Jak wysokie powinny być ogrodzenia panelowe?

0
3348
Jak wysokie powinny być ogrodzenia panelowe?

Wysokość ogrodzenia to kwestia, która nurtuje wielu inwestorów. Jak wysokie powinny być ogrodzenia panelowe na małej lub dużej działce? Jak wysoki płot od strony sąsiada? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Ogrodzenia panelowe w pewnym stopniu zdominowały rynek. Stały się bardzo chętnie wybieranym przez inwestorów sposobem odgrodzenia nieruchomości od otoczenia. Żeby jednak płoty spełniały w pełni swoją funkcję, a przy tym były zgodne z przepisami, warto wiedzieć, jaką powinny mieć wysokość. O innych bowiem wymiarach wzniesiemy ogrodzenia na małych działkach i na dużych. Sprawdźmy zatem, jak wysokie powinny być płoty panelowe.

Przepisy o wysokości ogrodzenia

To, jak wysokie powinny być ogrodzenia panelowe oraz każde inne, nie jest uregulowane przez ogólnokrajowe przepisy. Warto jednak sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, w którym mogą znaleźć się kwestie dotyczące charakterystyki płotu. Z kolei przepisy ogólnokrajowe skupiają się bardziej na tym, od jakiej wysokości należy przeprowadzać zgłoszenie budowy ogrodzenia lub uzyskać na nie pozwolenie. Posiłkować się możemy zatem art. 30 ust. 3 Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. 1994 nr 89 poz. 414 z późn. zm.). Wskazuje on, że wysokość ogrodzenia, która wymaga przeprowadzenia odpowiednich procedur przed organami administracyjnymi, wynosi 2,20 m. Jeśli zamierzamy budować płoty wyższe niż 2,20 m, będziemy musieli zgłosić taki zamiar do starostwa powiatowego. Potrzebne będzie pisemne zgłoszenie, w którym zawrzemy informację na temat tego, jaki rodzaj ogrodzenia chcemy zbudować, sposób, w jaki ono powstanie, a także termin rozpoczęcia prac. Taki zamiar powinniśmy zgłosić najpóźniej 21 dni przed początkiem budowy. Jeśli w tym terminie nie zostanie zgłoszony sprzeciw, to możemy uznać, że organ administracyjny wydał tzw. milczącą zgodę i przystąpić do prac.

Ogrodzenie bez formalności możemy wybudować, jeśli nie będzie ono przekraczać wysokości 2,20 m.

Jak wysokie ogrodzenie panelowe na małej działce?

Optymalna wysokość płotu będzie inna dla niewielkich działek, jak i tych większych. Jak wysokie ogrodzenie panelowe zamontować na małej działce? Takie, które nie będzie jej przytłaczało. Najlepszym rozwiązaniem będzie montaż paneli ogrodzeniowych o wysokości na poziomie 1,50 – 1,55 m. Taka wysokość gwarantuje, że ogrodzenia panelowe będą dobrze komponować się z małą działką. Przy wyborze przęseł warto jednak zawczasu zdecydować, czy będziemy chcieli, aby wsparte one były podmurówką. Jeśli tak, to ich rozmiar należy doliczyć do całkowitej wysokości ogrodzenia, wtedy też panel powinien być mniejszy. Korzystając z prefabrykowanej podmurówki betonowej, musimy doliczyć średnio 25 – 30 cm.

Jak wysokie ogrodzenie panelowe na dużej działce

Chcąc ogrodzić dużą działkę, będziemy mogli zamontować panele o większej wysokości. Przeważnie w takich przypadkach stosuje się ogrodzenia o wysokości na poziomie 1,70 m i więcej. Płoty o większych rozmiarach spotkać można często na nieruchomościach, gdzie znajdują się siedziby firm, instytucji lub zakładów produkcyjnych. Na wysokie ogrodzenia panelowe decydują się również właściciele działek zabudowanych domami. To bardzo dobry sposób na zwiększenie prywatności osób przebywających na terenie posesji. Warto podkreślić, że płoty o wysokości pomiędzy 1,80 – 2,20 m zyskują uprawnienia do montowania na ich górnych krawędziach ostrych zakończeń. Nie jest to możliwe w przypadku paneli niższych niż 1,80 m.

Jak wysokie ogrodzenie od strony sąsiada?

Wiele osób nurtuje kwestia, jak wysokie ogrodzenia panelowe od sąsiada powinni zamontować. W tym zakresie nie ma żadnych nakazów, ani zakazów. Mimo to należy pamiętać, że ogrodzenia wyższe niż 2,20 m będą wymagały odpowiedniego zgłoszenia. Mogą być one również przedmiotem sporu z sąsiadem. Dlatego też warto pamiętać o dobrych relacjach sąsiedzkich i dogadać się w tym zakresie. Jeśli jednak nasz kontakt z sąsiadami nie jest najlepszy, to nie powinniśmy mu robić na złość, montując wysoki płot. Wtedy tzw. immisja, czyli negatywne oddziaływanie jednej nieruchomości na drugą może być by powodem dalszych konfliktów.

Podsumowanie

Wybierając ogrodzenia panelowe, należy zwrócić uwagę na ich wysokość. Nie powinna ona przytłaczać małej nieruchomości. W przypadku większej działki wysokie płoty są bardziej pożądane. Przy czym należy pamiętać o przeprowadzaniu zgłoszenia zamiaru wybudowania ogrodzenia wyższego niż 2,20 m.