Odmień swój salon za pomocą jednego elementu.

0
772
Odmień swój salon za pomocą jednego elementu

Salon jest najważniejszym pomieszczeniem w całym mieszkaniu i pełni funkcję reprezentacyjną, dlatego jego urządzenie powinno być szczególnie przemyślane. Modne meble, dodatki i dekoracja to nie wszystko, aby pokój dzienny stał się miejscem komfortowym i funkcjonalnym. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak ważny jest odpowiedni dobór oświetlenia w pomieszczeniu, skupiając się tylko na elementach estetycznych lamp i żyrandoli. Tymczasem, za pomocą przemyślanego rozmieszczenia źródeł światła, można nadać wnętrzu całkiem nowego klimatu.

Funkcjonalność w dobrym guście

Każdy salon jest inny, dlatego wybór oświetlenia powinien być uzależniony od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Nie wolno jednak zapominać o głównej funkcji światła, dlatego lampki powinny być tak rozmieszczone, aby stanowiły praktyczne źródło światła po zmroku, eksponując jednocześnie punkty, które mają być najbardziej widoczne w salonie. Duże znaczenie ma również barwa oświetlenia, gdyż pokój dzienny jest miejscem, w którym spędzamy bardzo dużo czasu, a zbyt ostre źródło światła może niekorzystnie wpływać na zdrowie oczu. Za pomocą oświetlenia można zmienić klimat salonu, sprawiając, że wnętrze nabierze indywidualnego charakteru i stanie się miejscem przytulnym i ciepłym. Aby osiągnąć taki efekt, warto zwrócić uwagę na styl wykończenia obudowy lamp, dzięki czemu zyskamy dodatkowy element dekoracyjny w pomieszczeniu. Oświetlenie w dobrym guście, pasujące do stylu aranżacji wnętrza można znaleźć na https://iluve.com. Zaprezentowane propozycje sprawdzą się zarówno w salonie urządzonym w stylu nowoczesnym i industrialnym, jak i  rustykalnym czy klasycznym. Warto zaznaczyć, że oświetlenie może nie tylko podkreślać wygląd pokoju, ale także wpływać na jego organizację. Kilka odpowiednio rozmieszczonych źródeł światła umożliwia podział salonu na strefy, dopasowując je do funkcji użytkowych, co ułatwi zagospodarowanie przestrzenne dużego wnętrza. Natomiast w niewielkim salonie, światło optycznie zwiększy wnętrze, uwydatniając jego najważniejsze punkty.

Dekoracja z wykorzystaniem oświetlenia

W wielu salonach najczęściej spotyka się żyrandol lub wiszącą lampę w centralnym punkcie pomieszczenia, jako jedyne źródło światła. W nowoczesnych aranżacjach coraz chętniej stosuje się oświetlenie kierunkowe lub boczne, dzięki któremu można zyskać niepowtarzalny klimat w pokoju. Jeżeli zależy nam na tym, aby oświetlić salon w sposób dekoracyjny, warto zastanowić się nad montażem kinkietów, spotów i reflektorków w miejscach, które mają rzucać się w oczy po wejściu do pokoju. Dlatego też kompozycje świetlne mogą podświetlać duży obszar, taki jak salonowa wnęka czy ciekawie zaaranżowana ściana wykonana z ozdobnych materiałów. Punktowe oświetlenie wyeksponuje obrazy, plakaty, a nawet półki, na których można ustawić dekoracyjną kompozycję z rodzinnych zdjęć. Nie wolno zapominać także o stojących lampach i lampkach, które ustawione przy kanapie lub stoliku, nie tylko urozmaicą wnętrze oraz wpłyną na jego przytulny charakter, ale także stworzą kącik do relaksu przy dobrej książce i lampce wina.