Nożyce do żywopłotu – najważniejsze parametry

0
782
Nożyce do żywopłotu – najważniejsze parametry

Aby przydomowa roślinność, szczególnie w ogrodzie, prezentowała się atrakcyjnie, wymaga regularnej pielęgnacji i przycinania. Dzięki nożycom do żywopłotu można nadać roślinności nie tylko pożądany kształt, ale i ułatwi się dbanie o tuje, żywopłoty i bukszpany.

Dbanie o ogród i roślinność otaczającą dom nie jest wcale łatwym zadaniem. Niestety, trzeba temu poświęcić niemało czasu. W przypadku wielu roślin kluczowe znaczenie dla ich pielęgnacji jest regularne przycinanie. Z jednej strony to przyspiesza wzrost pędów i gałęzi, z drugiej – wpływa na walor estetyczny danej rośliny, a w konsekwencji – także całego otoczenia domu. Aby przyspieszyć i ułatwić sobie pracę, należy zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia. Niezastąpione są na pewno nożyce do żywopłotu. Warto je mieć zawsze pod ręką, a szczególnie wiosną, gdy wegetacja roślinności jest najszybsza. Na rynku można znaleźć wiele modeli i typów nożyc do żywopłotu. Podpowiadamy, jakie są ich najważniejsze parametry.   

Ręczne nożyce do żywopłotu

Na początek należy się zastanowić, czy postawić na ręczne, czy na mechaniczne nożyce do żywopłotu. Zacznijmy od pierwszych. To jedne z najpopularniejszych narzędzi w polskim ogrodzie. Wszystko dlatego, że są tanie i łatwe w obsłudze. Nie trzeba martwić się o zasilanie takich nożyc. Dużą zaletą jest także prosta budowa takiego narzędzia, co znacznie ogranicza możliwość jego awarii i wydłuża czas eksploatacji takich nożyc. Ręczne narzędzie tego typu jest dość uniwersalne, a przede wszystkim jest lekkie, łatwo nim operować. Na tym w zasadzie kończą się zalety ręcznych nożyc do żywopłotu. Trzeba sobie bowiem zdawać sprawę, że takie nożyce nie tylko wymagają dużego wysiłku fizycznego (powodują szybkie zmęczenie użytkownika), ale i mają małą wydajność. W zasadzie nadają się tylko do drobnych prac, podcinania pojedynczych gałęzi czy liści. Przy dużych pracach ogrodowych zupełnie się nie sprawdzą. Trudno sobie wyobrazić przycinanie dużej liczby krzewów i żywopłotów ręcznym narzędziem.

Jeśli jednak już zdecydujemy się na ręczne nożyce do żywopłotu , warto zwrócić uwagę na ich typ. Modele z prostym ostrzem trzeba regularnie ostrzyć. W przeciwnym razie łatwo uszkodzą roślinę. Takich nożyc najlepiej używać do miękkich pędów żywopłotu. Natomiast do takich roślin jak tuje czy świerki lepiej wybrać modele z ostrzem, którego brzegi są pofałdowane. To bardzo wytrzymałe nożyce, które dobrze poradzą sobie również z grubymi pędami. Należy jednak pamiętać, że prace związane z przycinaniem roślin jeszcze bardziej ułatwić mogą mechaniczne nożyce.

Mechaniczne nożyce – rodzaj zasilania

Aby uzyskać bardzo dobry efekt i to jak najmniejszym nakładem sił przy przycinaniu roślin, warto postawić na mechaniczne nożyce do żywopłotu. Można je podzielić ze względu na zasilanie na: elektryczne, akumulatorowe i spalinowe.

Modele elektryczne są idealne do wysokich lub gęstych krzewów. Użytkowanie takiego narzędzia jest łatwe i przyjemnie, ale ostrze wymaga regularnego ostrzenia. Nożyce elektryczne sprawdzają się przy średniej grubości pędach, ale raczej nie radzą sobie z najgrubszymi. Takie nożyce są idealne do tui i bukszpanu.  Niestety, w przypadku elektrycznych nożyc są pewne ograniczenia. Nie można ich używać w czasie deszczu ani przy wilgotnych roślinach. Dużym problemem może okazać się także konieczność zapewnienia w pobliżu gniazdka elektrycznego.

Jeśli zależy nam na dużej mobilności, warto wziąć pod uwagę akumulatorowe nożyce do żywopłotu. Takie narzędzia są bardzo praktyczne, a do tego przeważnie są lekkie i mają niewielkie rozmiary. Niektóre modele mają również specjalne sekatory do cięcia trawy. Najmocniejsze nożyce akumulatorowe potrafią ciąć nawet grube gałęzie, są bardzo wygodne w użytkowaniu, łatwo nimi operować. Można nimi ciąć nawet większe ilości roślin. Takie nożyce są sprzedawane w wersji z akumulatorkiem lub bez baterii.

Najmocniejsze są bez wątpienia nożyce spalinowe, ale i najdroższe. Mają dużą moc i pozwalają wykonywać precyzyjne cięcia. Narzędzie zasilane jest silnikiem spalinowym i najczęściej jest wykorzystywane przez profesjonalistów do obsługi dużych ogrodów.

Inne parametry

Wybierając nożyce do żywopłotu, należy jeszcze zwrócić uwagę na kilka innych parametrów. Do szerokich i płaskich żywopłotów należy wybrać nożyce z ostrzem jednostronnym, natomiast dwustronne sprawdzą się przy dokładnych i bardzo skomplikowanych cięciach. Niektóre modele mają wymienne ostrza. W przypadku mechanicznych nożyc trzeba także dobrać ich moc do wielkości ogrodu i grubości pędów. Również moment obrotowy powinien być jak najszybszy, co zapewni szybsze cięcie. Warto także zwrócić uwagę na ergonomię nożyc – uchwyt powinien być przystosowany do trzymania oburącz, czasem przydaje się także ruchoma rączka i wysuwany teleskop do wysokich żywopłotów. Waga także powinna być jak najmniejsza.

Nożyce do żywopłotu to bardzo przydatne narzędzie, które warto mieć pod ręką w przydomowym warsztacie. Dzięki nożycom dbanie o roślinność będzie łatwiejsza i efektywniejsza.