Jak wybrać kosz na śmieci do ogrodu?

0
2794

 

Ogród to miejsce, w którym uwielbiamy spędzać czas niezależnie od pogody- piękny, słoneczny dzień jest wspaniałym powodem do wspólnego relaksowania się przy ogródku basenowym, a z kolei zimą wspaniale jest walczyć na śnieżki, wspólnie lepić bałwana czy robić aniołki w śniegu. Pytanie tylko, czy takie zabawy byłyby równie przyjemne, gdyby w powietrzu unosił się nieprzyjemny zapach śmieci lub resztki jedzenia byłyby porozrzucane przez zwierzęta po całym ogródku. Jeśli chcesz uniknąć wszystkich tych nieprzyjemnych sytuacji, zapoznaj się z krótkim poradnikiem dotyczącym tego, jaki powinien być odpowiedni kosz na śmieci.

1.      Kosz na śmieci w ogrodzie – jaki powinien być?

2.      Segregacja odpadów o czym musisz pamiętać

3.      Kosz na śmieci jaką pojemność wybrać?

1.      Kosz na śmieci w ogrodzie – jaki powinien być?

Kupując kosz na śmieci zwróć uwagę na kształt, pojemność, materiał, dodatkowe ułatwienia oraz estetykę ogrodowego kubła.

Kształt

Kosz na śmieci w ogrodzie powinien być przede wszystkim funkcjonalny. Dlatego też wybierając określony typ kosza na śmieci, warto dowiedzieć się, czy firma wywożąca śmieci w Twojej okolicy posiada jakieś szczególne preferencje lub wymagania. Poprzedzając zakup takim researchem unikniesz nieprzyjemnych sytuacji wynikających ze zwykłego nieporozumienia. Obecnie dostępnych jest wiele koszy na śmieci, jednak najpopularniejsze to te w kształcie walca (okrągła pokrywa) i prostopadłościanu (kwadratowa pokrywa). Zwróć uwagę, aby kosz na śmieci miał pokrywę oraz rączki do podnoszenia przykrycia.

Pojemność

Właściwe dokonanie wyboru odpowiedniego kosza na śmieci jest możliwe po określeniu, jakiej wielkości kosz na śmieci do ogrodu jest preferowany/ wymagany. Przeważnie kosze na śmieci mają pojemność 120 litrów i 240 litrów. Dokładniejsze informacje, jaką pojemność wybrać znajdziesz poniżej.

Materiał

Dobry kosz na śmieci do ogrodu to także taki, który jest wykonany z materiału odpornego na korozję. W końcu nie chcemy kupować kosza na śmieci co pół roku. Decydując się na kosz na śmieci do ogrodu zastanów się nad takim wykonanym z niekorodującego metalu. jeśli natomiast preferujesz kosze na śmieci z lżejszych materiałów, pomyśl o HDPE. Materiał HDPE jest odporny na korozję, niekorzystne warunki atmosferyczne, a także jest wodoodporny. W praktyce oznacza to, że właściwości polietylenu o wysokiej gęstości sprawiają, że zamknięty kosz nie ma możliwości przepuszczać zapachów, jak również wody. Śmieci pozostają suche, co ogranicza ich psucie się i wydzielanie nieprzyjemnych zapachów do czasu aż przyjedzie firma zajmująca się wywozem śmieci.

Dodatkowe ułatwienia- kółka

Kupując kosz na śmieci do ogrodu, zastanów się nad wyborem takiego, który ma możliwość łatwego przesuwania go. Przyda się to w szczególności, gdy kosz będzie pełny, a Ty będziesz chciał/a przestawić go w inne miejsce. Świetnie sprawdzą się kółka.

Estetyka

Zastanów się także nad estetyką kosza na śmieci. To, że będzie on stał w Twoim ogrodzie, to niezaprzeczalny fakt. Pamiętaj jednak, że możesz zadbać, aby wyglądał estetycznie, dzięki czemu stanie się niezauważalnym elementem ogrodu.

2.      Segregacja odpadów o czym musisz pamiętać

Segregacja odpadów to konieczność. Na wysypiska trafiają miliony ton nieposegregowanych śmieci. Jeżeli plastikowe czy szklane pojemniki nie są segregowane nie ma możliwości, aby ponownie (po przetworzeniu) je wykorzystać. Oznacza to, że 0,5 litrowa butelka plastikowa po jednokrotnym użyciu może trafić razem z innymi odpadami na wysypisko śmieci. Plastikowa butelka będzie się rozkładać do 1000 lat, a szklana butelka nawet do 4000 lat! Zadbaj o to, aby segregować śmieci w specjalnie do tego przeznaczonych koszach na śmieci do ogrodów, który szeroki wybór znajdziesz w sklepie castorama. Zwróć uwagę na kolor. Obecnie przykłada się dużą uwagę do segregacji śmieci, dlatego tez wybierz kosz na śmieci do ogrodu, który tę segregację ułatwi:

·        niebieski- papier;

·        żółty- tworzywa sztuczne;

·        zielony- szkło;

·        brązowy- bio;

·        czarny- odpady zmieszane.

Aby jeszcze efektywniej segregować śmieci,  zastosuj się do kilku rad:

  1. wyrzucając butelkę plastikową zgnieć ją najpierw, a następnie zakręć nakrętką. Spowoduje to optymalizację miejsca i transportu nawet do 4x rzadziej;
  2. przepłucz opakowania po jogurtach- dzięki temu ograniczysz rozmnażanie się bakterii;
  3. nie wyrzucaj leków do pojemników na śmieci- zanieś je do apteki w celu utylizacji.

3.      Kosz na śmieci jaką pojemność wybrać?

Kosz na śmieci powinien być dopasowany do ilości mieszkańców, częstotliwości wywozu śmieci, a także ilości śmieci, jakie są wyrzucane. Zwróć uwagę na każdy rodzaj śmieci, jaki jest wywożony. Może się zdarzyć, że plastik jest rzadziej wyrzucany niż odpady zmieszane. Uwzględnij to w wyborze kosza na śmieci 85 l; 110 l; 120 l lub 240 l. Zwróć także uwagę na ilość mieszkańców gospodarstwa domowego oraz ich aktywność. Być może częściej gotujecie w domu niż wychodzicie zjeść lub na odwrót? To także ma wpływ na wielkość kosza na śmieci.

Nikt nie lubi nieprzyjemnego zapachu wydostającego się ze skorodowanego kosza na śmieci. Również przenoszenie kosza na śmieci do ogrodu może być uciążliwe. Wybierz dopasowany kosz na śmieci i nie pozwól, aby porozrzucane śmieci straszyły w Twoim ogrodzie!

 

undefined