Drzwi przejściowe między domem a garażem, skrzydła do piwnicy, strychu, czy pomieszczeń o przeznaczeniu gospodarczym, muszą wykazywać się szczególnymi cechami. Powinny nie tylko odpowiednio zabezpieczać wnętrze przed chłodem oraz stanowić solidną ochronę przed włamywaczami, ale również być barierą przed ogniem, wilgocią czy hałasem. Wszystkie te funkcje spełniają solidne drzwi techniczne.
Zatrzymać korozję
Drzwi techniczne mogą być tak naprawdę zamontowane w każdej ościeżnicy, przy każdym pomieszczeniu. Ich głównym celem jest zagwarantowanie bezpieczeństwa mieszkańcom, niezależnie od zagrożenia. Dlatego tak ważny w ich przypadku jest odpowiednio solidny materiał. Najczęściej wykonane są ze stali ocynkowanej oraz nierdzewnej, przez co są wyjątkowo odporne na korozję. Innym zabezpieczeniem jest powłoka poliestrowa, która stanowi dodatkową barierę przed czynnikami zewnętrznymi.
Między garażem a domem
Nieprawidłowo uszczelnione drzwi potrafią często przyczynić się do znacznego podniesienia rachunku za ogrzewanie. Chłodne powietrze może przedostawać się pod drzwiami nie tylko wyjściowymi, ale również przejściowymi między garażem a domem. Jest to o tyle szczególny punkt, że powinien być zabezpieczony na każdą ewentualność. Dlatego warto zawczasu zamontować w tym miejscu drzwi techniczne. Ich wypełnienie ze styropianu lub wełny mineralnej sprawi, że nie tylko chłodne powietrze z zewnątrz nie będzie przedostawać się do środka, ale również z wnętrza nie będzie uciekać ciepło. Zwróć szczególną uwagę na współczynnik przenikania ciepła, który nie powinien być większy niż 2,0 W/(m²·K). Wełna mineralna pełni również rolę izolacji akustycznej oraz bariery przed szkodliwymi oparami z silnika auta. Przy wyborze skrzydła technicznego zwróć również uwagę na liczbę oraz rodzaj uszczelek.
Zabezpieczenia antywłamaniowe
Wybierając drzwi techniczne, upewnij się, że będą one również odporne na wtargnięcie ze strony nieproszonych gości. Do antywłamaniowych zabezpieczeń zaliczają się atestowany zamek z kilkoma ryglami (im ich więcej, tym trudniej się włamać) oraz bolce przeciwwłamaniowe. Zamek powinien być odporny na rozwiercanie, a dzięki bolcom, niemożliwe stanie się wyważenie drzwi.
Ochrona przed ogniem
Skrzydła techniczne powinny się również stać barierą przed ogniem. Jest to o tyle ważne, że w razie pożaru, dają one dodatkowy czas domownikom na ewakuację, a odpowiednim służbom na interwencję. Klasa odporności ogniowej oznaczana jest przez symbol EI, oraz cyframi, które oznaczają minimalny czas w którym drzwi będą stawiać opór płomieniom. Przykładowo – skrzydła oznaczone jako EI20 gwarantują ochronę przed ogniem przez minimum 20 minut.
Bezpieczeństwo nie musi się wiązać z nieciekawym wyglądem. Współcześnie dostępne na rynku drzwi techniczne są zróżnicowane pod względem barw czy poszczególnych elementów. Skrzydło techniczne wcale nie musi równać się topornej, surowej, stalowej estetyce. Wręcz przeciwnie – dzięki ich szerokiemu wyborowi, może nie tylko chronić wnętrze przed czynnikami zewnętrznymi i włamywaczami, ale również stanowić element wystroju.