Na co zwrócić uwagę przy zakupie lodówki?

0
1738
Na co zwrócić uwagę przy zakupie lodówki?

Kupno lodówki to jeden z ważniejszych wyborów przy urządzaniu nowej kuchni. Dowiedz się, co wziąć pod uwagę przy zakupie nowej chłodziarki.

1. Jakie są rodzaje lodówek wolnostojących?
– Lodówki jednodrzwiowe
– Lodówki dwudrzwiowe side by side
2. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru lodówki?
– klasa energetyczna
– Głośność lodówki
– Pojemność lodówki
– Design
– Sposób oddawania ciepła
3. Najważniejsze technologie w lodówkach, o których należy pamiętać
– Agregaty
– Termostaty
– Dwa oddzielne obiegi powietrza
– Komory zero
– Komory świeżości
– Programatory

Jakie są rodzaje lodówek wolnostojących?
Mimo że obecnie dużą popularnością cieszą się lodówki do zabudowy, nadal wiele osób decyduje się na modele wolnostojące. Ich zaletą jest przede wszystkim możliwość łatwiejszej wymiany i dopasowania nowego modelu do całej aranżacji. Dodatkowo są łatwiejsze w montażu oraz tańsze.
Decydując się na lodówkę wolnostojącą, wybierać można między lodówką jednodrzwiową lub dwudrzwiową typu side by side.

• Lodówki jednodrzwiowe
Lodówki jednodrzwiowe to najbardziej popularne, a przy tym uniwersalne urządzenia.
Modele różnią się od siebie pojemnością, zazwyczaj jednak oferują zazwyczaj mniej rozwiązań i miejsca niż modele dwudrzwiowe. Ich zaletą jest prostota obsługi. To świetny wybór zwłaszcza dla singla lub małej rodziny.

• Lodówki dwudrzwiowe side by side
Lodówki dwudrzwiowe side by side sprawdzą się natomiast w domach, w których przebywa więcej domowników. Do również dobry wybór dla osób pasjonujących się gotowaniem. Taki typ lodówki umożliwia zazwyczaj możliwość przechowywania większej ilości jedzenia. Oprócz tego jest wyposażony w szereg rozwiązań, które przyśpieszają pracę w kuchni. Największa różnica między lodówkami jednodrzwiowymi oraz dwudrzwiowymi to jednak umiejscowienie i wielkość zamrażarki. W pierwszym przypadku znajduje się on zazwyczaj na dole lub górze urządzenia, przez co jego obsługa może być trochę utrudniona, szczególnie w przypadku starszych osób. Zamrażarki w modelach jednodrzwiowych mają również mniejszą pojemność.
W przypadku lodówek dwudrzwiowych side by side po jednej stronie znajduje się zamrażalnik, po drugiej natomiast chłodziarka. Dzięki temu użytkownicy mają więcej miejsca do mrożenia, a przy tym łatwiej jest wyciągać produkty z obydwu części.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru lodówki?
• Klasa energetyczna
Klasa energetyczna lodówki informuje o ilości energii, jaka potrzebna jest do pracy urządzenia. Im wyższa klasa, tym oszczędniejsze jest urządzenie.
Obecnie dostępne są lodówki w dziesięciu klasach energetycznych: A+++, A++, A+, A, B, C, D, E, F i G. Najbardziej energooszczędna jest klasa A+++.

• Głośność lodówki
Na komfort korzystania z lodówki wpływa również jej głośność. Szczególnie w sytuacjach, gdy mieszkanie jest niewielkie lub kuchnia połączona jest z pokojem dziennym.
Najczęściej przedział hałasu lodówek to 36–44 dB. Przy zakupie urządzenia warto zwrócić uwagę, czy sprzęt nie przekracza tych wartości.

• Pojemność lodówki
Kolejny ważny aspekt przy zakupie lodówki to pojemność, która wpływa nie tylko na wielkość urządzenia, ale również pobór energii.
Pojemność lodówki najlepiej dopasować do ilości domowników i indywidualnych potrzeb. Na jedną osobę powinno przypadać 120-130 litrów. Na każdego kolejnego użytkownika powinno przypadać natomiast kolejne 30 litrów.

• Design
Nie bez znaczenia jest również design. Obecnie biała lodówka, która przez lata była jedną z nielicznych dostępnych opcji, nie jest już koniecznym wyborem. Na rynku dostępne są modele w wielu kolorach – od czerni i szarości, po intensywne czerwienie, aż po pastelowe odcienie. Dzięki temu lodówkę dopasować można do każdej aranżacji.

• Sposób oddawania ciepła
Lodówki wolnostojące oddawać mogą ciepło na dwa sposoby – bokiem lub tyłem. Ma to szczególne znaczenie szczególnie przy zabudowie, ponieważ swobodne odprowadzanie ciepła jest niezbędne do prawidłowego działania chłodziarki.

Najważniejsze technologie w lodówkach, o których należy pamiętać
• Agregaty

Liczba agregatów wpływa na pobór prądu. Dostępne są modele z 1, 2 lub 3 agregatami.
• Termostaty
Termostat to najważniejsza część lodówki, która wpływa na utrzymywanie we wnętrzu odpowiedniej temperatury. Urządzenie może posiadać jeden termostat lub dwa, umożliwiający oddzielną regulację temperatury dla chłodziarki i zamrażarki.
• Dwa oddzielne obiegi powietrza
Dwa oddzielne obiegi powietrza zapobiegają mieszaniu się ciepłego i suchego powietrza oraz zapachów.
• Komory zero
Komory zero to miejsce o temperaturze od 0-3 stopni, które umożliwić ma dłuższe przechowywanie jedzenia.
• Komory świeżości
Komory świeżości przeznaczone są na warzywa i owoce. Posiadają funkcje regulacji wilgotności, dzięki czemu przechowywane produkty są dłużej zdatne do spożycia.
• Programatory
Współcześnie programatory oferują szereg funkcji – możliwość włączeni trybu wakacje, czujnika zamknięcia lodówki czy ustawienie szybszego chłodzenia. Ilość opcji zależy od modelu.
Szeroki wybór lodówek znaleźć można na https://www.neonet.pl/duze-agd/lodowki-i-zamrazarki.html.