Projekty stolarni z mieszkaniem – 2 przykłady funkcjonalnego połączenia powierzchni mieszkalnej i pracowniczej

0
3066
Projekty stolarni z mieszkaniem - 2 przykłady funkcjonalnego połączenia powierzchni mieszkalnej i pracowniczej

Dojazdy do pracy niejednokrotnie wiążą się z dodatkowym porannym stresem: śniadaniem jedzonym w pośpiechu, zajętą łazienką, korkami czy spóźnioną komunikacją miejską. Jednak mając fach w ręku i uprawnienia do prowadzenia własnej firmy, możecie bez problemu pracować w zaciszu własnego domu! Możliwe jest to w przypadku umiejętności i uprawnień stolarskich. Poniższe projekty przedstawiają dwa przykłady połączenia części mieszkalnej z warsztatem pracy. Powierzchnie te są ściśle rozdzielone, co sprawia, że nie mamy poczucia, że zabieramy pracę do domu mimo tego, że mamy ją piętro niżej. Sprawdźcie funkcjonalne projekty mieszkań ze stolarnią i poczytajcie o komforcie ich zastosowania!

Przykład projektu stolarni z mieszkaniem – prosta prostokątna bryła

Przykładem pierwszego projektu stolarni z mieszkaniem jaki chcielibyśmy przedstawić jest projekt budynku produkcyjno-mieszkalnego o dosyć prostej formie –  zaplanowanej na kształcie prostokąta bez tak zwanych przesunięć w bryle. Zastosowanie tego zabiegu umożliwia elastyczność w kreowaniu wnętrza, komfort użytkowania oraz dosyć ekonomiczną budowę. Na czym polega wspomniana elastyczność? Głównie na tym, że pomieszczenia w budynku można przekształcać dowolnie – wystarczy tylko dodać lub usunąć ścianki działowe. W opisanym projekcie część poddasza została otwarta na otoczenie poprzez utworzenie sporego tarasu w bocznej elewacji.

  • Możliwość modyfikacji

Ważnym elementem opisywanego projektu jest to, że w trakcie trwania budowy, można modyfikować określone elementy i to bez konieczności tak zwanego przeprojektowywania. Do grupy tych elementów można zaliczyć między innymi: sposób ogrzewania budynku, technologia wykonania (szkieletowa lub murowana) czy dodanie lub likwidacja drzwi czy okien.

  • Projekt stolarni

W opisywanym projekcie stolarnia zajmuje cały parter. Na jej powierzchni znajduje się również łazienka i tak zwane pomieszczenie socjalne z kącikiem kuchennym. Stolarnia ma dwa wejścia: z zaplecza lub z bramy wjazdowej dla samochodów transportujących materiały. Na parterze znajduje się również kotłownia oraz biuro. Dodatkowo zaprojektowane jest również oddzielne wejście na klatkę schodową, która prowadzi do części mieszkalnej budynku. Przedstawiona powierzchnia parterowa ma 184,9 m2 wielkości.

  • Projekt części mieszkalnej

Jeżeli chodzi o część mieszkalną, to jest ona nieco mniejsza bo ma 134,4 m2 powierzchni. Jednak dzięki temu posiada również sporych rozmiarów taras. Poddasze posiada aż cztery pokoje, w tym jeden z nich ma prywatną łazienkę. W każdym z pokoi bez problemu zmieści się dwie osoby. Wejście na wspomniany taras znajduje się w salonie, kuchnia jest przestrzenią otwartą z wygodną i funkcjonalną wyspą. Możnaby odnieść wrażenie, że druga łazienka to pomieszczenie tak zwane “sklepie” jednak zastosowane zostało tutaj sprytne rozwiązanie  – została ona doświetlona poprzez tak zwany świetlik w połaci dachu.

  • Zastosowane technologie

Technologia zastosowana przy okazji tego projektu to technologia tradycyjna: wykonanie ścian zewnętrznych z pustaków ceramicznych (29 cm), ocieplenie styropianowe (12 cm) oraz oczywiście zastosowany będzie również tynk zewnętrzny. Strop nad parterem wykonany z żelbetu. Nachylenie dachu to 38 stopni, zastosowana dachówka to dachówka ceramiczna. Ogrzewanie parteru i piętra jest rozdzielone: dół ogrzewany jest za pomocą paliwa stałego (stąd obecność w projekcie kotłowni) natomiast na piętrze zamontowany będzie piec gazowy dwufunkcyjny. Oczywiście istnieje możliwość modyfikacji projektu i dostosowania go do potrzeb i wymagań klienta.

ZOBACZ jak wygląda ten projekt

Stolarnia z mieszkaniem – funkcjonalność i wygoda

Drugi projekt, który chcemy przedstawić, również nie posiada skomplikowanej konstrukcji. Podobnie jak w projekcie opisanym wyżej zaprojektowana bryła ma kształt prostokąta. Parter jest zaprojektowany pod zagospodarowanie go pod warsztat stolarski lub inną formę pracy warsztatowej (to już zależy od tego jaki macie plan i wizję). Konstrukcja oparta jest głównie na ścianach zewnętrznych co pozwala na łatwa modyfikację rozmieszczenia wnętrz w części mieszkalnej, ale nie tylko. Wystarczy tylko zburzyć lub dostawić ścianki działowe.

  • Modyfikacje według potrzeb klienta

Niewiele osób wie, że projekt, który dostaje się w ich ręce można modyfikować. Oczywiście elementy, które można zmieniać bez konieczności tak zwanego przeprojektowywania są ściśle ustalone, jednak jest ich całkiem sporo. Wybrane z nich w tym konkretnym projekcie to: możliwość dodania lub likwidacji kominka. można zmienić rodzaj technologii budowlanej (na przykład zamienić pustaki ceramiczne na konstrukcję szkieletową i odwrotnie), można również zastąpić najczęściej stosowaną dachówkę ceramiczną innym materiałem pokryciowym.

  • Przykład zagospodarowania powierzchni warsztatowej

Parter to duża, otwarta przestrzeń warsztatowa plus łazienka, pomieszczenie socjalne z kuchnią oraz wydzielone miejsce na biuro. Na parterze znajduje się również kotłownia z piecem na paliwo stałe, które ma ogrzewać cały warsztat. Do pomieszczenia prowadzi kilka wejść, co na pewno jest atutem i sprawi, że praca będzie ułatwiona i usprawniona. Jest również wjazd dla samochodów transportowych, co pozwoli na bezpieczne i szybkie przeniesienie zamówionych towarów czy materiałów. Parter posiada również klatkę schodową, prowadzącą do części mieszkalnej budynku.

  • Przykład zagospodarowania powierzchni mieszkalnej

Poddasze ma pełnić tak zwaną strefę mieszkalną, prywatną. Posiada ono 4 osobne pokoje, w czym jeden ma dostęp do prywatnej łazienki. Piętro posiada również przestronny salon połączony z kuchnią oraz wyjściem na sporych rozmiarów taras. Powierzchnia poddasza to prawie 135 m2! Oczywiście rozmieszczenie pokoi, ich wielkość i przeznaczenie można dowolnie modyfikować. Wszystko zależy od preferencji i potrzeb klienta.

ZOBACZ jak wygląda ten projekt