Po co stosuje się izolacje do instalacji wodnych?

0
2235
Po co stosuje się izolacje do instalacji wodnych?

Budując instalację wodną, trzeba zadbać nie tylko o to, by obieg był prawidłowy, na co wpływa odpowiednie zamontowanie złączek, kolanek i zaworów, ale także o to, by cały obieg był prawidłowo ocieplony. Izolacje rur stosuje się w każdej instalacji, w której przewodzone medium, jakim jest przeważnie woda lub inny płyn, którego zadaniem jest przenoszenie ciepła, jest transportowany na większą odległość.

Taka odległość to praktycznie każda instalacja w przeciętnym domu lub budynku gospodarczym. Izolacje stosuje się w takich instalacjach jak:

  • instalacje wody ciepłej,
  • instalacje wody ciepłej lub zimnej w nieocieplonych budynkach gospodarczych,
  • instalacje centralnego ogrzewania,
  • wodne lub powietrzne instalacje przemysłowe.

Jak widać, izolacja jest standardem w większości instalacji. Montuje się ją z tego względu, że ogranicza do minimum straty ciepła wywołane przez oddawanie ciepła z medium do rur, a przez nie do otoczenia.

Czy można nie izolować rur?

Teoretycznie można nie izolować rur i cała instalacja będzie działać prawidłowo, jednak jej wydajność będzie znikoma. Przeważnie stosowane do budowy instalacji wodnych rury bardzo dobrze się nagrzewają, a to oznacza, że będą oddawać ciepło do otoczenia, jakim są otwarte przestrzenie, w których są prowadzone, poddasza lub ściany. W praktyce oznacza to, że miejsce docelowe, do którego powinna trafić woda, będzie o wiele chłodniejsze, a piec lub bojler będzie musiał wyprodukować relatywnie więcej energii cieplnej niż w przypadku prawidłowego zaizolowania rur instalacji. Oszczędności energetyczne mogą niekiedy sięgnąć nawet kilkudziesięciu procent. Izolowanie rur jest zwłaszcza istotne w budynkach gospodarczych, które nie są mocno ogrzewane, gdyż w nich wymiana ciepła będzie zachodzić najszybciej i straty energetyczne będą bardzo wysokie. To samo dotyczy instalacji wyprowadzanych tam, gdzie obieg niekiedy ustaje lub jest minimalny, a temperatury spadają poniżej zera stopni Celsjusza. Taka sytuacja sprawia, że woda w rurach może zamarznąć, co może spowodować nawet pęknięcie rur.

Jak izoluje się rury?

Rury izoluje się przeważnie poliuretanową. Są to specjalne pianki, które łatwo montuje się na rurach. Nie nagrzewają się one i nie przejmują ciepła z rur, co sprawia, że cała energia cieplna znajdująca się w obiegu trafia do określonych miejsc, takich jak grzejniki, krany lub elementy przemysłowe. Robiąc instalację, warto zwrócić uwagę na to, by zrobić to na każdym fragmencie, tak by nie tworzyły się mostki termiczne. Oznacza to, że trzeba umiejętnie i szczelnie osłonić wszystkie rury, a ponadto zaizolować newralgiczne elementy dodatkowymi izolacjami. Można sobie w tym pomóc specjalnie docinanymi elementami izolacji przyklejanymi, chociażby specjalną taśmą.

Więcej na temat izolacji rur znajdziesz na https://onninen.pl/pl-PL/izolacje-do-instalacji/izolacje-poliuretanowe,c1194