Okna plastikowe czy drewniane? Jakie okna wybrać do domu, mieszkania?

0
945
Okna plastikowe czy drewniane Jakie okna wybrać do domu mieszkania

Generalny remont mieszkania czy budowa nowego domu zazwyczaj połączone są z koniecznością wyboru stolarki okiennej. Zakup okien stanowi długoletnią inwestycję związaną min. z redukcją kosztów ogrzewania, jest również wydatkiem, który w znaczny sposób obciąża nasz domowy budżet. Dlatego warto poświęcić czas na zestawienie, które okna będą najbardziej odpowiednie w naszym przypadku. Czy zdecydować się na okna plastikowe czy drewniane?

Dlaczego warto pomyśleć o wyborze okien plastikowych?

Wielu z nas określa zalety okien plastikowych na podstawie stosunkowo niewygórowanej ceny, niskiej przepuszczalności powietrza i braku konieczności regularnej konserwacji. Tego typu okna są na pewno uniwersalne, dostępne w niemal każdym rozmiarze oraz kształcie. Z uwagi na sztuczne tworzywo z jakiego są wykonane ramy, do ich czyszczenia wystarczające są zwykłe środki przeznaczone do mycia i sprzątania. Są również dostępne w zdecydowanie bardziej przystępnych cenach niż okna drewniane. Zastanawiając się jakie wybrać okna plastikowe czy drewniane – sprawdź różnice na HomeBook.pl. Znajdziemy tam okna, które wpasują się idealnie w architekturę budynku, jednocześnie spełnią wysokie wymogi techniczne jak staranność wykonania, dobór szyb, uszczelek i profili.

Jakie wady i zalety mają okna drewniane?

Do najważniejszych walorów okien drewnianych należy zaliczyć trwałość. Producenci określają ich przydatność do użycia na okres nawet 100 lat. Okna, których rama została wykonana z drewna są produktem wysokiej jakości. Doskonale współgrają z drewnianymi detalami elewacji budynku oraz z wyposażeniem wnętrza, co nadaje niepowtarzalnego wizerunku. Drewniane profile charakteryzują się dużą sztywnością, co umożliwia produkcję o wiele większych okien niż w przypadku okien plastikowych. Ramy nie odbarwiają się i nie rozszerzają pod wpływem promieniowania słonecznego. Jeżeli są właściwie zaimpregnowane, w przypadku pożaru, stosunkowo długo opierają się płomieniom.

Wadą okien drewnianych jest na pewno odpowiednio wyższa cena oraz konieczność regularnej konserwacji.

Które okna najlepiej sprawdzą się w mieszkaniu?

Mieszkańcy bloków często są zobowiązani do zachowania określonych kryteriów przy wyborze okien, nie mogą one zaburzać spójnej koncepcji całego budynku. W takich mieszkaniach najczęściej stosowane są okna plastikowe. Trzeba zwrócić uwagę na, nie tylko, parametry techniczne okna, ale również na profesjonalny montaż. Z uwagi, że wszystkie mieszkania w bloku są sezonowo rozliczane z faktycznego zużycia energii cieplnej należy zainwestować w okna energooszczędne. Brany jest tutaj pod uwagę współczynnik przenikania energii słonecznej i przenikania światła. Warto pamiętać też o dźwiękoszczelności, zwłaszcza jeśli mieszkamy w centrum miasta, przy ruchliwej ulicy.

Jakie okna wybrać do domu?

W domach możemy pozwolić sobie na okna o ponadstandardowych wymiarach, duże przeszklenia wprowadzą do pomieszczeń naturalne światło. Większą wytrzymałość oraz sztywność takich okien zapewnią ramy drewniane. Zastosowanie stolarki o odpowiednich parametrach sprawi, że nie będziemy musieli martwić się o nadmierne straty ciepła. Aby chronić dom latem przed, zbyt dużą, ilością promieni słonecznych stosuje się w szybach szkło refleksyjne, które nie tylko odbija promieniowanie, ale też utrudnia zobaczenie pomieszczeń z zewnątrz.