Nowoczesne dywany – jakich trendów możemy się spodziewać w 2019 roku?

0
1244
Nowoczesne dywany - jakich trendów możemy się spodziewać w 2019 roku?

Na rynku mamy naprawdę duży wybór dywanów i wykładzin. Nowoczesne aranżacje powinny je uwzględniać. Dobór dywanu powinien obejmować kolor czy odcienie podłogi i mebli.

Dywany to modne dekoracje, ale często spełniają również inne funkcje. Po pierwsze, tego rodzaju dekoracje mogą dodać przytulności pomieszczeniu – ocieplić je. Po drugie, mogą je wyciszyć – dlatego warto umieszczać je w pokoju, w którym jest dużo ruchu. Takim miejscem, w którym dywan na pewno się sprawdzi – jest salon lub sypialnia. Modne dywany dodadzą charakteru wszędzie, gdzie się znajdą. 

Modne dywany – naturalne czy sztuczne?

Dywan naturalny najczęściej wytwarzany jest z wełny, jedwabiu, bawełny lub wiskozy. Z materiałów sztucznych do zrobienia dywany wykorzystuje się np. poliamid lub polipropylen. Coraz większą popularnością cieszą się także dywany zrobione z filcu. Rodzaj materiału, z którego uszyty jest dywan ma wpływ m.in. na jego elastyczność, twardość i trwałość. Od wyboru tkaniny, zależy również sposób utrzymania go w czystości, a także cena jego zakupu. Oprócz surowca można różnicować  pomieszczenia geometrycznymi wzorami lub bogatą ornamentyką. Nowoczesne dywany odzwierciedlają także złudzenia optyczne. Spojrzenie pod określonym kątem sprawić może, że zobaczymy coś innego niż jak patrzymy pod innym. 

Szare dywany czy kolorowe – zależy od wielu czynników

Przy wyborze dywanu najlepiej kierować się całym wystrojem pomieszczenia. Zbyt wzorzysty wzór dywanu przy różnego rodzaju fakturach i kolorach mebli czy podłogi, może nadać pomieszczeniu ciężkości – a przebywające w nim osoby mogą dostać oczopląsu. Prawidłowo dobrany dywan będzie dopełnieniem całej aranżacji, nie będzie jej przytłaczał. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem będą stonowane kolory np. szare dywany. Gdy jednak mamy podłogi i meble w podobnym odcieniu – można za pomocą żywego, ciemnego koloru ożywić pomieszczenie. No i pamiętajmy, inny dywan wybierzemy do salonu, a inny do pokoju dziecięcego. Dywan może także kontrastować aranżację swoim rozmiarem.