Odbiór domu od dewelopera – na co zwrócić szczególną uwagę?

0
488
Odbiór domu od dewelopera - na co zwrócić szczególną uwagę

Kupno domu na rynku pierwotnym to wygodne i korzystne rozwiązanie dla osób, które dysponują odpowiednimi funduszami i chcą bez większych komplikacji szybko zamieszkać w nowym lokum. 

Warto jednak pamiętać, że wybierając opcję zakupu domu od dewelopera, nie mamy pełnej kontroli nad przebiegiem budowy. Jak więc możemy zweryfikować stan techniczny domu, aby podczas odbioru technicznego nie pominąć żadnych istotnych usterek lub niedociągnięć?

Z czym wiąże się odbiór domu?

Odbiór domu najczęściej zbiega się w czasie z wpłaceniem większości wymaganej kwoty lub z ostatnią ratą. Choć jest to jeden z końcowych etapów etapów budowy, trzeba przykładać do niego taką samą wagę jak do pozostałych. 

Odbiór techniczny domu następuje przed podpisaniem przeniesienia własności na kupującego, jeszcze przez umową końcową, aby zostawić czas na naprawienie ewentualnych wad.

Szybkie zauważenie usterek pozwoli bowiem nie tylko zredukować dodatkowe koszty, ale również zaoszczędzić czas. Warto tutaj zauważyć, że aż do podpisania protokołu odbioru, koszty eksploatacyjne lokum są ponoszone przez dewelopera, co sprawia, że zazwyczaj usterki naprawiane są w bardzo krótkim czasie.  

Jednakże, aby mieć pewność, że wychwyciliśmy wszystkie usterki podczas odbioru technicznego domu, warto znaleźć polecaną i godną zaufania firmę, która realizuje profesjonalny odbiór techniczny i ma w tym duże doświadczenie. 

Na co zwrócić uwagę przy odbiorze technicznym domu?

Przekazanie kluczy do domu przez dewelopera powinno być zakończone podpisaniem odpowiedniego protokołu i przekazaniem nam pełnej dokumentacji nieruchomości. Choć jest to końcowy etap, musimy zachować czujność, a na odbiór domu iść ze specjalistą od odbiorów technicznych lub znajomym, który dysponuje podstawową wiedzą z zakresu budownictwa. 

Odbiór domu warto zacząć od sprawdzenia:

  • rozmiarów i rozmieszczenia pomieszczeń, 
  • kontroli materiałów (jak na przykład dachówki lub elewacji), 
  • standardu wykończenia poszczególnych elementów.

Następnie warto wypytać o atesty i certyfikaty, aby mieć gwarancję, że użyte materiały są dostosowane do obowiązujących standardów. 

Co więcej, z pomocą specjalisty od odbiorów domu, możemy ocenić czy grubość ścian nośnych jest zgodna z podaną specyfikacją oraz czy tynki są poprawne. Fachowiec będzie również w stanie ocenić jakość obróbek dachowych, wentylację oraz jakość montażu rynien. 

Warto również zweryfikować wewnętrzne elementy domu, takie jak:

  • zgodność klasy tynku,
  • wyposażenie zainstalowane w domu (grzejniki, kominek itd.), 
  • funkcjonalność okien oraz drzwi.

Oprócz wnętrza, należy również pamiętać o instalacjach, które doprowadzane są do domu, jak na przykład instalacja elektryczna i wodociągowa. W tym przypadku mamy tylko możliwość sprawdzenia czy została podpisana umowa z dostawcą, a jeśli tak to zadbać o spisanie stanów liczników. 

Jak widać, odbiór techniczny domu to dość złożona kwestia, która wymaga podstawowej wiedzy z zakresu budownictwa i której trzeba poświęcić dużo czasu, aby dokładnie wszystko zweryfikować. Warto więc wyszukać najlepszego i sprawdzonego fachowca lub firmę zajmującą się odbiorem domu, aby skorzystać z jej usług i nie musieć martwić się, że pominęliśmy jakąkolwiek ważną kwestię.