Kinkiety i plafony sufitowe – gdzie postawić na nietuzinkowe lampy?

0
1615

Współczesne czasy zapewniają nam dostęp do niemal wszystkiego, na co mamy ochotę. Podobnie jest w przypadku oświetlenia – w zasadzie nie ma modelu, który nie mógłby powstać. Jednocześnie jednak warto zauważyć, że większość z nas wybiera rozwiązania standardowe i w naszych domach królują lampy wiszące i podłogowe. Tymczasem warto postawić również na plafony i kinkiety, które mogą zupełnie odmienić nasze wnętrza. W jakich pomieszczeniach będą dobrym rozwiązaniem?

Zarówno kinkiety, jak i plafony, to przede wszystkim dodatek do mocno świecących lamp, ale mogą z powodzeniem zastąpić oświetlenie główne. Wszystko bowiem zależy od tego, jakim metrażem dysponujesz i jaki efekt chcesz osiągnąć. Jedno jest pewne – duża ilość źródeł światła w mieszkaniu sprawia, że jest ono znacznie bardziej funkcjonalne i wyróżnia się ciepłą atmosferą. Gdzie więc sprawdzą się kinkiety i w których pomieszczeniach plafony sufitowe z łatwością zastąpią lampy wiszące?

Kinkiety – niezastąpione w gabinecie

Kinkiety do gabinetu to jedno z najlepszych rozwiązań, jakie można wybrać. Sprawdzają się zarówno jako oświetlenie główne, jak i dodatkowe, które sprawnie wesprze cię w czasie wytężonej pracy przy biurku. Pamiętaj również, że dobrze dobrane lampy budują miły nastrój, który z pewnością ma ogromny wpływ na twoją efektywność podczas nadgodzin czy ponurych dni. Kinkiety poprawiają walory estetyczne twojego gabinetu i dodadzą mu oryginalnego stylu.

Należy jednak podkreślić, że oświetlenie w gabinecie musi być przede wszystkim praktyczne. To twoje miejsce pracy, a więc dobrze jest postawić na kinkiety na wysięgnikach, których ramieniem możesz dowolnie sterować. Pozwoli ci to na perfekcyjne dopasowanie kierunku strumienia światła do swoich aktualnych potrzeb. Jednocześnie pamiętaj, że przebywasz w tym miejscu niejednokrotnie nawet więcej niż 8 godzin każdego dnia. Musi ci się podobać – zadbaj więc o wybór modelu, który trafi w twoje gusta. Współczesne kinkiety naprawdę pięknie się prezentują, a mnogość dostępnych modeli sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Kinkiety sprawdzą się nie tylko w gabinecie. Będą doskonałym rozwiązaniem również w salonie, jeśli zależy ci na wyznaczeniu stref przeznaczonych do różnych czynności. Wspomniane już kinkiety z regulowanymi ramionami sprawdzą się podczas czytania czy przeglądania kolorowych magazynów. Co więcej, ich stonowane światło nada temu pomieszczeniu przytulnego charakteru – to szczególnie ważne w salonie, gdzie niejednokrotnie spotykamy się ze znajomymi czy rodziną.

Plafony sufitowe – niekoniecznie w łazience

Płaska lampa sufitowa jeszcze niedawno kojarzona była z tylko i wyłącznie jednym pomieszczeniem – łazienką. Dzisiaj już wiemy, że plafony sufitowe są równie piękne, co praktyczne i z powodzeniem można zdecydować się na nie w przeróżnych częściach mieszkania. Okazuje się, że sprawdzają się nie tylko w sypialni czy przedpokoju. Coraz częściej stawiamy na nie w najbardziej reprezentacyjnym pomieszczeniu – salonie, do którego zapraszamy swoich gości i ważne dla nas osoby.

Nowoczesne plafony przyjmują przeróżne formy – coraz popularniejsze stają się żyrandole industrialne wykonane z różnego rodzaju materiałów. Obok szkła pojawiają się tu stal nierdzewna, drewno czy tkanina. To właśnie one coraz częściej znajdują swoje miejsce w salonie. Sprawdzają się zwłaszcza w niewysokich pomieszczeniach, gdzie bardzo zależy nam na optycznym powiększeniu wnętrza. Światło, które zapewnią, będzie delikatne i ciepłe, co wpłynie korzystnie zarówno na wygląd, jak i atmosferę.