Ogrody wertykalne – sposób na roślinność w biurze

0
1273
Ogrody wertykalne - sposób na roślinność w biurze

Ogrody wertykalne to ostatni trend w branży aranżacji wnętrz. Zielone ściany są coraz chętniej stosowane nie tylko w biurach dużych korporacji, ale także domach prywatnych. Oprócz walorów estetycznych pełnią także funkcję zdrowotną, ponieważ rośliny zielone mają wpływ na czystość powietrza oraz dobre samopoczucie pracowników. Ogrody wertykalne nie wymagają intensywnych zabiegów pielęgnacyjnych, a wyjątkowo ożywią każde wnętrze i dodadzą mu charakteru.

Czym są ogrody wertykalne?

Ogrody wertykalne to roślinność umieszczona na specjalnie przygotowanych, pionowych ścianach. Sadzonki lub nasiona umieszczane są w wyznaczonych do tego celu kieszonkach lub na półeczkach, a rosnąc tworzą na ścianie zieloną kompozycję. Rośliny takie nie wymagają podcinania, częstego podlewania oraz dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych, dzięki czemu chętnie wykorzystywane są w biurach i obiektach użyteczności publicznej.

Ogrody wertykalne wyposażone są w specjalny system nawadniający, zapewniający odpowiednią wilgotność roślinom, bez konieczności ciągłego ich podlewania. Zielone ściany to innowacyjny pomysł na zapewnienie pracownikom biura dostępu do żywej roślinności, niewymagającej specjalnego traktowania. W ofercie firmy Pixers Business, specjalizującej się w tworzeniu kompozycji kwiatowych na ścianie można spotkać wiele wariantów takich instalacji. Ogrody wertykalne oprócz tego, że stanowią kreatywną dekorację wystroju wnętrz, pełnią również funkcję oczyszczania i nawilżania powietrza, w pomieszczeniach wyposażonych w klimatyzację.Czym są ogrody wertykalne

Ogrody wertykalne – zalety takiej instalacji

Uprawy wertykalne mają zbawienny wpływ nie tylko na zdrowie, ale także samopoczucie pracowników. Ściana roślinności w pomieszczeniu, w którym panuje hałas, duże natężenie ruchu oraz nieustannie chodząca klimatyzacja, pomaga się wyciszyć oraz skoncentrować. Takie instalacje często można spotkać w dużych korporacjach, gdzie trudno o spokój oraz optymalne warunki do pracy. Świeża roślinność w stłoczonym pomieszczeniu działa również oczyszczająco na powietrze i poprawia nastrój pracowników. Jako atut takiego rozwiązania można podać korzyści wizerunkowe. Ogrody wertykalne sygnalizują, że firma stawia na ekologię i ważne jest dla niej środowisko naturalne, co w dzisiejszych czasach jest intensywnie promowane.

Ogrody wertykalne - zalety takiej instalacji
Ogrody wertykalne to także oszczędność czasu i pieniędzy. Rośliny nie wymagają stosowania specjalnych, często drogich preparatów ochronnych i nawozów, a dodatkowo idealnie sobie radzą w pomieszczeniach bez dostępu do światła słonecznego. Pracownicy w natłoku codziennych obowiązków nie muszą pilnować regularnego nawadniania uprawy, ani kontrolować jej rozrostu. Ze względu na łatwość utrzymania oraz walory dekoracyjne i zdrowotne, ogrody wertykalne z powodzeniem zastępują tradycyjne rośliny doniczkowe, które często nie wytrzymują trudnych warunków biurowych.

W zielonych ścianach najczęściej sadzi się mchy, paprocie i bluszcze, które wykazują dużą odporność na niekorzystne warunki. Decydując się na zamontowanie ogrodów wertykalnych w biurze, można indywidualnie dobrać kompozycję kwiatową, która będzie pasowała do pozostałego wystroju wnętrza i poszczególnych elementów dekoracyjnych.