Projektgabinetu.com – projektowanie gabinetów

0
942
Projektgabinetu.com - projektowanie gabinetów

Gabinet medyczny to miejsce, które musi być zaprojektowane w sposób funkcjonalny i umożliwiający utrzymanie sterylnych warunków pracy. Należy również pamiętać o tym, że gabinet stanowi wizytówkę dla lekarza, stomatologa czy kosmetyczki i od jego aranżacji zależy to, czy klient zdecyduje się na korzystanie z jego usług. Urządzanie gabinetów to trudna działalność, dlatego to zadanie warto powierzyć profesjonalistom, którzy specjalizują się w aranżacji lokali użytkowych z zakresu medycyny.

Projekt gabinetu

Jak podczas każdej aranżacji wnętrz, najważniejsze jest opracowanie projektu. W przypadku gabinetów sprawa jest o tyle utrudniona, że przepisy prawa jasno określają parametry i wielkość pomieszczeń, w których można przyjmować pacjentów. Zaaranżowanie gabinetu prywatnego w swoim domu może być więc niemożliwe, ze względu na brak miejsca oraz wydzielonej przestrzeni na poczekalnię, co również jest wymagane przepisami prawnymi. Projekt aranżacji musi być opracowany tak, aby nie tylko uwzględniał indywidualne pomysły inwestora, ale także był zgodny z obowiązującymi normami. Firmy takie jak https://projektgabinetu.com/ specjalizują się w aranżacji gabinetów lekarskich i kosmetycznych, dlatego idealnie orientują się w aktualnych wymaganiach projektowych, dzięki czemu są w stanie tak opracować projekt, aby był zgodny z normami prawnymi.

Wykończenie wnętrz

Gabinety lekarskie i usług kosmetycznych to miejsca, w których ważną funkcję pełni zagospodarowanie przestrzeni. W projekcie musi być uwzględnione miejsce do przechowywania dokumentacji medycznej, sprzętu oraz preparatów medycznych. To oczywiście wpływa na funkcjonalność i ergonomię pracy, jednak nie można zapominać o wykończeniu wnętrz. Ze względu na to, że w gabinetach muszą panować sterylne warunki, to należy zdecydować się na taki rodzaj ścian i podłóg, które będą łatwe w utrzymaniu czystości. Dla klientów gabinetu duże znaczenie ma to, w jakich warunkach czekają na swoją kolej i czy mają zapewnione poczucie komfortu podczas przeprowadzania zabiegów, dlatego wyposażenie musi być również wybierane pod kątem wygody pacjenta.

Oświetlenie i kolorystyka

W przeciwieństwie do obiektów mieszkalnych, projekt gabinetu powinien uwzględniać nie tylko rozmieszczenie światła, ale także jego jakość. Przeprowadzenie zabiegów kosmetycznych czy stomatologicznych w złym oświetleniu może stwarzać ryzyko dla pacjenta lub być powodem źle postawionej diagnozy. Tak samo ważna jest kolorystyka, gdyż zbyt agresywne kolory ścian mogą rozpraszać, za to jaśniejsze ułatwiają utrzymanie higieny w pomieszczeniu. Należy pamiętać o tym, że do gabinetu lekarskiego lub stomatologicznego zgłaszają się często osoby, które odczuwają strach przed wizytą. Chłodne barwy i jaskrawe światło może tylko potęgować poczucie dyskomfortu, dlatego wybierając kolorystykę i oświetlenie należy kierować się umiarem. Dobry projektant gabinetów poradzi sobie z tym zadaniem i zaproponuje rozwiązania, które będą funkcjonalne i stworzą przestrzeń przyjazną dla pracowników i pacjentów.