Na co zwrócić uwagę przed zakupem płyty gazowej

0
1935

Mimo niewątpliwej wygody, jaką dają płyty indukcyjne, czy super nowoczesne kuchenki elektryczne, to jednak nadal płyty gazowe nie mają sobie równych. Gotowanie na żywym ogniu uzależnia, poza tym jest najtańszą opcją na przyrządzanie posiłków. Poniżej spróbujemy przyjrzeć się, na co zwrócić uwagę wybierając płyty kuchenne gazowe. 

Funkcjonalne płyty gazowe – jakie funkcje powinna posiadać dobra płyta gazowa?

Dawne kuchenki gazowe wymagały użycia ognia do ich odpalenia. Nowsze modele wymagały naciskania specjalnego przycisku uruchamiającego iskrę. Najnowocześniejsze kuchenki gazowe natomiast uruchamiają iskrę już w momencie wydostawania się gazu z dyszy. Takie rozwiązanie jest najbardziej efektywne (nie marnujemy dzięki temu gazu), a także najbezpieczniejsze. 

Ciekawą funkcjonalnością, w której wyposażone są nowoczesne kuchenki gazowe, jest timer podłączony do palników. Dzięki niemu, ustawimy konkretny czas pracy panika. Po jego upływie, dopływ gazu zostanie odłączony. Pozwala to na zachowanie większego bezpieczeństwa. Dodatkowo, rodzice małych dzieci docenią te płyty gazowe, które są wyposażone w blokadę, zapobiegającą uruchomieniu urządzenia przez dziecko w czasie, gdy spuszczamy uwagę z brzdąca. 

Jaki wymiar płyty gazowej będzie najlepszy do Twojej kuchni?

Płyty gazowe zwykle są dostępne w dwóch wymiarach: pierwszy to taki, który wyposażony jest w dwa palniki, wówczas jego kształt jest prostokątny. Drugi wymiar to płyta o czterech palnikach, zajmująca z reguły całą szerokość blatu. Mimo że niewiele osób wybiera płyty dwupalnikowe, to jednak trzeba przyznać, że są to jak najbardziej odpowiednie modele dla singli lub dla par, które nie gotują zbyt często. Wystarczy przypomnieć sobie, kiedy ostatnio mieliśmy sytuację, w której wszystkie 4 palniki były jednocześnie wykorzystane przez gotujące się potrawy. Takie wydarzenia najczęściej mają miejsce tylko przy wyjątkowych okazjach. Warto wziąć to pod uwagę wybierając rozmiar płyty gazowej. 

Oszczędna płyta gazowa – wybór płyty gazowej pod względem ekonomicznym

Mimo że kuchenki gazowe z natury pozwalają na spore oszczędności, to jednak warto wiedzieć, że pomiędzy nimi istnieją różnice pod kątem energooszczędności. Nowoczesne płyty gazowe mają palniki katalityczne, dzięki którym można obniżyć spalanie gazu nawet o 50%. Jak działają takie palniki? Zasada jest prosta: wyłączają się, gdy osiągają ustawioną temperaturę. Gdy temperatura obniża się lub gdy chcemy ją podnieść do wyższego niż wcześniej poziomu, odpalają się. 

Nowoczesne płyty gazowe – trend na 2020

Szukając idealnej płyty grzewczej gazowej, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko jej wygląd, ale przede wszystkim jej podstawowe funkcjonalności. Nowoczesne płyty grzewcze gazowe posiadają nie tylko palniki, ale również mogą być wyposażone w ruszty do grillowania.

Hitem ostatnich czasów jest płyta gazowa, której palniki ukryte są pod szklanym blatem. Jest to płyta, w której nie ma żywego ognia. Działa tak jak płyta indukcyjna, a jednak nie wymaga stosowania specjalnych garnków. Wśród producentów, którzy zaproponowali nam tego typu płyty, jest Solgaz, który znalazł idealną równowagę między zaletami płyty indukcyjnej i gazowej. Produkty tej firmy są ergonomiczne, cieszą nowoczesnym wyglądem i jednocześnie nie kosztują majątku. Dowiedz się więcej na stronie: https://solgaz.eu/.

Podsumowanie

Na koniec pamiętajmy – po zakupie płyty gazowej, musimy podłączyć ją do butli z propan butanem lub do sieciowego dostępu do gazu. Aby mieć pewność, że instalacja będzie bezpieczna i pewna, należy kupować sprzęt z pewnego źródła, wyposażonego w specjalistyczne dysze od doboru odpowiednich dysz będzie zależało to, jak łatwo będzie wyregulować siłę płomienia w kuchence). Dodatkowo, podłączenie urządzeń do gazu należy pozostawić specjalistom.