Ogród – wydziel strefy naturalnymi płotkami

0
1344
Ogród - wydziel strefy naturalnymi płotkami

Bez względu na to, czy dysponujemy dużym terenem, czy niewielkim przydomowym ogródkiem, warto zdecydować się na podział ogrodu na strefy. Ma to wymiar nie tylko estetyczny, ale także praktyczny, gdyż pozwala odpowiednio zagospodarować przestrzeń i odgrodzić miejsce wypoczynku od części użytkowej. Sposobów dzielenia ogrodu na strefy jest kilka, jednak chyba najbardziej funkcjonalną metodą jest wykorzystanie płotków. Szczególnie w przypadku niewielkich ogrodów, gdzie każdy centymetr ziemi ma znaczenie.

Po co dzielić ogród na strefy?

Zastosowanie płotków do oddzielania od siebie poszczególnych części ogrodu pozwala tak zorganizować przestrzeń, aby była funkcjonalna. Wiele osób traktuje ogród jako przedłużenie domu, dlatego na jego terenie wydziela strefy będące odpowiednikiem domowych wnętrz. Można więc zorganizować przestrzeń służącą tylko do wypoczynku, część użytkową, a także stworzyć niewielki kącik warzywny. Decydując się na zastosowanie płotków, warto zwrócić uwagę na ich przeznaczenie, aby optymalnie wykorzystać metody podziału ogrodu.

Rodzaje płotów

W aranżacji ogrodów można z powodzeniem łączyć ze sobą różne warianty płotków służących do wydzielania stref. W zależności od przeznaczenia oraz efektu, jaki chcemy uzyskać, możemy wykorzystać płoty wiklinowe, sztachetowe czy klasyczne paliki. Ciekawą ofertę można znaleźć na stronie https://www.plotkiogrodowe.pl/ , gdzie zaprezentowane są zdjęcia z przykładowych realizacji, z wykorzystaniem różnego rodzaju ogrodzeń.

Płoty wiklinowe idealnie sprawdzą się w przypadku konieczności osłonięcia wybranej części ogrodu. Ich konstrukcja jest dość sztywna i stabilna, dlatego mogą stanowić ochronę przed wiatrem lub zwierzętami. Płoty wiklinowe stosuje się jako osłonięcie rabat czy element podtrzymujący pnącą roślinność i krzewy. Oprócz praktycznej funkcji są wysoce estetyczne, dlatego często traktuje się je jako dodatkowy element dekoracyjny w aranżacji ogrodów.

Do ogrodzenia klombów i kwietników lub oddzielenia ścieżek w ogrodzie, dobrym pomysłem będzie wykorzystanie płotków sztachetowych w rolce. Ze względu na to, że taki płot wykonany jest w formie rolki, można nadawać mu dowolny kształt i montować nawet na nierównej powierzchni. Płotki palisadowe wyróżniają się łatwością montażu oraz jednolitą konstrukcją i z pewnością będą stanowiły dodatkową dekorację roślin w okrągłym klombie. Można je również wykorzystać do wydzielania grządek w przydomowym warzywniaku, a możliwości aranżacyjne przy pomocy palików, ogranicza tylko wyobraźnia.

W urządzaniu ogrodu nie można zapomnieć także o płocie z palików leszczynowych. Za jego pomocą stworzymy ogrodzenie wybranych stref posesji lub całego ogrodu. W takim płotku jest możliwość zamontowania furtki, dlatego mogą być pomysłem na oddzielenie części wypoczynkowej od strefy, w której hodujemy kwiaty czy warzywa. Leszczyna posiada swój niepowtarzalny urok, dlatego będzie również stanowiła dopełnienie dekoracji oraz doda osobliwego klimatu każdej przestrzeni.

Aranżacja ogrodu z wykorzystaniem płotków

Strefy w ogrodzie można wydzielać, mieszając ze sobą różne warianty płotków. Płoty wiklinowe będą współgrały z tymi leszczynowymi, a niskie płotki palisadowe idealnie wyznaczą teren klombu. Od własnej wizji i efektu jakiego oczekujemy zależy to, w jaki sposób zaaranżujemy przestrzeń ogrodową i wydzielimy poszczególne strefy.