Jak wybrać łóżko i materac?

0
666
Jak wybrać łóżko i materac?

Dobrej jakości łóżko pełni ogromnie istotną funkcję w życiu każdego człowieka. Umożliwia komfortowy, wygodny i przede wszystkim skuteczny sen, który wpłynie nie tylko na poziom porannego wypoczynku i werwy, ale również znacząco na stan zdrowia. Jak jednak kupić dobrej jakości łóżko.

Jak wybrać materac?

Sercem każdego wysokiej jakości łóżka i kluczem do dobrej jakości snu, jest odpowiednio dobrany materac. Można wybrać nawet najdroższe łóżko sypialniane, jednak jeśli nie będzie posiadało się dobrej jakości materaca, to stanie się ono tylko bezużytecznym meblem.

Jakość materaca i płynąca z niego skuteczność snu zależy w głównej mierze od stopnia jego twardości. Nie można tu jednak dać jednoznacznej rady, na temat tego, jak twardy materac należy zakupić, ponieważ jest to czynnik zależny od budowy ciała osoby korzystającej z niego, i co za tym idzie, po prostu od gustu i osobistych preferencji.

Jedyne co można zrobić to dokonać testu, kładąc się na materacu w sklepie przed zakupem i próbować włożyć dłoń pomiędzy materac, a plecy na wysokości lędźwi. Jeśli będzie ona wchodziła zbyt lekko, materac jest zbyt twardy, jeśli jednak zbyt ciężko, będzie on zbyt miękki. Kluczem jest dobranie takiej twardości materaca, aby ręka wchodziła pod plecy z lekkim oporem.

Jak wybrać ramę?

Łóżka do sypialni to jednak nie sam materac, ale również jego rama, czy też stelaż. Jeśli chodzi o ramę, to tu głównie decyzja podyktowana jest wartościami estetycznymi, zależnymi, chociażby od tego, jak została zaaranżowana sypialnia. Do jednych będzie pasowało łóżko tapicerowane, a do innych drewniane. Jest to kwestią gustu i stylu, w jakim urządzona będzie sypialnia.

Jeśli chodzi o stelaż, to tu już cechy dobrej wersji są znacznie precyzyjniej określone. Przede wszystkim nie może to być jednolita płyta, na której będzie opierał się materac. Dla odpowiednio wysokiego poziomu komfortu musi to być stelaż wykonany z dużej ilości listewek, o elastycznej strukturze, dzięki czemu możliwe będzie się ich wyginanie. Im będą one cieńsze i gęściej ułożone, tym na wyższym poziomie będzie stała amortyzacja materaca, a co za tym idzie jakość i wygoda snu.

Dodatkowo warto rozważyć zakup nieco droższej wersji stelaża, która dodatkowo umożliwia regulacje twardości listewek, dając możliwość jeszcze bardziej precyzyjnego dobrania stopnia uginania się całego materaca, co dodatkowo pozytywnie wpłynie na jakość snu.

Warto jest zadbać o wszystkie te najważniejsze parametry łóżka, ponieważ będą one miały ogromny wpływ na jego jakość. Dobrze dobrane łóżko do sypialni oraz materac pozwalają sprawić, że nasza regeneracja przebiegać będzie dużo szybciej. Dobrze dobrane łóżko, pozwoli nam rónież uniknąć syndromu poniedziałku, dzięki temu, że będziemy wypoczęci, a co za tym idzie gotowi do pracy. Nasza wydajność będzie rosła, a z tym w parze iść będzie nasze samopoczucie. Dlatego warto zadbać o wygodne łóżko i materac, nawej jeżeli jego cena może być bardzo wysoka. Również z tego powodu, nie polecane jest spanie na kanapie, jako alternatywy dla łóżka sypialnianego.