Jak zapewnić właściwą higienę w miejscu pracy?

0
811
Jak zapewnić właściwą higienę w miejscu pracy?

Niezależnie od branży konieczne jest zapewnienie właściwej higieny w miejscu pracy. Dotyczy to dostępu do sanitariatu, zasad z niego korzystania, dostępu do odzieży roboczej oraz akcesoriów jednorazowego użytku, a także np. wytycznych dotyczących tego po wykonywaniu jakich czynności należy myć ręce. Warto zatem przyjrzeć się tym zagadnieniom rozpoczynając od strefy umywalkowej i doboru dozownika do mydła.

Dozowniki do mydła – jakie wybrać aby zapewnić odpowiedni poziom higieny?

W miejscu pracy wymagana jest sterylna czystość, a ręce muszą być przez pracownika starannie umyte. Każdy pracownik powinien wiedzieć, by myć je przez ok. 20 sekund. Zneutralizowanie wszystkich szkodliwych bakterii, z którymi stykamy się każdego dnia jest niezwykle istotne. Sprzyja temu odpowiednie dobranie akcesoriów do strefy umywalkowej. Przede wszystkim najlepiej jest wybrać spośród łokciowych i bezdotykowych dozowników do mydła. Obydwa rozwiązania są przeznaczone tam, gdzie większa ilość osób korzysta z umywalki w krótkim czasie, a więc sprawdzi się w zakładzie pracy. Warto zadbać również o bezdotykowe obsługiwanie baterii umywalkowej, np. wybór takiej na fotokomórkę. Oczywiście nie wszędzie takie działania będą konieczne. Należy również zadbać o harmonogram sprzątania toalet dla ekipy sprzątającej, aby zawsze było pod dostatkiem np. wkładu przeznaczonego do dozownika do mydła.

Ubrania ochronne – bo trzeba je mieć

Kolejnym niezbędnym elementem do zapewnienia właściwej higieny jest udostępnienie pracownikom ubrań roboczych i ochronnych. W zależności od specyfiki wykonywanej pracy konieczne może być zapewnienie fartuchów, a także ochraniaczy na obuwie. Do niezbędnego wyposażenia mogą na niektórych stanowiskach należeć również okulary ochronne. Pracownicy powinni mieć dostęp do kilku kompletów takiej odzieży udostępnionej im na wyłączność, o której czystość powinni dbać we własnym zakresie, kiedy zajdzie taka potrzeba, bądź oddawać do przyzakładowej pralni.

Akcesoria jednorazowego użytku – gdzie są konieczne i jakie wybrać?

Higiena w miejscu pracy to zapewnienie izolacji od bakterii i drobnoustrojów chorobotwórczych. Dlatego pracodawca winien zapewnić pracownikom maseczek na twarz, ochraniaczy na obuwie jednorazowego użytku czy rękawiczek ochronnych. Takie zabezpieczenia obowiązują np. w laboratoriach, a także przy produkcji żywności. Trzeba także zapewnić odpowiednią ilość ręczników jednorazowego użytku i czyściwa papierowego do przecierania zdezynfekowanego sprzętu. Po wykorzystaniu jednorazowych akcesoriów powinno być miejsce, gdzie można je wszystkie wyrzucać. Oznaczony kosz na odpady będzie właściwym rozwiązaniem.

Wytyczne dotyczące higieny w miejscu pracy

W zależności od charakteru wykonywanej pracy konieczne może być przestrzeganie wytycznych dotyczących częstotliwości mycia rąk. Oczywiście ten obowiązek dotyczy obligatoryjnie wszystkich po skorzystaniu z toalety, po rozmowie telefonicznej czy po drobnych pracach porządkowych. W niektórych miejscach obowiązuje zakaz wnoszenia rzeczy osobistych i należy pozostawić je w wyznaczonych do tego miejscach. Warto pamiętać, by nie nosić ze sobą do toalety telefonu komórkowego, gdyż tak poniewierany telefon zawiera na swojej powierzchni wiele groźnych bakterii i wymaga specjalistycznego czyszczenia. Są miejsca, gdzie wnoszenie telefonu komórkowego jest zabronione właśnie ze względów higienicznych. Utrzymywanie stanowiska pracy w czystości jest również bardzo ważne, aby nie gromadziły się groźne dla zdrowia, a zwłaszcza układu oddechowego roztocza i grzyby. Zatem np. w biurach powinna zostać zapewniona odpowiednia ilość nasączonych ręczników jednorazowych, przy pomocy których można wyczyścić klawiaturę komputera albo inne akcesoria i sprzęty biurowe, a także przeczyścić dłonie bez konieczności udawania się za każdym razem do toalety.

Zapewnienie właściwych warunków higienicznych jest priorytetem i koniecznością. Wszak wymogi BHP dotyczą również tej kwestii. Praca musi być wykonywana nie tylko należycie, ale również w bezpiecznych warunkach, dotyczących nie tylko użytkowania sprzętów, ale także higieny osobistej.