Jaką huśtawkę ogrodową wybrać? Poradnik zakupowy

0
1829

Czas spędzony w ogrodzie to chwile pełne relaksu. Rośliny, drzewa, piękne kwiaty – to wszystko sprawia, że w końcu możemy się odstresować, uspokoić i odpocząć. Aby dobrze czuć się w swoim przydomowym ogródku, warto kupić kilka akcesoriów, które dodatkowo umilą czas spędzony na świeżym powietrzu. Huśtawka ogrodowa to idealny sprzęt, który powinien się znaleźć w każdym ogrodzie. Jak znaleźć idealny model? Oto kilka podpowiedzi.

  1. Rodzaje huśtawek – podział na sprzęt dla dzieci i dorosłych
  2. Jak wybrać wielkość huśtawki ogrodowej?
  3. Huśtawka drewniana, plastikowa czy materiałowa typu hamak?
  4. Modele huśtawek nie tylko do ogrodu
  5. Na co jeszcze musisz zwrócić uwagę wybierając huśtawkę ogrodową?

Rodzaje huśtawek – podział na sprzęt dla dzieci i dorosłych

W sklepach stacjonarnych oraz internetowych możemy znaleźć niezliczoną ilość modeli huśtawek do ogrodu. Jeśli chcemy znaleźć najlepszy dla nas model, to musimy sobie odpowiedzieć na kilka pytań. Przede wszystkim kto będzie z niej korzystał? Huśtawka ogrodowa może być przeznaczona dla dzieci bądź osób dorosłych. Taki podział pozwala na odpowiednie dostosowanie sprzętu do potrzeb konkretnego użytkownika. Pamiętajmy przy tym, że huśtawka do ogrodu ma zapewnić jak największy komfort podczas korzystania z niej, ale również bezpieczeństwo. Jest to szczególne ważne w przypadku sprzętu dla dzieci. Dziecięca huśtawka będzie miała o wiele więcej zabezpieczeń. Istotna jest także kwestia obciążenia sprzętu. Huśtawki dla dzieci mogą nie wytrzymać ciężaru dorosłej osoby. W przypadku akcesoriów dziecięcych maksymalny ciężar użytkownika to najczęściej 70 kg. Duża huśtawka dla dorosłych, która jest przeznaczona dla 3 osób, powinna wytrzymać wagę około 300 kg. 

Jak wybrać wielkość huśtawki ogrodowej?

Kolejną istotną kwestią jest wielkość huśtawki ogrodowej. Wszystko oczywiście zależy od tego, jakim metrażem ogrodu dysponujemy. W małych ogrodach duża huśtawka może się nie sprawdzić, ponieważ zwyczajnie będzie przeszkadzała. Jeśli mamy szczęście i posiadamy sporo ziemi, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby nabyć większy model. Rozmiar huśtawki warto przemyśleć także ze względu na ogólny wystrój ogrodu. Czasami wielka huśtawka nie będzie pasować do danej przestrzeni. Może ona zaburzyć harmonię ogrodu. Dlatego zanim kupimy konkretny model, dokładnie przemyślmy, czego potrzebujemy i co idealnie sprawdzi się w naszym ogrodzie. 

Huśtawka drewniana, plastikowa czy materiałowa typu hamak?

Wybierając huśtawkę, musimy zastanowić się jeszcze nad materiałem, z jakiego ma być wykonana. Do wyboru mamy kilka możliwości:

  • Huśtawka drewniana – tradycyjne modele huśtawek są najczęściej wykonane z drewna. Charakteryzują się one mniejszą wytrzymałością niż ich metalowe odpowiedniki. Decydując się na zakup huśtawki drewnianej, musimy pamiętać także o tym, że o drewno trzeba odpowiednio dbać. Dzięki temu posłuży nam przez wiele lat. 
  • Huśtawka metalowa – to jeden z najbardziej trwałych i wytrzymałych modeli dostępnych na rynku. Trzeba ją ustawić na utwardzonej powierzchni. Najczęściej zajmuje ona sporo miejsca. Jest najbezpieczniejsza.
  • Huśtawka plastikowa – modele plastikowe są najtańsze, ale też najmniej wytrzymałe. Nie zapewniają odpowiedniego bezpieczeństwa użytkownikom, dlatego szczególnie nie są polecane dzieciom.

Wybór materiału jest istotny nie tylko ze względu na bezpieczeństwo, ale również ze względów estetycznych. Drewniane Huśtawki bardzo ładnie się prezentują w każdym ogrodzie. Są wytrzymałe, ale nie sprawiają wrażenia masywności w przeciwieństwie do ich metalowych odpowiedników. Plastikowe huśtawki są często bardzo tanie, dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na jakość ich wykonania. Warto także zastanowić się nad hamakiem. Bujak ogrodowy jest idealny dla osób, które cenią sobie chwile z książką i relaks pośród drzew. 

Modele huśtawek nie tylko do ogrodu

Huśtawki można zainstalować także w domu bądź na balkonie. Obecnie w sklepach dostępne są specjalne modele, które zajmują mało miejsca. Trzeba je podwiesić na specjalnym wytrzymałym haku tak, aby huśtawka się nie urwała. Takie rozwiązanie idealnie sprawdzi się też w domu bądź mieszkaniu. Warto także zastanowić się nad zakupem hamaków do domu. Można je z powodzeniem zainstalować między ścianami.  

Na co jeszcze musisz zwrócić uwagę wybierając huśtawkę ogrodową?

Kupując huśtawkę do ogrodu, zwróćmy szczególną uwagę na stabilność. Każda huśtawka musi mieć mocną, stabilną i wytrzymałą konstrukcję. Jeśli przy silniejszym wietrze huśtawka zaczyna się przewracać, to niestety nie jest to dobry model. Huśtawka musi być stabilna, inaczej nie zapewni użytkownikom należytego bezpieczeństwa. Warto także zwrócić uwagę czy siedzisko oraz oparcie są odpowiednio wyprofilowane. Wbijające się w plecy elementy konstrukcji nie zachęcą nikogo do huśtania się. Atutem huśtawek ogrodowych będą daszki, które ochronią nas przed mocnym słońcem. Taki element na pewno pozytywnie wpłynie na komfort użytkowania. Zanim kupimy konkretny model, sprawdźmy także czy całość jest estetycznie wykonana.