gotowania. To dwa najważniejsze powody, dla których okap stanowi jeden z najważniejszych elementów naszej kuchni. Niestety wielu z nas zdaje się o tym zapominać, nie przykładając większej wagi do wyboru odpowiedniego modelu lub kierując się wyłącznie względami wizualnymi.
-
Głośność okapu kuchennego – kiedy okap jest cichy a kiedy głośny?
-
Dlaczego okap zaczął głośniej pracować?
-
Jak wyciszyć okap kuchenny?
-
Nowoczesne okapy kuchenne – dlaczego warto się na nie zdecydować?
Kupno okapu niedostosowanego do naszych potrzeb i oczekiwań skutkuje niepotrzebnym stresem, a czasem nawet zupełną utratą przyjemności z gotowania i przebywania w kuchni. Jednym z najpoważniejszych problemów okazuje się zbyt głośna praca urządzenia. Jak więc wybrać cichy okap?
Głośność okapu kuchennego – kiedy okap jest cichy a kiedy głośny?
O tym, jak głośno będzie działało dane urządzenie, dowiemy się czytając jego specyfikację techniczną, w której producent powinien zawrzeć informację o głośności podczas pracy w najniższym oraz najwyższym trybie. Za cichy okap uważa się taki, który w pierwszym trybie generuje hałas nie głośniejszy niż 50 decybeli.
Na to, jak głośno będzie pracowało dane urządzenie, wpływa wiele czynników. Najważniejsze to:
-
materiały użyte do produkcji i jakość wykonania – szczególnie ważne są połączenia poszczególnych elementów. Jeśli nie będą wystarczająco mocne, drgania silnika będą powodowały drganie całej konstrukcji i w konsekwencji wydawanie nieprzyjemnych dźwięków;
-
rodzaj silnika – jeśli możemy sobie na to pozwolić, wybierzmy model z silnikiem zewnętrznym, montowanym poza kuchnią – na przykład na strychu lub w piwnicy;
-
tryb pracy – tryb pochłaniacza jest zawsze głośniejszy. Jeśli więc mamy dostęp do przewodów odprowadzających, koniecznie wybierzmy tryb wyciągu. Tym bardziej, że w ten sposób kompleksowo oczyścimy powietrze, a nie zlikwidujemy jedynie przykre zapachy;
-
obecność technologii tłumiących dźwięki – niektórzy producenci stosują systemy zapewniające cichą pracę okapu.
Więcej na temat wyboru cichego okapu dowiemy się na stronie https://solgaz.eu/blog/jak-wybrac-cichy-okap-kuchenny/.
Dlaczego okap zaczął głośniej pracować?
Często zdarza się, że okap, który do tej pory pracował bardzo cicho, staje się nieznośnie hałaśliwy. Zwykle okazuje się to wynikiem którejś z następujących awarii lub błędów montażowych:
-
awaria silnika
-
uszkodzenie wirnika;
-
zatkanie filtra;
-
uszkodzenie filtra;
-
niewłaściwy dobór kołnierza redukcyjnego
Jak wyciszyć okap kuchenny?
To, jakim sposobem powinniśmy wyciszyć okap, zależy przede wszystkim od przyczyny jego głośnej pracy. Jeśli odpowiada za nią silnik, rozwiązaniem problemu może okazać się naoliwienie łożysk. Jeżeli nie ma takiej możliwości, konieczna będzie wymiana całego mechanizmu. Wymiana będzie też wymagana, gdy awarii ulegnie wentylator.
W przypadku, kiedy zbyt głośne działanie okapu wynika z zatkania lub uszkodzenia filtra, również powinniśmy go wymienić. Podobnie należy postąpić, jeśli winny jest kołnierz redukcyjny, pamiętając o doborze modelu z odpowiedniej średnicy.
Nowoczesne okapy kuchenne – dlaczego warto się na nie zdecydować?
Wielu problemów – nie tylko tych związanych ze zbyt głośną pracą – możemy uniknąć, wybierając nowoczesne okapy kuchenne. Są one ciche, dużo bardziej bezawaryjne i cechują się doskonałą wydajnością. Nie bez znaczenia jest też design, który idealnie dopasuje się do wystroju urządzonej według współczesnych trendów, eleganckiej kuchni. Szeroki wybór nowoczesnych okapów znajdziemy na stronie https://solgaz.eu/okapy/.