„Pierwszy dla wroga, drugi dla przyjaciela, trzeci dla siebie” – tak mówi stare powiedzenie, dotyczące budowy własnego domu. Kto ma jednak chęci i pieniądze, aby w tak rozrzutny sposób eksperymentować na sobie? Budowa własnego domu, nawet najmniejszego, jest bardzo poważnym przedsięwzięciem i chcemy, o ile nie prowadzimy firmy budowlanej, aby było ono jedyne i na całe życie.
Indywidualnie czy katalogowo?
Najpełniej i najbardziej przystosowany dla naszych potrzeb będzie projekt indywidualny, przygotowany pod nasze potrzeby. Architekt prowadzący projekt weźmie pod uwagę nie tylko nawyki, ale i budowę naszego ciała, wzrost i prawo, lub leworęczność – będzie więc tak, jak lubimy i jesteśmy przyzwyczajeni. Na pewno jednak takie rozwiązanie będzie droższe od kolejnej możliwości, jaką jest projekt gotowy, z katalogu, który i tak zostanie zaadaptowany do naszych potrzeb. Dom parterowy, czy z poddaszem użytkowym. Jaki projekt wybrać, aby był nie tylko praktyczny, ale i wygodny, a przede wszystkim świetnie się prezentował i spełniał nasze wszystkie oczekiwania? Najlepszą drogą ku temu będzie kontakt z architektem lub biurem architektonicznym i dokładne określenie naszych potrzeb.
Parterowy, użytkowe poddasze czy pełnoprawne piętro?
Wbrew pozorom może się okazać, że dom parterowy będzie droższy w budowie niż ten z użytkowym poddaszem. Dlatego wybierając projekt albo konsultując się z architektem przy projekcie indywidualnym, nie zapomnijmy określić sumy, jaką dysponujemy dla zrealizowania swojego marzenia. Może się okazać, że potrzebne będzie dużo przestrzeni użytkowej, co skutkuje wykroczeniem poza ramy domku z poddaszem. W takim wypadku często okazuje się, ze działka budowlana, na której zamierzamy postawić dom, warunkuje już, że dla wypełnienia jej krajobrazu o wiele lepszym wyborem będzie rozległy parterowy dom niż dwupiętrowa konstrukcja. Więcej szczegółów o zabudowie działki, przepisach budowlanych i projektach dowiemy się na stronie domoweklimaty.pl.
Tradycyjnie czy pasywnie?
Coraz częściej odchodzi się od budowy tradycyjnej na rzecz stawiania domów, których zapotrzebowanie na energię jest niezwykle małe. Będą to budynki prostsze architektonicznie, ale o wiele bardziej skomplikowane pod względem zapewnienia im termoizolacji i szczelności. Materiały użyte do ich budowy są najwyższej jakości, a przez to oczywiście droższe. Dlatego, dysponując mniejszymi zapasami finansów, lepiej zdecydować się na dom energooszczędny, który i tak zapewni nam doskonałe warunki i komfort, a nie zdrenuje nam kieszeni tak, jak konstrukcja pasywna.