Jaki materiał na firanki do kuchni?

0
806
Jaki materiał na firanki do kuchni?

O odpowiednią aranżację wnętrza dbamy nie tylko w najbardziej reprezentatywnych pomieszczeniach, czyli salonie i przedpokoju. Chcemy również, aby nasza kuchnia, łazienka i sypialnia zachwycała gości i cieszyła oko właścicieli. Przykładowo zatem w kuchni stawiamy coraz częściej na firanki. To subtelna, ale bardzo efektowna ozdoba wnętrza. No ale jak wybrać materiał na firanki do kuchni? Na to pytanie odpowiadamy w naszym artykule.

Na co zwrócić uwagę, wybierając materiał?

Przede wszystkim, wybierając firanki do kuchni należy uwzględnić teksturę materiału, jego podatność na zagniecenia, grubość, stopień przepuszczalności światła, przejrzystość oraz łatwość czyszczenia. Trzeba pamiętać bowiem o tym, że firanki do kuchni to akcesoria do zadań specjalnych. W tym pomieszczeniu są bowiem narażone na rozmaite, intensywne zapachy, pryskający tłuszcz i inne zagrożenia. Siłą rzeczy zatem firanki w kuchni brudzą się szybciej i częściej je pierzemy. Chcąc zatem zachować ich piękny i zachwycający wygląd, trzeba postawić na solidny, wysokiej jakości materiał, który jednocześnie będzie dobrze wyglądał.

Firanki do kuchni łatwe do czyszczenia

W kuchni należy stawiać przede wszystkim na materiały, które umożliwiają łatwe czyszczenie firan. Najlepiej sprawdzają się tutaj modele żakardowe, wykonane w stu procentach ze sztucznego poliestru. Taki materiał nie gniecie się i doskonale się układa. Do tego praktycznie nie zmienia się, nawet po wielokrotnym praniu. Takie firanki do kuchni można prać w standardowej temperaturze – 30 stopni. Po praniu wystarczy je natomiast powiesić na karniszu – bez konieczności prasowania. Same ułożą się w oczekiwany sposób. W kuchni trzeba jednak unikać organzy i tiulu. To materiały bardzo podatne na zagniecenia oraz wymagające prania ręcznego i wcześniejszego namaczania. Nie sprawdzą się zatem w tym pomieszczeniu.

Firanki do kuchni lekkie i zwiewne

Trzeba też przypomnieć, że firanki do kuchni muszą być lekkie i zwiewne. To bowiem pomieszczenie, które często wymaga intensywnego wietrzenia. Wszelkie zapachy trudniej przenikają przez grube i szczelne firany. Lepiej zatem postawić na modele delikatne i prześwitujące. W tej kategorii zwycięży na pewno woal. To materiał lejący o wysokiej przepuszczalności światła i powietrza. Najczęściej można go kupić w klasycznych kolorach, czyli białym i ecru. Woal doskonale wygląda na kuchennym oknie i stanowi fantastyczną ozdobę wnętrza. Na firanki do kuchni z woalu należy jednak uważać podczas prania, ponieważ są bardzo delikatne.