Łazienka – jak ją dobrze oświetlić?

0
909
Łazienka - jak ją dobrze oświetlić

W łazience każdego dnia spędza się sporo czasu, przede wszystkim rano i wieczorem. Warto więc zadbać o odpowiednie lampy łazienkowe, aby wykonywanie codziennych czynności nie było trudne.

Oświetlenie ogólne 

Ten rodzaj oświetlenia zapewnia całkowitą widoczność danego wnętrza. Powinno bowiem, przynajmniej w założeniu, docierać do wszystkich zakamarków pomieszczenia. Takie lampy łazienkowe wykorzystywane są w czasie codziennych czynności. Lampę tego rodzaju dobrze jest zamontować na samym środku sufitu. Sprawdzi się np. plafon z kloszem wykonanym z przepuszczającego światła materiału. To również rozwiązanie praktyczne, bo nie sprawia problemów w czasie sprzątania łazienki. Od jakiegoś czasu coraz większą popularnością cieszą się też żarówki halogenowe. Dają one jasne światło, a przy okazji skutecznie je rozpraszają. Zawsze warto dobrze przemyśleć ilość światła oraz moc zastosowanych żarówek. Łazienka musi być bowiem naprawdę dobrze oświetlona.

Oświetlenie funkcyjne

Do tego rodzaju oświetlenia zalicza się lampy umiejscowione w okolicy lustra. Jego zdaniem jest ułatwienie wykonywania codziennych czynności pielęgnacyjnych. Powinno dobrze oświetlać twarz, ale jednocześnie nie oślepiać. Można w tym przypadku postawić na kinkiety umieszczone po obu stronach lustra na wysokości twarzy. Czasami lampa montowana jest też nad lustrem. Podczas wyboru oświetlenia funkcyjnego kluczowe znaczenie ma barwa emitowanego światła. Dobrze, gdy jest ona zbliżona do barwy  światła naturalnego dziennego. W ten sposób uniknąć można przekłamania kolorów, co podczas robienia makijażu jest bardzo ważne. Równie istotne jest odpowiednie oświetlenie strefy kąpielowej w łazience. Co ciekawe, wciąż wiele osób o tym zapomina. Nie dziwią więc nieoświetlone wanny czy prysznice. Problem pojawia się wówczas, gdy nie dociera do nich zbyt dobrze górna lampa. Dzięki odpowiedniemu pomysłowi codzienna kąpiel może być prawdziwą przyjemnością. Zawsze dobrze sprawdzają się wnęki świetlne z kinkietami lub klasycznymi świetlówkami. Warto jednak instalację dodatkowo zabezpieczyć przed wilgocią czy zalaniem. W czasie kąpieli nie można być również oślepionym przez światło.

Oświetlenie dekoracyjne w łazience

Czy w łazience potrzebne jest w ogóle oświetlenie dekoracyjne? Okazuje się, że tak. Wyjątkiem są sytuacje, gdy domownicy nie przepadają za takimi dodatkami i wolą kąpiel bez światła w pobliżu. Generalnie jednak w tym przypadku najlepiej sprawdzają się klasyczne świece, które wprowadzają do pomieszczenia przyjemny nastrój, Można także postawić na efektowne taśmy ledowe umieszczone w obudowie wanny czy na półkach na ścianie. Doskonały efekt daje również oświetlenie zamontowane tuż przy podłodze. Dzięki temu rodzaju rozwiązaniom łazienka jest nie tylko funkcjonalna, ale i bardzo efektowna pod względem wizualnym.

Oświetlenie do łazienki – jakie?

Łazienka to zdecydowanie jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym mieszkaniu. Warto więc zadbać o jej odpowiednie urządzenie. Kluczowe znaczenie ma również oświetlenie – główne, funkcyjne i dekoracyjne.

Artykuł powstał przy udziale ekspertów sklepu z oświetleniem i wyposażeniem wnętrz – Szykownydom.com.