Jak wybrać najlepsze oświetlenie na taras?

0
709
Jak wybrać najlepsze oświetlenie na taras?

Taras to miejsce o niezwykłym potencjale, które może nie tylko dodać niepowtarzalnego charakteru naszemu domowi, ale również stworzyć komfortową i przytulną przestrzeń do relaksowania się np. po pracy. Najpopularniejsze rozwiązania aranżacji tarasu to strefa wypoczynkowa lub grillowa lub połączenie obu możliwości, o ile pozwala nam na to metraż.

Jeśli rozmawiamy o dekorowaniu tarasu, zazwyczaj pierwsze co przychodzi nam na myśl do rattanowe komplety, grill, rośliny, ogrzewacz gazowy oraz inne źródła ciepła. Do czego zaś przykuwamy już mniej uwagi? Do oświetlenia. Zarówno na tarasie jak i w naszym domu to właśnie oświetlenie nadaje nastrojowości i przyjemnego klimatu.

Jeśli chcesz odmienić oblicze swojego tarasu, zobacz jakie oświetlenie dobrać tak, abyś poznał zupełnie nowe spojrzenie na komfort i elegancję w Twojej przestrzeni.

Czym wyróżnia się idealne oświetlenie tarasowe?

Oświetlenie, które będzie znajdować się na dworzu, musi wyróżniać się kilkoma aspektami na tle tradycyjnych lamp do domu. Mówimy tutaj przede wszystkim o odporności na najróżniejsze warunki pogodowe, m.in. deszcze, śnieg, słońce oraz wiatr, który w szczególności zagraża naszym lampom. Producenci oświetlenia wyszli naprzeciw naszym potrzebom, zamieszczając na opakowaniach lamp ułatwienie w postaci symbolu. Symbol ten informuje nas o stopniu wytrzymałości lampy podczas zmiennych warunków atmosferycznych. Najsłabsze lampy zewnętrzne oznaczone są symbolem IP44, wówczas nadają się jedynie na przestrzenie zadaszone, ponieważ deszcz i śnieg może je poważnie uszkodzić. Lampy sprawdzające się na otwartej przestrzeni będą oznaczone symbolami od IP54 do IP65.

Drugi niezwykle ważny punkt to zasilanie lamp i ich energooszczędność. Najlepszą możliwością jest wybór oświetlenia LED lub zasilanego energią słoneczną. Oświetlenie tarasowe, działające całą noc, potrafi dołożyć swoje niemałe trzy grosze do rachunku za prąd, dlatego inne możliwości, poza powyższymi, nie nadają się na oświetlenie zewnętrzne. Dodatkowym atutem będzie wyposażenie lamp w czujnik ruchu, przez co oszczędności będą jeszcze większe.

Ponadto, nie możemy zapomnieć o doborze odpowiedniej mocy oświetlenia. Jeśli zależy nam na nastrojowym i rozproszonym świetle, które nie będzie męczyło nam wzroku, powinniśmy szukać lamp, które nie przekraczają 15 W. Jeśli chcemy zmaksymalizować bezpieczeństwo, powinniśmy postawić na lampy i niskim napięciu, na poziomie 12V.

Jakie modele oświetlenia dadzą przestrzeni „to coś”?

Skoro omówiliśmy już cechy lamp odpowiednich dla stref zewnętrznych, warto omówić jakie modele nadadzą im klimatu i ponadczasowego stylu. Najczęściej wybierane są lampy stojące, zazwyczaj spotykane w formie geometrycznych kształtów, bardzo często są to LEDowe kule. Drugą bardzo chętnie wybieraną opcją są gazowe lampy grzewcze, które jak sama nazwa wskazuje, pełnią również funkcje ogrzewania na tarasie. Sprawdzają się one wieczorami lub poza sezonem, zaś najczęściej widywane są na mieście, w ogródkach restauracyjnych bądź kawiarnianych.

Jednakże, wiele osób zapomina o najbardziej nastrojowej propozycji, czyli girlandach świetlnych. Sprawdzą się one najlepiej, jeśli chcemy nadać niezwykłego uroku naszej sferze wypoczynkowej. Najróżniejsze girlandy świetlne znajdziemy w sklepie area-led, warto tam zajrzeć, jeśli szukamy girland wręcz skrojonych na miarę naszej przestrzeni. Gwarantujemy, że po zakupie takiego oświetlenia, reszta możliwości przestanie dla Ciebie istnieć.