Jak wybrać projekt, żeby zbudować zdrowy i wygodny dom

0
774
Jak wybrać projekt, żeby zbudować zdrowy i wygodny dom

„Pierwszy dla wroga, drugi dla przyjaciela, trzeci dla siebie” – tak mówi stare powiedzenie, dotyczące budowy własnego domu. Kto ma jednak chęci i pieniądze, aby w tak rozrzutny sposób eksperymentować na sobie? Budowa własnego domu, nawet najmniejszego, jest bardzo poważnym przedsięwzięciem i chcemy, o ile nie prowadzimy firmy budowlanej, aby było ono jedyne i na całe życie.

Indywidualnie czy katalogowo?

Najpełniej i najbardziej przystosowany dla naszych potrzeb będzie projekt indywidualny, przygotowany pod nasze potrzeby. Architekt prowadzący projekt weźmie pod uwagę nie tylko nawyki, ale i budowę naszego ciała, wzrost i prawo, lub leworęczność – będzie więc tak, jak lubimy i jesteśmy przyzwyczajeni. Na pewno jednak takie rozwiązanie będzie droższe od kolejnej możliwości, jaką jest projekt gotowy, z katalogu, który i tak zostanie zaadaptowany do naszych potrzeb. Dom parterowy, czy z poddaszem użytkowym. Jaki projekt wybrać, aby był nie tylko praktyczny, ale i wygodny, a przede wszystkim świetnie się prezentował i spełniał nasze wszystkie oczekiwania? Najlepszą drogą ku temu będzie kontakt z architektem lub biurem architektonicznym i dokładne określenie naszych potrzeb.

ak wybrać projekt, żeby zbudować zdrowy i wygodny dom

Parterowy, użytkowe poddasze czy pełnoprawne piętro?

Wbrew pozorom może się okazać, że dom parterowy będzie droższy w budowie niż ten z użytkowym poddaszem. Dlatego wybierając projekt albo konsultując się z architektem przy projekcie indywidualnym, nie zapomnijmy określić sumy, jaką dysponujemy dla zrealizowania swojego marzenia. Może się okazać, że potrzebne będzie dużo przestrzeni użytkowej, co skutkuje wykroczeniem poza ramy domku z poddaszem. W takim wypadku często okazuje się, ze działka budowlana, na której zamierzamy postawić dom, warunkuje już, że dla wypełnienia jej krajobrazu o wiele lepszym wyborem będzie rozległy parterowy dom niż dwupiętrowa konstrukcja. Więcej szczegółów o zabudowie działki, przepisach budowlanych i projektach dowiemy się na stronie domoweklimaty.pl.

ak wybrać projekt, żeby zbudować zdrowy i wygodny dom

Tradycyjnie czy pasywnie?

Coraz częściej odchodzi się od budowy tradycyjnej na rzecz stawiania domów, których zapotrzebowanie na energię jest niezwykle małe. Będą to budynki prostsze architektonicznie, ale o wiele bardziej skomplikowane pod względem zapewnienia im termoizolacji i szczelności. Materiały użyte do ich budowy są najwyższej jakości, a przez to oczywiście droższe. Dlatego, dysponując mniejszymi zapasami finansów, lepiej zdecydować się na dom energooszczędny, który i tak zapewni nam doskonałe warunki i komfort, a nie zdrenuje nam kieszeni tak, jak konstrukcja pasywna.