Patent na kolor – cała prawda o pigmentach

0
498

Na rynku dostępnych jest wiele farb wewnętrznych, jednak to dzięki pigmentom możliwe jest przygotowanie wymarzonego – i co najważniejsze – niepowtarzalnego odcienia. Zobacz, dlaczego zamiast sięgać po gotowce, znacznie lepiej stworzyć samodzielnie upragniony kolor.

Mieszanie farb – po co to robić?

Pewnie wiele osób zastanawia się nad sensem tworzenia własnych barw, skoro na rynku jest tak wiele rozmaitych farb i emulsji. To jednak jedyne sensowne rozwiązanie, gdy na sklepowych półkach nie ma odcienia, który wyzwala w nas efekt „wow”. Pigmenty do farb to nic innego, niż barwniki, które po dodaniu do białej emulsji, umożliwiają przygotowanie odcienia o pożądanym nasyceniu. Im mniejszą ilość substancji wykorzystamy, tym lżejszy efekt uzyskamy, jednak jeśli zależy nam na intensywnym kolorze, możemy śmiało podsycać bazę przy pomocy pigmentu. Bez względu na proporcje, jakie wybierzemy, ważne  jest, aby bardzo dokładnie wymieszać farbę z pigmentem, aby nie powstały różnice w wybarwieniu.

Najlepsze w całym procesie jest to, że bez większego trudu, czasem całkiem nieumyślnie, możemy stworzyć barwę, jakiej świat jeszcze do tej pory nie widział. Te pochodzenia nieorganicznego (tworzone przemysłowo) charakteryzują się doskonałym kryciem oraz trwałością, jednak do dyspozycji mamy też substancje odzwierzęce i roślinne. Stawiając na samodzielne wykonanie farby przy pomocy pigmentu, przełamiesz surową biel, nasycisz pozbawiony wyrazu błękit, dopieścisz zieleń, czy dodasz klasy szarościom – to łatwiejsze niż możesz to sobie wyobrazić.

Zabawa z pigmentem

Malowanie ścian to doskonały sposób na szybką metamorfozę, szczególnie jeśli zależy nam na wnętrzu innym niż wszystkie. Mieszanie pigmentu daje nam tę przewagę, że w przypadku kiepskiego krycia, można szybko zmienić nasycenie danego odcienia. I wcale nie muszą one być drastyczne – nawet nieduża kropla barwnika może intrygująco przełamać wyjściowy kolor, dostosowując do preferencji właściciela. Do dyspozycji mamy kompletną gamę kolorystyczną, z której wyczarować można barwy, o jakich nawet nie śniłeś. Nie ma tu też miejsca na smugi – można je prędko wyeliminować, odrobinę wzmacniając mieszaninę.

Pigmenty do farb mogą być tradycyjne (barwiące na dany kolor), ale najbardziej efektowne są odmiany świecące lub wzbogacone o lustrzany połysk. Osobiście dawkując ilość substancji, możemy wpływać na efekt, realizując aranżację, która nie byłaby możliwa dzięki gotowym produktom. Wysokiej jakości produkty nie tylko sprawią, że uzyskasz nasycenie, o jakim marzyłeś, ale też pozwolą się cieszyć aranżacją przez długie lata.